Czy laserowa chirurgia oka może leczyć zeza (strabismus) i diplopię podwójne widzenie (diplopię)?
Zabiegi laserowej chirurgii oka nie są stosowane w leczeniu zeza, ponieważ w leczeniu tym wymagana jest interwencja w mięśnie wokół oka, a zabieg laserem nie daje takich możliwości. Ale…
Na czym polega zez
Zez (strabismus) polega na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych, co indukuje różnego rodzaju zaburzenia widzenia jednoocznego i obuocznego. Nie chodzi tu więc tylko o szpecące ustawienie oczu, ale przede wszystkim o chorobę zezową, która może powodować nawet niedowidzenie.
Niedowidzenie z powodu zeza
W niedowidzeniu spowodowanym zezem wrażenia z oka prowadzącego (niezezującego) dominują nad wrażeniami pochodzącymi z oka zezującego.
Brak równowagi mięśniowej, dotyczący mięśni okoruchowych zwykle prowadzi do zeza, natomiast ustawienie oka w pozycji nieprawidłowej sprawia, że obraz powstaje nie w centralnym miejscu siatkówki, a bardziej peryferyjnie – na terenie, na którym gęstość fotoreceptorów jest znacznie mniejsza. Mózg zapamiętuje, utrwala ten niedoskonały obraz i nawet, kiedy zez zostanie wyleczony, ów zapamiętany przez mózg obraz jawi się nam jako jedyny możliwy.
Niedowidzenia nie da się wyleczyć metodami chirurgii laserowej.
Widzenie podwójne a zez
Podwójne widzenie (diplopia) może być jednooczne bądź dwuoczne. Osoba cierpiąca na to zaburzenie widzi obserwowany obiekt podwójnie. Wynika to z nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych. Zez może być przyczyną diplopii.
Jeśli podwójne widzenie występuje jako efekt niewspółosiowości oczu, laserowa chirurgia oka może być przydatna w leczeniu tej niewspółosiowości poprzez dostosowanie jednego oka, aby lepiej skupiało się na odległość, a drugie, aby lepiej skupiało się z bliska. Można wtedy przeprowadzić zabieg znany jako monowizja.
Co równie ważne, chociaż laserowa chirurgia oka nie wypracowała metod leczenia samego zeza, może jednak zająć się towarzyszącymi zezowi wadami wzroku. Zez sam w sobie nie dyskwalifikuje w przypadku laserowej korekcji wady refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm), konieczna jest jednak zindywidualizowana i pogłębiona diagnostyka.
Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.