Jaka jest najbardziej zaawansowana procedura w ramach laserowej chirurgii oka?

Laserowa chirurgia oka sama w sobie stanowi niesamowity postęp w stosunku do wcześniejszych metod korekcji wzroku, takich jak standardowe operacje skalpelem. 

Jeśli porównać jej efekty do korekcja okularami albo soczewkami kontaktowymi to… – nie, nie da się przeprowadzić takiego porównania! Ostrość wzroku po korekcji laserem jest nieporównanie lepsza niż po korekcji najnowocześniejszymi nawet soczewkami kontaktowymi. 

Powinieneś wiedzieć, że:

  • Historia chirurgicznej korekcji wzroku sięga lat ‘50 XX wieku. Jeden z jej pionierów, japoński oftalmolog, dr Sato, przeprowadził wówczas szereg zabiegów na ochotnikach z krótkowzrocznością. Najpierw wykonywał on nacięcia rogówki przy pomocy tradycyjnego skalpela i choć poprawa jakości widzenia pacjentów była znaczna, były to zabiegi obarczone dużą liczbą komplikacji pooperacyjnych. Około 1973 roku dr Sato zaprzestał wykonywania tego typu zabiegów ale ziarno zostało zsiane i specjaliści wciąż poszukiwali nowych rozwiązań. Więcej o histotrii chirurgii refrakcyjnej przeczytasz tutaj
  • Jednymi z najstarszych metod refrakcyjnej chirurgii laserowej są PRK (Photo Therapeutic Keratectomy, czyli fotorefrakcyjna keratektomia) wykonywana od końca lat ’80 XX wieku oraz jej ulepszona metoda, czyli LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis) dostępna od roku 1989. W 1999 roku dołącza do nich metoda LASEK (Laser Subepithalial Keratomileusis) – zaawansowana PRK, która zmniejsza ból po korekcji i skraca okres regeneracji. 

Dla kogo PRK/LASEK?

  • dla pacjentów z rogówkami o nieregularnym kształcie,
  • dla pacjentów z przewlekłym zespołem suchego oka,
  • dla osób uprawiających sporty kontaktowe.

LASEK/PRK: Zabieg polega na odchyleniu (LASEK) albo usunięciu (PRK) górnej warstwy komórkowej rogówki (nabłonka), a następnie odpowiednim wymodelowaniu leżącej pod nią tkanki rogówki za pomocą lasera excimerowego. Celem zabiegu jest odpowiednie wymodelowanie promieniem lasera centralnej powierzchni rogówki tak aby ogniskowała ona obraz precyzyjnie na powierzchnię siatkówki.

Dla kogo LASIK?

  • dla pacjentów ze zbyt cienka rogówką, która dyskwalifikuje ich do innych metod laserowych

LASIK: To ablacja za pomocą lasera wewnątrz tkanki rogówki. W odróżnieniu od PRK, podczas operacji metodą LASIK nie jest wymagane usunięcia nabłonka, co sprawia, że pacjent nie czuje bólu, a oczy goją się szybciej.

  • Za jedną z najnowszych, najbardziej rewolucyjnych procedur laserowej korekcji takich wad wzroku jak krótkowzroczność oraz astygmatyzm i połączenia obu tych wad jest ReLEx® SMILE (Small Incision Lenticule Extraction). Ten małoinwazyjny zabieg okulistyczny wykonywany jest za pomocą lasera femtosekundowego i – w przeciwieństwie do starszych metod, takich jak LASEK i LASIK – nie wymaga usuwania nabłonka z rogówki. Podczas zabiegu wszystkie górne warstwy rogówki są więc właściwie nienaruszone, co gwarantuje jej późniejszą stabilność oraz  oznacza, że w okresie gojenia dyskomfort jest zwykle minimalny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym różnią się metoda operacyjne z grupy LASIK, w tym FemtoLASIK od metody SMILE, przeczytaj ten wpis

Dla kogo ReLex® SMILE?

  • tylko u pacjentów z krótkowzrocznością od -0,5 do -10 dioptrii oraz astygmatyzmem do -5,0 dioptrii 

ReLex® SMILE: Nie formuje się i nie tnie się płatka rogówki (flapa). Zabieg jest wykonywany przez małe nacięcie na rogówce, w związku z czym jest minimalnie inwazyjny. Oznacza to, że dochodzi też do minimalnej ingerencji w rogówce, zatem proces gojenia się oka jest bardzo krótki.

  • Za jedną z najnowszych, najbardziej rewolucyjnych procedur laserowej korekcji presbiopii (starczowzroczności) jest monowizja metodami Laser Blended Vision (LBV):  Presbyond, PresbyMAX, Supracore. W przeciwieństwie do tradycyjnego leczenia monowizyjnego zabiegi z grupy LBV rozwiązują problem na wszystkich dystansach i pozwalają widzieć przedmioty znajdujące się blisko, daleko, a nawet na średnim dystansie. 

Dla kogi PresbyMAX?

  • dla pacjentów ze starczowzrocznością ze współwystępującymi wadami wzroku (zakresie od – 7,0 dioptrii do +3 dioptrii oraz do 4,0 cylindrów) albo bez tych wad

PresbyMAX: Rogówka modelowana jest laserem w taki sposób, że jej nowa krzywizna pozwala pacjentowi na widzenie z różnych odległości. Centralna część rogówki umożliwia widzenie z bliskiej odległości, a obwodowa ułatwia widzenie z odległości pośrednich i z daleka. Ilość światła wpadająca do oka nie jest dzielona po równo pomiędzy obie wymienione części.

LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis – ablacja za pomocą lasera wewnątrz tkanki rogówki) to typ refrakcyjnej operacji laserowej oczu. W odróżnieniu od PRK/ASA (Advanced Surface Ablation), czyli fotokeratektomii refrakcyjnej, podczas operacji metodą LASIK nie jest wymagane usunięcia nabłonka, co sprawia, że pacjent nie czuje bólu, a oczy goją się szybciej.

LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis – ablacja za pomocą lasera wewnątrz tkanki rogówki) to typ refrakcyjnej operacji laserowej oczu. W odróżnieniu od PRK/ASA (Advanced Surface Ablation), czyli fotokeratektomii refrakcyjnej, podczas operacji metodą LASIK nie jest wymagane usunięcia nabłonka, co sprawia, że pacjent nie czuje bólu, a oczy goją się szybciej.LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis – ablacja za pomocą lasera wewnątrz tkanki rogówki) to typ refrakcyjnej operacji laserowej oczu.

W odróżnieniu od PRK/ASA (Advanced Surface Ablation), czyli fotokeratektomii refrakcyjnej, podczas operacji metodą LASIK nie jest wymagane usunięcia nabłonka, co sprawia, że pacjent nie czuje bólu, a oczy goją się szybciej.LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis – ablacja za pomocą lasera wewnątrz tkanki rogówki) to typ refrakcyjnej operacji laserowej oczu.

W odróżnieniu od PRK/ASA (Advanced Surface Ablation), czyli fotokeratektomii refrakcyjnej, podczas operacji metodą LASIK nie jest wymagane usunięcia nabłonka, co sprawia, że pacjent nie czuje bólu, a oczy goją się szybciej.

LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis – ablacja za pomocą lasera wewnątrz tkanki rogówki) to typ refrakcyjnej operacji laserowej oczu. W odróżnieniu od PRK/ASA (Advanced Surface Ablation), czyli fotokeratektomii refrakcyjnej, podczas operacji metodą LASIK nie jest wymagane usunięcia nabłonka, co sprawia, że pacjent nie czuje bólu, a oczy goją się szybciej.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić