Laserowa korekcja wzroku – powikłania
Jak wspomniano, liczbę powikłań po laserowych oparciach oczu szacuje się na 1% zabiegów.
Na skutek zabiegu może dojść do wrośnięcia lub przemieszczenia płatka rogówki (flapa), które można skorygować szybkim zabiegiem.
Zjawisko uwypuklenia rogówki (keratektazja) jest niezwykle rzadkie (1 na 10-40 tyś. przypadków), ale kiedy już się pojawi łatwo wzmocnić rogówkę metodą CXL.
W związku ze zmiennością procesu gojenia i mocą lasera może dojść do niedokorekcji lub nadkorekcji wynoszącej 20% pożądanej ostrości wzroku, którą można jednak skorygować w okresie 3-8 miesięcy po operacji.
Jak przebiega zabieg, co czuje pacjent
Laserowa korekcja wzroku przebiega w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. W zależności od wybranej metody pacjent może odczuwać mniejszy lub większy, ale krótkotrwały dyskomfort. Żadna z metod laserowej korekcji wzroku nie wiąże się z doznaniami bólowymi PODCZAS operacji.
Pierwsza faza operacji zawsze wygląda tak samo: to precyzyjne przygotowanie obszaru operacji. Twarz pacjenta przemywana jest specjalnym środkiem odkażającym, a jego oczy znieczulane poprzez krople do oczu. Powieki pacjenta w bezbolesny sposób unieruchamia się rozwórkami. Dalsze postępowanie zależy od wybranej metody. Procedury postępowania w każdym przypadku są inne, podobnie jak czas powrotu do normalnego funkcjonowania oraz do pełnej ostrości wzroku.
Po laserowej operacji wzroku może pojawić się ból, który uśmierza się zwykłymi środkami przeciwbólowymi.
Tuż po operacji metodą FemtoLASIK pacjent może zauważyć, że widzi wyraźniej, jednak oczy powinny pozostać chronione przez resztę dnia. Po operacji metodą FemtoLASIK pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z pieczeniem lub kłuciem w oku. Regeneracja rogówki trwa kilka godzin, a pacjent widzi bardzo wyraźnie już następnego dnia po zabiegu.
W przypadku metody Trans-PRK smart surFace aby zdolność widzenia mogła się zregenerować, potrzeba jeszcze 4-5 dni, a idealny wzrok odzyskuje się po 3-4 miesiącach . W niewielu przypadkach leczeni pacjenci skarżą się, że proces gojenia czasami jest trochę bolesny, u niektórych pacjentów występuje również poczucie przymglenia rogówki/bliznowacenia (efekt haze). Powoduje to zazwyczaj tymczasowe pogorszenie widzenia. Krople do oczu pomagają w tym przypadku przez krótki czas, jednak to przymglenie nie jest trwałe. Niezbędne jest, aby pacjent po zabiegu zawsze stawiał się na zaplanowaną przez okulistę wizytę kontrolną.
W przypadku metody LASEK/PRK Pacjent zauważa poprawę widzenia, jednak oczy powinny pozostać zabezpieczone przez resztę dnia. Regeneracja komórek po operacji następuje w ciągu pierwszych 2-3 dni i może powodować silne bóle, ponieważ górna warstwa rogówki ulega usunięciu. Ból można uśmierzyć środkami przeciwbólowymi. Należy pamiętać o tym, że jakość widzenia może zmieniać się jeszcze w pierwszych tygodniach i miesiącach po zabiegu.