EFEKTYWNE LECZENIE STARCZOWZROCZNOŚCI METODĄ MONOWIZJI

Oko przewodnie korygowane jest do dali, drugie do bliży.

Starczowzroczność to problemy z akomodacją, na które cierpi blisko 10 milionów Polaków po czterdziestce. Objawia się m.in. kłopotami z wyostrzeniem wzroku podczas czytania. Osłabienie mięśni akomodacyjnych nie wiąże się z rozwijającą się wadą wzroku, a z twardnieniem naturalnej soczewki – traci ona elastyczność. Nie da się tego procesu powstrzymać, kwestią czasu oraz indywidualnych predyspozycji jest więc sytuacja, w której odczujemy, że mamy „ręce za krótkie do czytania. Prezbiopia diagnozowana bywa najczęściej już po 40. roku życia, a jej największe nasilenie przypada na czas, kiedy mamy 40-55 lat.

Osoby borykające się ze starczowzrocznością najczęściej sięgają po okulary. Część osób wybiera osobne okulary do bliży i osobne do dali, cześć – okulary progresywne, które umożliwiają jednoczesne korygowanie widzenia dali, bliży i odległości pośrednich.
Niejednokrotnie osoba borykając się równocześnie z wadą wzroku oraz starczowzrocznością zmuszona jest na co dzień do noszenia kilku różnych par okularów, w zależności od podejmowanej aktywności, a jeśli dodatkowo uprawia sport – także soczewek kontaktowych. Takie żonglowanie okularami korekcyjnymi i soczewkami kontaktowymi może być naprawdę nieznośne.

Przebieg operacji

Przed zabiegiem przeprowadzana jest próba soczewek kontaktowych dostosowanych do potrzeb Pacjenta jako symulacja możliwego do osiągnięcia wyniku zabiegu. Trwa ona przez okres od jednego do dwóch tygodni i na jej podstawie ocenia się, czy zabieg monowizji jest odpowiednią opcją dla danego Pacjenta.

W przypadku zabiegu monowizji, Pacjent poddaje się operacji metodą Femto-LASIK, implantacji soczewek fakijnych lub wymianie soczewki. Wszystkie metody korygują dominujące oko do patrzenia do dali, a niedominujące oko do bliży.

Kwalifikacja do monowizji

Monowizja, czyli skorygowanie jednego – dominującego oka do dali (oko dominujące to jest to oko, które przyłożyłbyś do celownika, gdyby dano ci do ręki broń), przy pozostawieniu drugiego oka krótkowzrocznym, to ustawienie optyczne, które wydaje się pacjentom co najmniej dziwne. No, bo jak to: każde oko widzi inaczej? Pacjent staje się nagle różnowzroczny. Oczywiście różnowzroczność występuje u ludzi w sposób naturalny. Wiele osób ciepiących np. na krótkowzroczność ma odmienne moce soczewek okularowych czy kontaktowych w każdym z oczu. Książę Poetów, czyli Johann Wolfgang Goethe miał wrodzoną monowizję i dlatego dziś w krajach niemieckojęzycznych określa się tę przypadłość jako „wzrok Goethego”.

Ale w przypadku monowizji, o której mowa w tym artykule, tę różnowzroczość tworzy się specjalnie, sztucznie.

O tym, które oko będzie dalekowzroczne, a które krótkowzroczne decyduje się po serii testów. W żadnym wypadku nie zależy to od arbitralnej decyzji lekarza czy pacjenta. Zanim okulista przystąpi do korekcji prezbiopii metodą monowizji, przeprowadza badania kwalifikacyjne, w ramach których sprawdza się, czy mózg pacjenta zaakceptuje takie rozwiązanie. Innymi słowy sprawdza się, czy zaplanowana dla pacjenta różnowzroczność będzie dla niego do zaakceptowania, czy będzie czuł się z nią komfortowo.

Taka kolejność działań oznacza, że korekcji metodą monowizji nie wykonuje się, jeśli pacjent nie przejdzie badań kwalifikacyjnych i nie będzie w stu procentach pewny, że monowizja jest przez niego nie tylko tolerowana, ale i daje mu komfort widzenia. Próby uzyskania poprawy widzenia metodą monowizji można podejmować wielokrotnie na drodze poszukiwania idealnych soczewek kontaktowych. Kiedy oko oswoi się z tego rodzaju korekcją, pacjent może podjąć decyzję o przeprowadzeniu monowzji metodą laserową.

