Leczenie Zespołu Suchego Oka

Zespół Suchego Oka (ZSO), znany również jako choroba suchego oka (DED), jest jednym z najczęstszych problemów diagnozowanych przez okulistów. Choroba ta wpisuje się w kategorię zaburzeń powierzchni oka (Ocular Surface Disease, OSD) i występuje w dwóch głównych wariantach: związanym z nadmiernym parowaniem filmu łzowego (Evaporative Dry Eye – EDE), stanowiącym około 80% przypadków, oraz spowodowanym niedoborem wodnej składowej filmu łzowego (Aqueous-Deficient Dry Eye – ADDE), która odpowiada za pozostałe 20% przypadków.

W Polsce ZSO dotyka od 10 do 18% populacji, a wśród osób noszących soczewki kontaktowe częstość ta może wzrosnąć do 75%. Skłonność do zaburzenia rośnie z wiekiem i częściej dotyka kobiet. ZSO charakteryzuje się złożoną etiologią i objawami, które początkowo mogą być łagodne, ale z czasem stają się na tyle uciążliwe, że mogą prowadzić do zaburzeń widzenia.

Nieleczony ZSO może skutkować erozją nabłonka rogówki, a nawet jałowymi owrzodzeniami, zagrażającymi utracie widzenia. Przewlekły stan zapalny wynikający z ZSO może prowadzić do dalszego uszkodzenia powierzchni oka i pogłębienia objawów.

Pacjenci z Zespołem Suchego Oka spowodowanym nadmiernym parowaniem filmu łzowego często doświadczają bólu, dyskomfortu oraz pieczenia i szczypania oczu. Mogą też mieć uczucie piasku pod powiekami, co bywa bardzo nieprzyjemne oraz zauważyć przejściowe pogorszenie widzenia czy trudności z noszeniem soczewek kontaktowych. Z kolei u osób z ZSO, w którym produkcja łez ulega redukcji, objawy mogą obejmować uczucie obecności ciała obcego w oku, zaczerwienienie spojówek, zmęczenie oczu, nadwrażliwość na światło oraz suchość ust i błon śluzowych. Jest to objaw, który należy obserwować, ponieważ taka suchość może również wskazywać na zespół Sjögrena lub inne autoimmunologiczne zaburzenia tkanki łącznej.

Metody leczenia Zespołu Suchego Oka

Zespół Suchego Oka jest przewlekłą i często uciążliwą chorobą, która może znacząco wpływać na komfort życia pacjentów. Wśród różnych metod leczenia tego schorzenia stosuje się zarówno tradycyjne terapie, jak i nowoczesne technologie.

Do tradycyjnych metod należy stosowanie sztucznych łez i maści nawilżających, które łagodzą objawy poprzez uzupełnienie filmu łzowego. Często zalecane są także leki przeciwzapalne, takie jak cyklosporyna A, które redukują stany zapalne na powierzchni oka.

W klinice SwissLaser dysponujemy urządzeniem medycznym E-EYE, dzięki któremu możemy przeprowadzić nieinwazyjny, bezbolesny i całkowicie nieszkodliwy dla gałki ocznej zabiegi pomagający poradzić sobie z dysfunkcją gruczołów Meiboma. E-EYE generuje wielobarwne polichromatyczne światło pulsacyjne korzystając z nowej technologii IRPL® (Intense Regulated Pulsed Light). W wyniku emisji tak zwanego zimnego światła, które bezpiecznie aktywuje gruczoły Meiboma, dochodzi do wznowienia produkcji lipidów polarnych oraz tłuszczów niepolarnych, co prowadzi do odbudowy prawidłowej struktury filmu łzowego oraz stopniowego zanikania objawów zespołu suchego oka. Najprościej rzecz ujmując: E-EYE pobudza gruczoły łzowe do zwiększonej aktywności.

OptiLIGHT – najnowsze osiągnięcie w leczeniu ZSO

Jednak najnowszym osiągnięciem w leczeniu Zespołu Suchego Oka jest zabieg OptiLIGHT, który pozwala na zredukowanie stanów zapalnych oraz poprawę stabilności filmu łzowego, co znacznie przyczynia się do poprawy komfortu widzenia pacjentów.

Technologia ta skutecznie leczy nieprawidłowe naczynia krwionośne, które utrzymują stan zapalny, oraz odgrywa kluczową rolę w przywracaniu właściwej funkcji gruczołów Meiboma. Dodatkowo, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, OptiLIGHT redukuje populację roztoczy Demodex, które mogą przyczyniać się do nasilenia objawów DED.

Czym różni się technologia OptiLIGHT od technologii E-EYE?

Technologia OptiLIGHT i urządzenie E-EYE to różne systemy stosowane do leczenia podobnych problemów.

