SMILE to małoinwazyjny zabieg okulistyczny wykonywany za pomocą lasera femtosekundowego. Obecnie metodą SMILE koryguje się krótkowzroczność, astygmatyzm i połączenie obu tych wad. 

Jak przebiega zabieg metodą SMILE

Na powierzchni oka wykonuje się nacięcie o szerokości zaledwie 2–4 mm (czynność ta trwa średnio 23 sekundy). Po unieruchomieniu oka laser kształtuje soczewkę w istocie właściwej rogówki, która stanowi jej wewnętrzną warstwę, a także wykonuje nacięcie dostępowe na powierzchni rogówki, nie przekraczające 4 mm szerokości. Następnie przez to nacięcie usuwana jest soczewka. Usunięcie soczewki zmienia kształt rogówki, korygując wadę refrakcji. Nacięcie jest tak małe, że po pewnym czasie uszczelnia się samo.

Laser femtosekundowy zaprojektowany jest tak, że pomija górne warstwy rogówki, skupiając  się na docelowej warstwie wewnętrznej. W metodzie SMILE wszystkie górne warstwy rogówki są więc właściwie nienaruszone, co gwarantuje jej późniejszą stabilność oraz  oznacza, że w okresie gojenia dyskomfort jest zwykle minimalny. 

Zalety korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu metodą SMILE:

  • mała inwazyjność (minimalne nacięcie w docelowej warstwie rogówki, bez naruszenia jej górnych warstw),
  • minimalny dyskomfort podczas gojenia,
  • zabieg ma mniejszy wpływ na nerwy rogówki, które stymulują gruczoły łzowe, przez co lepiej nawilżają one oko,
  • ostrość wzroku jest bardzo dobra już po jednym lub dwóch dniach od zabiegu i stabilizuje się w ciągu jednego tygodnia,
  • pacjenci mogą prowadzić samochód, pracować, robić makijaż i uprawiać sport w zaledwie kilka dni po operacji.

Obecnie metoda SMILE nie jest (jeszcze) używana do korygowania dalekowzroczności.