Aż wreszcie upowszechnienie się laserowej korekcji starczowzroczności sprawiło, że dzięki zabiegowi zaledwie kilka dni po operacji Pacjent odzyskuje dobry wzrok i nie musi używać już okularów.
Starczowzroczność, o czym należy pamiętać, nie jest wadą wzroku, a zespołem zmian fizjologicznych, które zachodzą wraz z wiekiem w ludzkim oku. Nie można im zapobiec ani ich zahamować: nasze oczy „zużywają się” i nie mamy na to wpływu. Podobnie jak w przypadku wszystkich zabiegów laserowej korekcji wad wzroku, także w przypadku laserowej korekcji starczowzroczności rezultaty operacji laserem mają charakter trwały i rzadko zdarza się, że zabieg trzeba powtórzyć. Starczowzroczność dzieje się w soczewce a my korygujemy rogówkę, także po latach jest prawdopodobieństwo “doszlifowania wady” nie można zapomnieć ze korygujemy tkankę a nie kawałek plastiku.
W laserowej korekcji starczowzroczności, pozwalającej zrezygnować z noszenia okularów, wykorzystywane są dwa różne lasery:
- Laser femtosekundowy wykonuje małe nacięcie w rogówce.
- Laser excimerowy „ustawia” oko dominujące na dobre widzenie dla dali, natomiast drugie oko na krótkowzroczność między -0,5 i -1,5 dioptrii oraz dodaja tzw. aberacji sferycznych. Takie parametry gwarantują jak najmniejsze ograniczenie widzenia przestrzennego. Oczywiście w indywidualnych przypadkach istnieją znaczne różnice w zakresie potrzeb widzenia z bliska i daleka.
Jeśli pacjent nie ma wady wzroku i jego jedynym problemem jest starczowzroczność, ma do wybory następujące metody laserowej korekcji prezbiopii:
- Femto-LASIK
- Monowizja PresbyMAX, tzw. blended vision (to musimy w osobnym artykule opisac)
- wymiana soczewki, soczewka fakijna
Jeśli starczowzroczności towarzyszy wada wzroku, pacjent mna do wyboru następujące metody laserowej korekcji:
Najmniej inwazyjną i skutkująca najmniejszą liczbą możliwych powikłań metodą laserowej korekcji starczowzroczności oraz metodą laserowej korekcji starczowzroczności ze współwystępującymi wadami jest Femto-Lasik w kombinacji z profilem starczowzrocznym PresbyMAX / Presbyond / Supracore. U nas w klinice uzywamy profilu Presbymax ze wzgledu na znakomite wyniki ktore obserwujemy od lat..
To maksymalnie zindywidualizowany profil laserowej korekcji wzroku w przypadku starczowzroczności ze współwystępującymi wadami wzroku (zakresie od – 7,0 dioptrii do +3 dioptrii oraz do 4,0 cylindrów) albo bez tych wad, którego wykonanie warunkowane jest przezierną soczewką własną pacjenta.
Metoda PresbyMAX należy do grupy zabiegów Laser Blended Vision (LBV),których istotą jest zwiększenie głębi ostrości dla każdego oka dzięki zastosowaniu oryginalnego, nieliniowego i asferycznego profilu ablacji laserowej. Zabiegi LBV nie upośledzają jakości widzenia i są dużo lepiej tolerowane niż tradycyjna monowizja. Zabiegi metodą LBV z mikromonowizją (oko do bliży ma do -0.75 dioptrii) polegają na harmonijnym dostosowaniu widzenia oczu tak, aby uzyskać ostry obraz do dali, do bliży i na odległości pośrednie. Niewątpliwą zaletą tych metod jest zachowanie widzenia przestrzennego (stereopsji) z minimalnymi efektami ubocznymi podczas patrzenia do dali w porównaniu z popularnie stosowaną monowizją. Metody LBV są dobrze tolerowane przez 97% pacjentów
Laserowa korekcja starczowzroczności to zabieg bezbolesny, krótki – wraz z przygotowaniem trwa do 20 minut, przy czym sama ingerencja laserem to raptem kilka minut – i nie powoduje żadnego bólu. Laserowa korekcja starczowzroczności jest zabiegiem maksymalnie bezpiecznym. Liczba powikłań to poniżej 1% przypadków. W przypadku wszelkich zabiegów medycznych nie używa się pojęcia „gwarancji”, a „skuteczności zabiegu”. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 95%.