Zaćma pęczniejąca jako powikłanie cukrzycy
Zaćma pęczniejąca nazywana jest także zaćmą cukrzycową. Pojawia się na skutek intensywnego wyrównywania długo trwającej hiperglikemii.
Zaćma wrodzona to nie wyrok!
Zaćma wrodzona (cataracta congenita) powstaje na skutek aberracji metabolicznych lub chromosomalnych, wad rozwojowych gałki ocznej, uwarunkowań dziedzicznych, zakażeń wewnątrzmacicznych, a…
Współczesne metody leczenia stożka rogówki
Rogówka to jedna z najważniejszych struktur oka. Jakiekolwiek odstępstwa od normy w kwestii jej grubości czy kształtu sprawiają, że tracimy…
Leczenie Zespołu Suchego Oka
Zespół Suchego Oka (ZSO), znany również jako choroba suchego oka (DED), jest jednym z najczęstszych problemów diagnozowanych przez okulistów.
Odwarstwienie siatkówki oka – czy zawsze grozi trwałą utratą wzroku?
Siatkówka oka ma bardzo skomplikowaną budowę, a jej uszkodzenie może grozić nawet utratą wzroku.
Objawy zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek może być wywołane przez wirusy, bakterie albo alergeny. Niezależnie od etiologii, objawy zawsze są bardzo dokuczliwe i potrafią…
Soczewki twarde (stabilnokształtne) w leczeniu stożka rogówki
Jedną z metod korygowania astygmatyzmu oraz innych zaburzeń widzenia w przebiegu stożka rogówki jest stosowanie soczewek kontaktowych.
Diagnostyka stożka rogówki w gabinecie okulistycznym krok po kroku
Stożek rogówki to choroba, która polega na ścieńczeniu i zniekształceniu rogówki, co powoduje pogorszenie się wzroku
Zaburzenia przezierności rogówki – od niewielkiej mgiełki, do bielma na oku
Zdrowa rogówka jest całkowicie przezroczysta, co umożliwia przejście światła do siatkówki, w której zlokalizowane są pręciki i czopki zawierające barwniki…
Czy zapaleniem spojówek można się zarazić?
Jeśli zapalenie spojówek wywołane jest przez wirusy, bakterie albo grzyby bardzo łatwo się nim zarazić. Jeżeli stan zapalny ma podłoże…
Choroby rogówki
Rogówka jest ochronną błoną gałki ocznej. Nie ma w niej naczyń krwionośnych, ale jest to struktura bardzo unerwiona, dlatego kiedy…
Objawy retinopatii cukrzycowej
Retinopatia cukrzycowa odpowiada za występowanie patologicznych zmian w obrębie siatkówki. W toku choroby pojawiają się zmiany w mikrokrążeniu naczyniowym, naczynia…