Czy zapaleniem spojówek można się zarazić?

Jeśli zapalenie spojówek wywołane jest przez wirusy, bakterie albo grzyby bardzo łatwo się nim zarazić. Jeżeli stan zapalny ma podłoże alergiczne, nie ma ryzyka “przekazania go dalej”. 

Zapalenie spojówek może rozprzestrzeniać się na kilka sposobów:

  1. Bezpośredni kontakt z zakażoną osobą: choroba może być przenoszona poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z oka zakażonej osoby, na przykład kiedy chory pociera własne zakażone swędzące i piekące oko a potem podaje komuś rękę, a ten z kolei sięga nią do własnego oka.
  2. Kontakt z przedmiotami zakażonymi: jeśli osoba z zapaleniem spojówek dotknie swojego oka, a następnie dotknie przedmiotów, takich jak ręczniki, okulary, kosmetyki to może spowodować przeniesienie drobnoustrojów chorobotwórczych na te przedmioty. Kolejne osoby, które dotkną zakażonych przedmiotów, mogą się zarazić.
  3. Droga kropelkowa: wirusy lub bakterie odpowiedzialne za zapalenie spojówek mogą rozprzestrzeniać się przez kropelki wydzielane podczas kaszlu, kichania lub mówienia przez zakażoną osobę – dzieje się tak zwłaszcza, kiedy zapalenie spojówek pojawia się w przebiegu infekcji grypopodobnej.

Jak łatwo się domyślić, łatwo rozprzestrzeniające się zapalenie spojówek to zmora nie tylko żłobków, przedszkoli i szkół, ale także wszelkich zbiorowisk ludzkich. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia zapaleniem spojówek lub jego rozprzestrzeniania, zaleca się:

  • unikanie dotykania oczu brudnymi rękami,
  • częste mycie rąk wodą i mydłem,
  • unikanie wspólnego użytkowania ręczników, kosmetyków do oczu lub innych przedmiotów osobistych,
  • unikanie kontaktu z osobami, które mają zapalenie spojówek,
  • zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu lub kichania.
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić