Objawy retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa odpowiada za występowanie patologicznych zmian w obrębie siatkówki. W toku choroby pojawiają się zmiany w mikrokrążeniu naczyniowym, naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne i bardziej przepuszczalne, co skutkuje występowaniem przesięków lub niedotlenienieniem siatkówki.

To bardzo ważne, żeby zdawać sobie sprawę, że cukrzyca jest poważną choroba ogólnoustrojową, a jednym z jej powikłań mogą być zaburzenia widzenia a nawet utrata wzroku. Nieprawidłowy poziom cukru we krwi (hiperglikemia) często współwystępuje z nadciśnieniem tętniczym, zbyt wysokim poziomem cholesterolu  czy otyłością. Wszystkie one zwiększają ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej.

Wyróżniamy retinopatię nieproliferacyjną (pojawiają się wylewy śródsiatkówkowe i tworzą się mikronaczyniaki, ale widzenie pozostaje prawidłowe) i proliferacyjną (następuje rozrost tkanki włóknistej w obrębie siatkówki, a nowo powstające naczynia krwionośne mają nieprawidłową budowę i są bardziej podatne na pęknięcia, co skutkuje krwotokami i wylewami, które mogą spowodować nawet utratę widzenia).

Z uwagi na fakt, że retinopatia cukrzycowa rozwija się u 100% pacjentów w ciągu 15 lat od wykrycia choroby, każdy cukrzyk, który zauważy u siebie zaburzenia widzenia – nawet te niespecyficzne i nieuciążliwe, powinien poddać się badaniom okulistycznym. Do pierwszych objawów retinopatii cukrzycowej, które łatwo bagatelizować, zaliczamy:

  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • upośledzenie widzenia w ciemności,
  • „mroczki przed oczami”i/albo pojawienie się „czarnej plamy” w polu widzenia
  • niewyraźny i częściowo zamazany obraz,
  • zniekształcone kontury widzianych przedmiotów.

Objawom tym nie towarzyszy ból, co sprawia, że odraczamy wizytę u specjalisty, a już bezobjawowa retinopatia może być rozpoznana w badaniu okulistycznym (wziernikowanie dna oka)!

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, należy przeprowadzić badanie okulistyczne:

  • od razu po rozpoznaniu cukrzycy typu 2,
  • do 5 lat od czasu rozpoznania cukrzycy typu 1.

U pacjentów z cukrzycą bez powikłań ocznych profilaktyczne badania okulistyczne z badaniem dna oka włącznie powinny być wykonywane raz na rok.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić