Jaką funkcję pełni rogówka?

Oko ma formę pustej kuli. Po stronie skierowanej na zewnątrz w ścianie oka znajduje się przezroczyste okienko, czyli rogówka, która osłaniana jest powiekami. Przez nią światło wpada do wnętrza oka.

Jeśli dojdzie do zapalenia rogówki, choroba może się skończyć powstaniem blizn na rogówce. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której mamy do czynienia z wrzodziejącym zapaleniem rogówki, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia jej nabłonka. Blizny mogą pojawić się także, kiedy rogówka została uszkodzona na skutek urazów mechanicznych (np. jako powikłanie po usuwaniu ciał obcych), zwyrodnienia lub dystrofii, ale także jako efekt choroby wirusowej czy bakteryjnej, a także zakażenia grzybiczego i pasożytniczego. Współczesna okulistyka umożliwia laserowe usuwanie blizn rogówkowych, odsuwając od pacjentów konieczność przeszczepu rogówki.

Usuwanie blizn – co to jest

Dzięki zabiegowi PTK (Photo Therapeutic Keratectomy), czyli operacji fototerapeutycznej keratektomii laserem ekscymerowym, możliwe jest usuwanie blizn rogówkowych zarówno tych położonych centralnie, jak i peryferyjnie. Blizny na rogówce powodują zaburzenia przenikania światła do wnętrza oka, podobnie jak w przypadku zabrudzonego obiektywu aparatu fotograficznego.

Przy użyciu lasera można usunąć blizny rogówkowe. W przypadku drobnych blizn, laserem od razu usuwa się niewielkie cząsteczki z całego zmętniałego obszaru. W przypadku głębszych i rozleglejszych blizn można najpierw usunąć górną warstwę rogówki (nabłonek), a potem przy pomocy lasera możliwie najdokładniej usunąć właściwe zmętniałe części rogówki.

Operacja usuwania blizn rogówkowych często przebiega więc dwuetapowo: w pierwszym etapie wykonywana jest fototerapeutyczna keratektomia, która ma przede wszystkim na celu zmniejszenie zmętnienia. Po usunięciu części blizny rogówka rozluźni się przez kilka następnych miesięcy. Zmniejsza to jej nieregularną krzywiznę, którą często leczy się kilka miesięcy później podczas drugiej operacji laserowej, PRK sterowanej czołem fali (fotorefrakcyjna keratotomia).

Skuteczność zabiegów zawsze uzależniona jest od wielkości i głębokości blizn.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

 

Zobacz jak się umówić