Krótkowzroczność, inaczej miopia, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. W większości przypadków jest spowodowana wydłużeniem gałki ocznej lub zbyt dużą siłą załamywania światła w oku. Światło nie skupia się na siatkówce, lecz ogniskowane jest jeszcze przed siatkówką. Oznacza to, że podczas patrzenia w dal, na siatkówce obrazowany jest tylko zamazany obraz.

Pacjenci cierpiący na tę przypadłość mają trudności z widzeniem przedmiotów w oddali: ich obraz jest zamazany i niewyraźny. Osoby z krótkowzrocznością potrafią jednak łatwo rozpoznać rzeczy znajdujące się blisko. Podobnie jak w przypadku nadwzroczności, zaawansowanie krótkowzroczności wyraża się w dioptriach, jednak z ujemnym symbolem (np. -3,0 dpt).

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Metody leczenia

Stopień zaawansowania krótkowzroczności można uznać za niski, gdy wartość dioptrii nie jest wyższa niż -3,0 oraz wysoki, gdy przekracza -7,0. Na co dzień Pacjenci niwelują wadę przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych, które sprawiają, że światło jest rozpraszane tak, aby prawidłowo skupiało się na siatkówce. Proponujemy nowoczesną metodę leczenia, uzależnioną od liczby dioptrii i ustalaną indywidualnie podczas badania wstępnego z lekarzem:

Metody laserowe

Podczas leczenia krótkowzroczności laserem okulistycznym spłaszcza się środkową część rogówki w celu zmniejszenia siły załamywania. Lasery korygujące wzrok wykorzystywane są w następujących zabiegach:

Metoda LASEK/PRK
Metoda polegająca na całkowitym usunięciu nabłonka i modelowania tkanki rogówki.
Metoda LASIK
Metoda polegająca na nacięciu rogówki oka niezwykle precyzyjnym mikronarzędziem.
Metoda Femto-LASIK
Nowoczesna metoda w chirurgii laserowej polegająca na nacięciu rogówki laserem femtosekundowym.
Metoda Trans-PRK smart surFace
Najmniej inwazyjna metoda leczenia krótkowzroczności laserem.

Metody chirurgii soczewki:

W przypadku większej liczby dioptrii lub innych ograniczeń można również przeprowadzić zabiegi chirurgiczne na soczewce:

Soczewki fakijne
Zabieg polegający na umieszczeniu soczewki fakijnej między tęczówką a soczewką naturalną w celu korekcji poważnej wady wzrokowyej.
Refrakcyjna wymiana soczewki
Zabieg polegający na zastąpieniu naturalnej soczewki na soczewkę wykonaną z sztucznego tworzywa (akrylanu).