OptiLIGHT

 • Producent: Lumenis
 • Technologia: Wykorzystuje opatentowaną technologię Optimal Pulse (OPT™), która jest formą terapii IPL (Intense Pulsed Light).
 • Zastosowanie: Skupia się na leczeniu Zespołu Suchego Oka spowodowanego dysfunkcją gruczołów Meiboma, redukując stany zapalne, poprawiając funkcję gruczołów łzowych i stabilizując film łzowy.
 • Zatwierdzenie: Jest to pierwsze i jedyne urządzenie IPL zatwierdzone przez FDA do leczenia Zespołu Suchego Oka.

Urządzenie E-EYE

 • Producent: E-Swin
 • Technologia: Korzysta również z technologii IPL, ale może być używana w nieco inny sposób.
 • Zastosowanie: E-EYE jest skoncentrowane na stymulacji gruczołów Meiboma, co poprawia ich funkcjonowanie i wspomaga produkcję lipidów w filmie łzowym, co przynosi ulgę w objawach ZSO.
 • Specyfika: E-EYE skupia się na precyzyjnej stymulacji określonych obszarów wokół oczu, zapewniając wysoce skuteczną terapię dla pacjentów z problemami związanymi z suchym okiem.

Dowiedz się więcej o technologii OptiLIGHT.

Podsumowując, technologia OptiLIGHT i urządzenie E-EYE służą podobnym celom, czyli leczeniu problemów związanych z Zespołem Suchego Oka. Obydwie wykorzystują technologię światła impulsowego (IPL), ale mogą różnić się w szczegółach dotyczących konstrukcji, funkcjonalności i ostatecznych efektów terapeutycznych.

Dlaczego warto poddać się zabiegowi OptiLIGHT

Zabieg OptiLIGHT oferuje szereg korzyści w leczeniu Zespołu Suchego Oka spowodowanego dysfunkcją gruczołów Meiboma, co sprawia, że jest to skuteczna i nowoczesna metoda terapeutyczna.

Oto niektóre z jego zalet:

 1. Skuteczność. Wysoka skuteczność w poprawie objawów Zespołu Suchego Oka już po kilku sesjach.
 2. Bezpieczeństwo. Jest to metoda bezpieczna, która została zatwierdzona przez FDA jako pierwsza i jedyna terapia IPL do leczenia ZSO.
 3. Nieinwazyjność, Zabieg jest nieinwazyjny, co oznacza minimalne ryzyko powikłań i brak konieczności rekonwalescencji.
 4. Komfort. Zabieg jest bezbolesny, co zwiększa komfort pacjentów podczas terapii.
 5. Szybkość. Każda sesja trwa tylko około 15 minut, co jest wygodne dla pacjentów o ograniczonym czasie.
 6. Długotrwałe efekty. Efekty zabiegu mogą utrzymywać się przez długi czas, od 7 miesięcy do nawet 2 lat.
 7. Zmniejszenie stanu zapalnego. Technologia OPT™ pomaga zmniejszyć stan zapalny na powierzchni oka.
 8. Poprawa funkcji gruczołów Meiboma. Zabieg przywraca prawidłową funkcję gruczołów Meiboma, co jest kluczowe dla stabilności filmu łzowego.
 9. Leczenie zmian naczyniowych. Skutecznie redukuje patologicznie zmienione naczynia krwionośne, które przyczyniają się do stanu zapalnego.
 10. Zmniejszenie populacji roztoczy Demodex. Pomaga w redukcji roztoczy Demodex, które mogą przyczyniać się do stanów zapalnych brzegów powiek.

Przeciwwskazania do zabiegu OptiLIGHT

Terapia OptiLIGHT ma kilka przeciwwskazań, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem leczenia:

 • Operacja oka lub powieki, a także porażenie nerwów w ciągu 6 miesięcy przed pierwszym zabiegiem IPL.
 • Nieustabilizowane zaburzenia lub choroby oczu obejmujące powierzchnię oka.
 • Zmiany przednowotworowe, rak skóry lub zmiany barwnikowe w obszarze poddawanym zabiegowi.
 • Nieustabilizowane choroby autoimmunologiczne.
 • Niedawno przebyte infekcje oczu.
 • Opryszczka lub wysypka wokół ust w wywiadzie, w tym opryszczka pospolita typu 1 i 2, toczeń rumieniowaty układowy i porfiria.
 • Stosowanie leków fotouczulających oraz/lub leków ziołowych, które mogą powodować nadwrażliwość na światło w ciągu 3 miesięcy przed pierwszym zabiegiem IPL.
 • Niedawna radioterapia głowy lub szyi lub planowana radioterapia.
 • Niedawna chemioterapia lub planowana chemioterapia.
 • Migrena lub epilepsja.
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić