Refrakcyjna wymiana soczewek – alternawtywa dla laserowej korekcji wady wzroku, ale i coś więcej

Refrakcyjna wymiana soczewki, czyli RLE (refractive lens exchange) polega na usunięciu własnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej zaawansowaną technologicznie sztuczną soczewką korygującą wadę wzroku. Jednak najnowocześniejsze sztuczne soczewki wszczepialne można dobrać w taki sposób, że skorygują nie tylko wadę refrakcji, zwaną potocznie wadą wzroku, ale także inne przypadłości. 

Słów kilka o refrakcji 

Kiedy refrakcja jest zerowa, nie masz żadnej wady wzroku i okulista powie, że masz oko miarowe. Złożony układ optyczny oka załamuje wtedy światło i ogniskuje je na siatkówce. Jeżeli natomiast obraz ogniskowany jest przed siatkówką, masz do czynienia z krótkowzrocznością. Z kolei obraz ogniskowany za siatkówką przesądza o nadwzroczności, a jeśli nie ma jednego ogniska, mówimy o niezborności czyli astygmatyzmie. 

Refrakcja to wartość, o jaką trzeba zmienić moc naszego oka, aby stało się miarowe. Co pracuje w oku na tę moc? To rogówka i soczewka. 

Kiedy masz już dość noszenia okularów korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, możesz poddać się zabiegowi laserowej korekcji wady wzroku, który polega na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Efektem jest poprawa ostrości widzenia u pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością (nadwzrocznością) i astygmatyzmem.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu okulista nie wydaje Ci zgody na korekcję wady laserem, możesz zdecydować się na refrakcyjną wymianę soczewek. To zabieg, który polega na usunięciu Twoich własnych soczewek i zastąpieniu ich zaawansowanymi technologicznie sztucznymi soczewkami korygującymi wadę wzroku, czyli implantami soczewkowymi. 

A teraz najważniejsze: możesz zdecydować się na refrakcyjną wymianę soczewek, jako operację pierwszego wyboru, kiedy borykasz się z silną dalekowzrocznością, a w niektórych przypadkach także z krótkowzrocznością. Bywa, że znajdziesz się w sytuacji, w której nie kwalifikujesz się do laserowej korekcji wady, ale możesz się poddać wymianie soczewek.

W obu przypadkach, jeśli zdecydujesz się na soczewki PREMIUM, wraz z wadą wzroku pozbędziesz się starczowzroczności i/albo zaćmy. Słowem: bez względu na to, czy twoim  problemem jest wada refrakcji, czyli wada wzroku, czy dodatkowo masz jeszcze prezbiopię i/lub zaćmę, jeden zabieg – refrakcyjna wymiana soczewek – uwolni Cię od nich wszystkich.

Spersonalizowane parametry sztucznej soczewki wszczepianej

Podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki w prywatnej klinice możliwe jest zastosowanie soczewki dobranej indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Z uwagi na fakt, że sztucznej soczewki nie można wymienić, to niezwykle ważne, żeby podczas zabiegu otrzymał on takie implanty, które w najwyższym stopniu zaspokoją jego potrzeby. 

Takie spersonalizowane sztuczne soczewki to segment PREMIUM. Możesz wybrać soczewki, które pozwalają na:

  • korekcję astygmatyzmu (soczewki toryczne)
  • korekcję starczowzroczności (soczewki multifokalne, czyli wieloogniskowe – trifokalne, multifokalne, EDOF – o wydłużonej głębi ostrości)
  • poprawę widzenia kontrastowego (soczewki asferyczne)
  • profilaktykę zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – AMD (soczewki z filtrem UV oraz filtrem światła niebieskiego)

Wszystko, co chcesz wiedzieć o sztucznych soczewkach wszczepialnych, w tym soczewkach PREMIUM znajdziesz tutaj

Co ważne, zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki może być przeprowadzony także u pacjentów, którzy wcześniej poddali się laserowej korekcji wzroku.

Czy wymiana własnej soczewki na sztuczną boli?

Refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem odbywający się w trybie ambulatoryjnym lub jak wolisz: w ramach chirurgii jednego dnia. Otrzymujesz znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oka. Twoja własna soczewka jest rozdrabniana za pomocą ultradźwięków i odsysana za pomocą fakoemulsyfikatora. Następnie przez to samo mikro nacięcie, przez które odessano soczewkę własną wprowadza się soczewkę sztuczną i zakłada opatrunek. 

Zabieg jest  bezbolesny, a gojenie się rany pooperacyjnej i rehabilitacja wzroku odbywają się bardzo szybko.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić