Jeśli blizna rogówkowa jest płytka i niewielka – zmiany zmętnieniowe sięgają w głąb do maksymalnie ¼ grubości rogówki – można je usuwać w taki sposób, aby uniknąć przeszczepu rogówki. Zabieg PRK, czyli wygładzanie, „polerowanie” laserem ekscymerowym to skuteczna metoda na powierzchowne zmętnienia i blizny rogówki.
Przebieg operacji:
- operacja trwa od kilku sekund do kilku minut, jest bezbolesna i wykonuje się ją w warunkach ambulatoryjnych
- do znieczulenia wystarczają z reguły krople do oczu – znieczulenie oczu utrzymuje się do 15-30 minut po zabiegu
- usuwa się drobne cząsteczki ze zmętniałego obszaru – rana goi się w przeciągu ok. trzech dni
W przypadku głębszych i rozleglejszych można najpierw usunąć górną warstwę rogówki (nabłonek), aby przy pomocy lasera możliwie najdokładniej usunąć właściwe zmętniałe części rogówki, blizny lub złogi. Im głębiej usuwana jest tkanka rogówki, tym większe prawdopodobieństwo, że zabieg spowoduje, że pacjent będzie nieco dalekowzroczny. Z reguły na każde 20 mikrometrów usunięcia tkanki pacjent porusza się o 1 dioptrię w kierunku dalekowzroczności.
Dzięki laserowi ekscymerowemu i specjalnemu profilowi lasera chorobową tkankę można zwykle usunąć, a rogówkę delikatnie „wypolerować”, co eliminuje konieczność wykonania przeszczepu.
Po operacji na oko zakłada się opatrunek. Ewentualnie ochronnie stosuje się soczewkę kontaktową. Po operacji, bardzo rzadko, może dojść do infekcyjnego zapalenia rogówki lub owrzodzeń, które rozwijają się pod soczewką kontaktową nałożoną jako opatrunek. Konieczna jest wtedy natychmiastowa kontrola i leczenie okulistyczne.