Rogówka jest ochronną błoną gałki ocznej. Nie ma w niej naczyń krwionośnych, ale jest to struktura bardzo unerwiona, dlatego kiedy borykamy się chorobami rogówki, dokucza nam silny ból. Sprawdź, jakie choroby rogówki przytrafiają nam się najczęściej i jak powinniśmy wtedy postępować.

Zapalenie rogówki – przyczyny

Stany zapalne rogówki spowodowane są przez wirusy (np. HSV-1 czy HSV-2, czyli Herpes Simplex – wirus opryszczki zwykłej), bakterie (np. paciorkowce, gronkowce, pałeczki ropy błękitnej), grzyby czy pierwotniaki.

W przypadku stanu zapalnego wywołanego wirusem opryszczki zwyczajnej trzeba mieć świadomość, że do zakażenia nim dochodzi w wieku dziecięcym i człowiek staje się jego nosicielem na całe życie. HSV może trwać w organizmie w uśpieniu i reaktywować się, kiedy następuje spadek odporności czy duży stres. Najczęściej opryszczka pojawia się na ustach (tzw. zimno), ale objawy zakażenia mogą występować również w rogówce. Jeśli stany zapalne wywoływane przez wirus HSV często nawracają, na rogówce mogą pojawić się blizny. 

UWAGA: Blizny rogówki zaliczane są przeciwwskazań bezwzględnych do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku metodami, w których chirurg zużywa rogówkę do stworzenia tzw. płatka rogówki (flap), np. LASIK. Rozważa się wtedy jedną z metod powierzchniowych z całkowitym usunięciem nabłonka rogówki (PRK, LASEK). 

Jeśli borykasz się z bliznami rogówki, niekoniecznie powstałymi jako powikłanie po stanie zapalnym wywołanym wirusem HSV, ale także jako efekt uszkodzeń mechanicznych, zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych, alergii, niektórych chorób ogólnoustrojowych czy też w przebiegu spontanicznego nawrotowego pękania powierzchni rogówki określanego też mianem nawrotowej erozji, sprawdź jakie masz możliwości leczenia tych blizn

Z kolei stany zapalne wywołane bakteriami często wiążą się z owrzodzeniem rogówki i wymagają podawania antybiotyków – zarówno miejscowo, do oka, jak i ogólnoustrojowo.

Objawy stanu zapalnego rogówki

Bez względu na etiologię stanu zapalnego, czyli jego przyczynę, w przebiegu zapalenie rogówki mogą pojawić się następujące objawy:

  • światłowstręt,
  • zaburzenia ostrości widzenia,
  • łzawienie, 
  • uczucie obecności ciała obcego pod powieką.

Kiedy chcesz pozbyć się tych dolegliwości i usilnie mrugasz oczami – średnio powieka zamyka się 20 razy na minutę, a gdy czujesz potrzebę usunięcia “piasku pod powiekami” robi to jeszcze częściej – dolegliwości bólowe wzmagają się zamiast ustępować. 

Zmiany zwyrodnieniowe rogówki

Zmiany zwyrodnieniowe rogówki często pojawiają się u osób starszych jak naturalny efekt procesu starzenia. Mogą być także skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków, np. na arytmię albo na nerki, które powodują odkładanie się w rogówce uszkadzających ją substancji (np. lipidów, kolagenu, żelaza, soli wapnia i innych). 

Odkładanie się w rogówce soli wapnia powoduje chorobę zwaną keratopatią taśmowatą (złogi odkladają się w powierzchniowych warstwach rogówki) lub zwyrodnienie wapniowe (sole wapnia odkładają się w całej grubości rogówki). Oba schorzenia powodują znaczne upośledzenie widzenia. Keratopatia może pojawić się np. u chorych na jaskrę czy osób mających przewlekłą niewydolność nerek. Z kolei zwyrodnienie wapniowe dotyka pacjentów po przeszcze szpiku kostnego w przebiegu choroby graft versus host – przeszczep przeciwko gospodarzowi.

Zmiany zwyrodnieniowe rogówki nie są częste i zwykle przebiegają bezobjawowo do czasu postawienia diagnozy, kiedy zgłaszamy się do lekarza z powodu upośledzenia ostrości wzroku. 

Stożek rogówki

Stożek rogówki to postępująca choroba oczu prowadząca do ścieńczenia i zniekształcenia rogówki, a w dalszej kolejności do pogorszenia wzroku – krótkowzroczności i astygmatyzmu a często także nadwrażliwości na światło.

Wszystko, co chcesz wiedzieć o etiologii choroby, jej przebiegu, diagnostyce i leczeniu, znajdziesz tutaj.