EBKTM (Epithelial Bowman’s Keratectomy) to jedna z metod laserowej korekcji wzroku, w ramach której możliwe jest modelowanie rogówki. Należy ona do tzw. metod powierzchniowych. Oznacza to, że nabłonek z powierzchni rogówki jest delikatnie usuwany, aby następnie laser mógł dokonać korekcji wady wzroku. Proces korekcji kształtu rogówki przeprowadzany jest za pomocą lasera excimerowego.

W metodach powierzchniowych usunięty nabłonek ulega naturalnej odbudowie po zabiegu. Metody powierzchniowe cechuje nieco dłuższy czas gojenia i mniejszy zakres usunięcia wady, niż w metodach głębokich. Regeneracja nabłonka następuje po 3-4 dniach od zabiegu. Aby ją przyspieszyć i zmniejszyć dolegliwości bólowe towarzyszące gojeniu się oka, po zabiegu założona zostaje opatrunkowa soczewka kontaktowa

EBK to modyfikacja metody LASEK i PRK. Nabłonek jest precyzyjnie usuwany nożem Epi-Clear, który delikatnie i w pełni kontrolowany sposób przygotowuje rogówkę do zabiegu, pozostawiając jej głębsze warstwy nienaruszone. W porównaniu z innymi metodami powierzchniowymi, po EBK nabłonek odnawia się nawet dwukrotnie szybciej, a proces regeneracji jest łagodniejszy niż w innych metodach powierzchniowych. Metoda EBK jest metodą pierwszego wyboru dla stosunkowo małej grupy pacjentów. Zakres korygowanych wad jest mały: od -8 D do +3 D, astygmatyzm do 5 D, przy czym zabieg dedykowany jest przede wszystkim osobom z cienką, ale prawidłową rogówką. EBK można zastosować, kiedy pacjent ma głębokie oczodoły, wąskie szpary szpary powiekowe czy nietypowo płaską lub stromą rogówkę. Może być wykonany u pacjentów z nawracającymi erozjami oraz ze zwyrodnieniami błony podstawnej nabłonka, a także tych, u których istnieje wyraźne  przeciwwskazanie do wykonania zabiegu metodami typu LASIK (LASIK, FEMTOLASIK, VLASIK®).

Metodę EBK poleca się osobom narażonym na urazy oka (np. policjantom, żołnierzom, strażaków, osobom uprawiających sporty kontaktowe).

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bolesny?

Co wpływa na wybór odpowiedniego zabiegu dla naszych pacjentów?