Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki

RLE (refractive lens exchange) bądź CLE (clear lens extraction) czyli refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu własnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej zaawansowaną technologicznie sztuczną soczewką korygującą wadę wzroku. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki może być przeprowadzony także u pacjentów, którzy wcześniej poddali się laserowej korekcji wzroku.

Kolejne etapy zabiegu:

  • podania Pacjentowi znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu
  • wykonanie małego nacięcia na krawędzi oka (umożliwia ono rozpuszczenie i odessanie soczewki naturalnej za pomocą nowoczesnego i bardzo precyzyjnego narzędzia –  fakoemulsyfikatora szwajcarskiego producenta OERTLI)
  • wprowadzenie nowej sztucznej soczewki, która jest optymalnie dopasowana do oka pacjenta i wymaganej ostrości widzenia
  • zabezpieczenie operowanego oka za pomocą specjalnego płatka, pozwalającego na ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak brud i kurz

Pacjenci mają do wyboru:

  • Soczewki wieloogniskowe (trifokalne, multifokalne, EDOF) – umożliwiają bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej  (60-90 cm)
  • Soczewki toryczne jednoogniskowe – likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali albo do bliży
  • Soczewki toryczne wieloogniskowe – likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie, dają więc możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów korekcyjnych.

UWAGA: Jeśli operacji refrakcyjnej wymiany soczewek podda się osoba mająca kłopoty ze starczo- , krótko- lub dalekowzrocznością, zagrażająca oczom zaćma w ogóle się nie pojawi. Naturalna soczewka zostaje bowiem zastąpiona sztuczną, niepodatną na zmętnienie.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić