Czy zapaleniem spojówek można się zarazić?
Jeśli zapalenie spojówek wywołane jest przez wirusy, bakterie albo grzyby bardzo łatwo się nim zarazić. Jeżeli stan zapalny ma podłoże alergiczne, nie ma ryzyka “przekazania go dalej”.
Zapalenie spojówek może rozprzestrzeniać się na kilka sposobów:
- Bezpośredni kontakt z zakażoną osobą: choroba może być przenoszona poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z oka zakażonej osoby, na przykład kiedy chory pociera własne zakażone swędzące i piekące oko a potem podaje komuś rękę, a ten z kolei sięga nią do własnego oka.
- Kontakt z przedmiotami zakażonymi: jeśli osoba z zapaleniem spojówek dotknie swojego oka, a następnie dotknie przedmiotów, takich jak ręczniki, okulary, kosmetyki to może spowodować przeniesienie drobnoustrojów chorobotwórczych na te przedmioty. Kolejne osoby, które dotkną zakażonych przedmiotów, mogą się zarazić.
- Droga kropelkowa: wirusy lub bakterie odpowiedzialne za zapalenie spojówek mogą rozprzestrzeniać się przez kropelki wydzielane podczas kaszlu, kichania lub mówienia przez zakażoną osobę – dzieje się tak zwłaszcza, kiedy zapalenie spojówek pojawia się w przebiegu infekcji grypopodobnej.
Jak łatwo się domyślić, łatwo rozprzestrzeniające się zapalenie spojówek to zmora nie tylko żłobków, przedszkoli i szkół, ale także wszelkich zbiorowisk ludzkich. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia zapaleniem spojówek lub jego rozprzestrzeniania, zaleca się:
- unikanie dotykania oczu brudnymi rękami,
- częste mycie rąk wodą i mydłem,
- unikanie wspólnego użytkowania ręczników, kosmetyków do oczu lub innych przedmiotów osobistych,
- unikanie kontaktu z osobami, które mają zapalenie spojówek,
- zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu lub kichania.