Leczenie zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek o różnej etiologii to jedna z najczęstszych przyczyn, dla których odwiedzamy gabinet okulistyczny. Choroba nie jest groźna, ale jej objawy są na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają zwyczajne codzienne funkcjonowanie. W zależności od przyczyny stanu zapalnego stosuje się różne metody leczenia. Sprawdź jakie i jak szybko możesz pozbyć uporczywego swędzenia, pieczenia i łzawienia. 

Leczenie wirusowego zapalenia spojówek

Wirusowym zapaleniem spojówek łatwo się zarazić, dlatego zawsze należy mieć własne kosmetyki do oczu i ręcznik do wycierania twarzy. Konieczne jest także zachowanie maksymalnego reżimu sanitarnego podczas zdejmowania i zakładania soczewek kontaktowych oraz podczas korzystania z basenu. 

Stan zapalny wywołany wirusami może pojawić się także w przebiegu grypy albo infekcji grypopodobnej.

Najczęściej wirusy atakują najpierw jedno oko i jest to atak nagły i nieprzyjemny – spojówka staje się przekrwiona, bolesna, nadwrażliwa na światło a w oku pojawia się surowicza wydzielina. 

W leczeniu silnego wirusowego zapalenia spojówek stosuje się leki mające celowane  działanie przeciwwirusowe. Należy jednak pamiętać, że nawet szeroko stosowany gancyklowir wykazuje skuteczne działanie jedynie w stosunku do niektórych serotypów adenowirusów, czyli wirusów odpowiedzialnych za stan zapalny spojówki. Może się zdarzyć, że zapaleniu spojówki towarzyszą nacieki w powierzchownych warstwach rogówki, które czasem widać gołym okiem, a czasem dopiero podczas badania w lampie szczelinowej.

Stan zapalny spojówki pochodzenia wirusowego ustępuje po około 3 tygodniach, a nacieki na rogówce wchłaniają się same.

Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek zawsze wymaga podania maści bądź kropli z antybiotykiem o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego (fluorochinolony, aminoglikozydy). Leczenie trwa około tygodnia. Stan zapalny indukowany jest przez różne szczepy paciorkowców i gronkowców, rzadziej bakterie gram-ujemne. Zamiast wydzieliny surowiczej, w oku pojawia się wydzielina ropna. 

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek  stosuje się krople, które zawierają substancję czynną blokującą receptory histaminowe i tym hamującą uwalnianie histaminy – jednego z głównych mediatorów reakcji alergicznej, np. cetyryzynę, loratadynę czy feksofenadynę. Stanowi zapalnemu spojówek wywołanemu alergenami towarzyszą zwykle inne objawy alergii, jak katar sienny czy pokrzywka. Taki kombajn objawów wymaga przede wszystkim konsultacji u alergologa i wykonania stosownych testów, aby stwierdzić, co nas uczula. 

Czy z zapaleniem spojówek można chodzić do szkoły albo do pracy?

Wirusowe zapalenie spojówek może mieć charakter epidemiczny, dlatego osoba będąca jego źródłem stanowczo powinna wstrzymać się z wychodzeniem do ludzi.  

Jednak bez względu na etiologię, stan zapalny spojówek jest na tyle uciążliwy, że nawet jeśli bardzo chcemy, nie jesteśmy w stanie spełniać naszych codziennych obowiązków. Oczy są bolesne, powieki obrzmiałe, a światłowstręt i łzawienie bądź ropienie skutecznie niweczą wszelką aktywność.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić