Fotorefrakcyjna keratektomia (w skrócie PRK) jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym od 1987 r., uznawanym jest za jedną ze starszych metod refrakcyjnej chirurgii laserowej.

Sam zabieg polega na usunięciu górnej warstwy komórkowej rogówki (nabłonka), a następnie odpowiednim wymodelowaniu leżącej pod nią tkanki rogówki za pomocą lasera excimerowego.

Zabiegi są skuteczne i bezpieczne, a przede wszystkim gwarantują Pacjentom znaczną poprawę widzenia.

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Przebieg operacji

Na początku twarz przemywana jest środkiem odkażającym. Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe pod postacią kropli do oczu. Powieki zostają w bezbolesny sposób unieruchomione za pomocą rozwórek. Pacjent przez całą operację patrzy na migające światło u góry. W pierwszym etapie górna warstwa komórkowa rogówki (nabłonek) jest manualnie usuwana.

Następnie chirurg za pomocą bardzo precyzyjnej wiązki lasera usuwa cienką warstwę powierzchni rogówki. Laser modeluje i formuje istniejącą tkankę rogówki w taki sposób, aby zlikwidować wady wzroku i krzywizny rogówki. Pacjent nie odczuwa bólu – jedyne, czego może doświadczyć, to dźwięk lasera. Cała procedura jest stale kontrolowana przez chirurga, który cały czas nadzoruje użycie lasera za pomocą mikroskopu.

Podczas ostatniego etapu zabiegu z wykorzystaniem metody LASEK/PRK włożone zostają miękkie, opatrunkowe soczewki, które mają na celu chronić oczy po operacji. Soczewki ochronne są usuwane przez chirurga po 2-4 dniach.

 • Przygotowanie
  Przed rozpoczęciem procedury zabiegu dokładnie dezynfekujemy obszar twarzy Pacjenta. Następnie Pacjent otrzymuje znieczulające krople do oczu, a jego powieki na czas zabiegu są unieruchamiane rozwórkami. Wszystko to jest całkowicie bezbolesne. Podczas trwania zabiegu Pacjent proszony jest o patrzenie na migające światło nad sobą.
 • Odsłonięcie nabłonka
  W pierwszej fazie zabiegu chirurg manualnie usuwa górną warstwę komórkową rogówki, czyli nabłonek. W zabiegach nowszej generacji (np. LASIK lub Femto-LASIK nabłonek jest tylko składany, a nie całkowicie usuwany).
 • Korekta laserem excimerowym
  Kolejny etap zabiegu w metodzie LASEK-PRK to wykorzystanie bardzo precyzyjnej wiązki lasera do wymodelowania i odpowiedniego uformowania rogówki, by wyeliminować wady wzroku.
 • Zabezpieczenie oka po zabiegu
  Ostatnia faza zabiegu laserowej korekcji wzroku to zabezpieczenie oczu miękkimi soczewkami kontaktowymi o wysokiej przepuszczalności tlenu. Są one usuwane po 2-4 dniach przez chirurga.

Ważne informacje

Różnica między poszczególnymi metodami leczenia polega na sposobie usuwania nabłonka:

 • PRK – nabłonek jest całkowicie usuwany, po uprzednim zmiękczeniu go roztworem alkoholu.
 • LASEK – nabłonek jest odchylany na bok przed zabiegiem z użyciem lasera. Po laserowej korekcji wzroku próbuje się ponownie nasunąć nabłonek – nie zawsze jest to możliwe.
 • Epi-LASIK – komórki nabłonka są odłączane od właściwej tkanki rogówki za pomocą mechanicznego mikroskalpela (mikrokeratomu), aby po zabiegu możliwe było ich ponowne nasunięcie.
 • No-Touch-PRK – nabłonek przed przeprowadzeniem właściwej korekcji jest usuwany promieniem lasera excimerowego, przez co ryzyko zakażenia jest najniższe. To najbardziej precyzyjna metoda powierzchniowej laserowej korekcji wzroku.
 • EBK – nabłonek jest precyzyjnie usuwany nożem Epi-Clear.

Po przeprowadzonej operacji Pacjent zauważa poprawę widzenia, jednak oczy powinny pozostać zabezpieczone przez resztę dnia. Regeneracja komórek po operacji następuje w ciągu pierwszych 2-3 dni i może powodować silne bóle, ponieważ górna warstwa rogówki ulega usunięciu. Ból można uśmierzyć środkami przeciwbólowymi. Należy pamiętać o tym, że jakość widzenia może zmieniać się jeszcze w pierwszych tygodniach i miesiącach po zabiegu.