Fotorefrakcyjna keratektomia (w skrócie PRK) jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym od 1987 r., uznawanym jest za jedną z najstarszych metod refrakcyjnej chirurgii laserowej.

Sam zabieg polega na usunięciu górnej warstwy komórkowej rogówki (nabłonka), a następnie odpowiednim wymodelowaniu leżącej pod nią tkanki rogówki za pomocą lasera excimerowego.

Zabiegi są skuteczne i bezpieczne, a przede wszystkim gwarantują Pacjentom znaczną poprawę widzenia.

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Przebieg operacji

Na początku twarz przemywana jest środkiem odkażającym. Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe pod postacią kropli do oczu. Powieki zostają w bezbolesny sposób unieruchomione za pomocą rozwórek. Pacjent przez całą operację patrzy na migające światło u góry. W pierwszym etapie górna warstwa komórkowa rogówki (nabłonek) jest manualnie usuwana.

Następnie chirurg za pomocą bardzo precyzyjnej wiązki lasera usuwa cienką warstwę powierzchni rogówki. Laser modeluje i formuje istniejącą tkankę rogówki w taki sposób, aby zlikwidować wady wzroku i krzywizny rogówki. Pacjent nie odczuwa bólu – jedyne, czego może doświadczyć, to dźwięk lasera. Cała procedura jest stale kontrolowana przez chirurga, który cały czas nadzoruje użycie lasera za pomocą mikroskopu.

Podczas ostatniego etapu zabiegu z wykorzystaniem metody LASEK/PRK włożone zostają miękkie, opatrunkowe soczewki, które mają na celu chronić oczy po operacji. Soczewki ochronne są usuwane przez chirurga po 2-4 dniach.

 • Przygotowanie
  Przed rozpoczęciem procedury zabiegu dokładnie dezynfekujemy obszar twarzy Pacjenta. Następnie Pacjent otrzymuje znieczulające krople do oczu, a jego powieki na czas zabiegu są unieruchamiane rozwórkami. Wszystko to jest całkowicie bezbolesne. Podczas trwania zabiegu Pacjent proszony jest o patrzenie na migające światło nad sobą.
 • Odsłonięcie nabłonka
  W pierwszej fazie zabiegu chirurg manualnie usuwa górną warstwę komórkową rogówki, czyli nabłonek. W zabiegach nowszej generacji (np. LASIK lub Femto-LASIK nabłonek jest tylko składany, a nie całkowicie usuwany).
 • Korekta laserem excimerowym
  Kolejny etap zabiegu w metodzie LASEK-PRK to wykorzystanie bardzo precyzyjnej wiązki lasera do wymodelowania i odpowiedniego uformowania rogówki, by wyeliminować wady wzroku.
 • Zabezpieczenie oka po zabiegu
  Ostatnia faza zabiegu laserowej korekcji wzroku to zabezpieczenie oczu miękkimi soczewkami kontaktowymi o wysokiej przepuszczalności tlenu. Są one usuwane po 2-4 dniach przez chirurga.

Ważne informacje

Różnica między poszczególnymi metodami leczenia polega na sposobie usuwania nabłonka:

 • PRK – nabłonek jest całkowicie usuwany, po uprzednim zmiękczeniu go roztworem alkoholu.
 • LASEK – nabłonek jest odchylany na bok przed zabiegiem z użyciem lasera. Po laserowej korekcji wzroku próbuje się ponownie nasunąć nabłonek – nie zawsze jest to możliwe.
 • Epi-LASIK – komórki nabłonka są odłączane od właściwej tkanki rogówki za pomocą mechanicznego mikroskalpela (mikrokeratomu), aby po zabiegu możliwe było ich ponowne nasunięcie.
 • No-Touch-PRK – nabłonek przed przeprowadzeniem właściwej korekcji jest usuwany promieniem lasera excimerowego, przez co ryzyko zakażenia jest najniższe. To najbardziej precyzyjna metoda powierzchniowej laserowej korekcji wzroku.
 • EBK – nabłonek jest precyzyjnie usuwany nożem Epi-Clear.

Po przeprowadzonej operacji Pacjent zauważa poprawę widzenia, jednak oczy powinny pozostać zabezpieczone przez resztę dnia. Regeneracja komórek po operacji następuje w ciągu pierwszych 2-3 dni i może powodować silne bóle, ponieważ górna warstwa rogówki ulega usunięciu. Ból można uśmierzyć środkami przeciwbólowymi. Należy pamiętać o tym, że jakość widzenia może zmieniać się jeszcze w pierwszych tygodniach i miesiącach po zabiegu.