EBKTM (Epithelial Bowman’s Keratectomy) to jedna z metod laserowej korekcji wzroku, w ramach której możliwe jest modelowanie rogówki. Należy ona do tzw. metod powierzchniowych. Oznacza to, że nabłonek z powierzchni rogówki jest delikatnie usuwany, aby następnie laser mógł dokonać korekcji wady wzroku. Proces korekcji kształtu rogówki przeprowadzany jest za pomocą lasera excimerowego.
W metodach powierzchniowych usunięty nabłonek ulega naturalnej odbudowie po zabiegu. Metody powierzchniowe cechuje nieco dłuższy czas gojenia i mniejszy zakres usunięcia wady, niż w metodach głębokich. Regeneracja nabłonka następuje po 3-4 dniach od zabiegu. Aby ją przyspieszyć i zmniejszyć dolegliwości bólowe towarzyszące gojeniu się oka, po zabiegu założona zostaje opatrunkowa soczewka kontaktowa
EBK to modyfikacja metody LASEK i PRK. Nabłonek jest precyzyjnie usuwany nożem Epi-Clear, który delikatnie i w pełni kontrolowany sposób przygotowuje rogówkę do zabiegu, pozostawiając jej głębsze warstwy nienaruszone. W porównaniu z innymi metodami powierzchniowymi, po EBK nabłonek odnawia się nawet dwukrotnie szybciej, a proces regeneracji jest łagodniejszy niż w innych metodach powierzchniowych. Metoda EBK jest metodą pierwszego wyboru dla stosunkowo małej grupy pacjentów. Zakres korygowanych wad jest mały: od -8 D do +3 D, astygmatyzm do 5 D, przy czym zabieg dedykowany jest przede wszystkim osobom z cienką, ale prawidłową rogówką. EBK można zastosować, kiedy pacjent ma głębokie oczodoły, wąskie szpary szpary powiekowe czy nietypowo płaską lub stromą rogówkę. Może być wykonany u pacjentów z nawracającymi erozjami oraz ze zwyrodnieniami błony podstawnej nabłonka, a także tych, u których istnieje wyraźne przeciwwskazanie do wykonania zabiegu metodami typu LASIK (LASIK, FEMTOLASIK, VLASIK®).
Metodę EBK poleca się osobom narażonym na urazy oka (np. policjantom, żołnierzom, strażaków, osobom uprawiających sporty kontaktowe).