Po dobrze przeprowadzonej korekcji metodą monowizji mózg integruje obraz obu oczu i daje to możliwość dobrego widzenia i z bliska i z daleka (tzw. allround vision). Warto wiedzieć, że w ramach przeprowadzenia monowizji różnica dioptrii między okiem krótko- i dalekowzrocznym może być dobrana w zależności od tolerancji oraz potrzeb pacjenta i maksymalnie zindywidualizowana.

Metody przeprowadzania monowizji

Monowizja może być przeprowadzona na różne sposoby: soczewkami kontaktowymi, poprzez laserową korekcję wzroku lub implantami soczewek wewnątrzgałkowych. Polega na tym, że w jednym oku pacjent nosi soczewkę kontaktową/ma wszczepioną soczewkę wewnątrzgałkową do bliży, a w drugim soczewkę do dali.

Jeśli do tej pory byliśmy krótkowidzami, podczas korygownania prezbiopii w jednym, zwykle słabszym oku lekarz pozostawi nie w pełni skorygowaną wadę, tzw. wadę resztkową. Jeśli byliśmy dalekowidzami – nasza wada zostanie w niewielkim stopniu przekorygowana. Monowizję możemy podzielić na trzy rodzaje, w zależności od tego jaka wada w tym słabszym, przystosowanym do bliży oku pozostanie:

  • Mikromonowizja (oko do bliży ma do -0.75 dioptrii)
  • Minimonowizja (oko do bliży ma od -0.75 do -1.25 dioptrii)
  • Monowizja (oko do bliży ma od -1.25 do -2.50 dioptrii)

Operacyjne przeprowadzenie monowizji jest wprawdzie odwracalne, ale wiąże się z koniecznością podjęcia kolejnego zabiegu operacyjnego. Jeśli po zabiegu nie dojdzie do neuroadaptacji i występująca różnica między oczami będzie utrudniała codzienne funkcjonowanie, nie ma wyjścia – trzeba go przeprowadzić.

Można zastosować we wszystkich technikach operacyjnych:

  • Laserowa korekcja wzroku: PRK, Lasek, LASIK, FemtoLASIK, mikrosoczewkowa korekcja wzroku)
  • Soczewki fakijne
  • Refrakcyjna wymiana soczewki.

Ważne informacje

Rozdzielenie funkcji oczu jest zwykle dobrze przyjmowane – oczy doskonale ze sobą współpracują, a ogólny obraz jest wyraźnie odbierany przez mózg. Chociaż występują pewne oddziaływania na widzenie przestrzenne, nie są one szkodliwe dla większości wykonywanych czynności. W zależności od życzeń i osobistych preferencji Pacjenta, już podczas badania wstępnego lub symulacji soczewek, Pacjent jest w stanie określić, czy ta metoda jest dla niego odpowiednia.

W każdym przypadku mózg zawsze potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków. Jeśli rezultat zabiegu nie jest w pełni zadowalający, oczy mogą zostać później dostosowane do patrzenia do dali. Dla bliskich odległości potrzebne są wówczas okulary do czytania.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

 

Zobacz jak się umówić

JESTEŚMY CENTRUM REFERENCYJNYM FIRMY SCHWIND

SwissLaser to laserowe centrum referencyjne firmy Schwind. Jesteśmy ekspertami z zakresu laserowej korekcji wzroku z międzynarodowym doświadczeniem. Korzystamy z nowoczesnych, certyfikowanych technologii, które pozwalają na dobre uwolnić się od okularów!

Nasza klinika SwissLaser intensywnie współpracuje naukowo z firmą Schwind. Dr Victor Derhartunian szkoli lekarzy na całym świecie w dziedzinie laserowej korekcji wzroku z wykorzystaniem wysoko zaawansowanych technologicznie urządzeń marki SCHWIND eye-tech-solutions.

POSIADAMY EUROPEJSKI POZIOM LECZENIA

Powstanie SwissLaser to powrót dr Victora Derhartuniana do swoich polskich korzeni – przeniesienie europejskiej wiedzy, doświadczenia, jakości i słynnej szwajcarskiej precyzji do naszego kraju, aby każdy Pacjent, który potrzebuje korekcji wzroku, otrzymał wszystko pod kątem technologii, wiedzy i opieki.

Naszym obecnym celem jest pogłębianie wiedzy w dziedzinie chirurgii refrakcyjnej, operacji soczewkowych i laserowych, tak, aby polscy Pacjenci mogli otrzymać leczenie na wysokim poziomie w tym zakresie.

 Dr Victor Derhartunian otrzymał nagrodę Patients’ Choice Award w latach 2012-2023.

Najważniejsze to wybrać metodę właściwą dla Twojej wady wzroku. Podczas wstępnej konsultacji, zaproponujemy odpowiednią technikę korekcji laserowej.

 

Umawiam się na wstępną konsultację