RLE (refractive lens exchange) bądź CLE (clear lens extraction) czyli refrakcyjna wymiana soczewki polega na usunięciu własnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej zaawansowaną technologicznie sztuczną soczewką korygującą wadę wzroku. Zabieg taki zaleca się pacjentom, u których zdiagnozowano zaćmę, ale także u osób z silną krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, starczowzrocznością i astygmatyzmem oraz – uwaga – takich, u których jeszcze zaćma się nie pojawiła, ale istnieje jej duże ryzyko. CLE (clear lens extraction), jak sama nazwa wskazuje, to zabieg wymiany niezaćmionej soczewki na sztuczną. Jeśli operacji refrakcyjnej wymiany soczewek podda się osoba mająca kłopoty ze starczo- , krótko- lub dalekowzrocznością, zagrażająca oczom zaćma w ogóle się nie pojawi. Naturalna soczewka zostaje bowiem zastąpiona sztuczną, niepodatną na zmętnienie.

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Szanse powodzenia zabiegu wymiany soczewki omawianą metodą (czyli odessania soczewki naturalnej za pomocą nowoczesnego i bardzo precyzyjnego fakoemulsyfikatora) są bardzo wysokie, a sam zabieg jest niezawodny. Możliwe są oczywiście ogólne zagrożenia chirurgiczne, o których wszyscy pacjenci są informowani podczas osobistej rozmowy z lekarzem.

Podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki możliwe jest zastosowanie soczewki dobranej indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta.

 • Soczewki wieloogniskowe (trifokalne, multifokalne) – umożliwiają bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej (60-90 cm).
 • Soczewki toryczne jednoogniskowe – likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali albo do bliży.
 • Soczewki toryczne wieloogniskowe – likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie, dają więc możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów korekcyjnych.

Decydując się na refrakcyjną wymianę soczewki w ramach chirurgicznego leczenia zaćmy możemy zdecydować się na taki rodzaj soczewki, który „przy okazji” skoryguje istniejącą u pacjenta wadę wzroku. Najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji zaćmy z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu czy starczowzroczności (presbiopii).

UWAGA: podczas operacji zaćmy wykonywanej w ramach refundacji z NFZ wszczepiana jest z reguły soczewka jednoogniskowa, a pacjent nie ma możliwości wyboru ani jej rodzaju, ani materiału, z którego jest zrobiona.

Przebieg operacji

Wymiana soczewki metodą Clear Lens Extraction to szybki, około 20-minutowy, nieskomplikowany zabieg. Rozpoczyna się od podania Pacjentowi znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu.

Kolejnym etapem jest wykonanie małego nacięcia na krawędzi oka. Umożliwia to rozpuszczenie i odessanie soczewki naturalnej za pomocą nowoczesnego i bardzo precyzyjnego narzędzia (maszyna fakoemulsyfikator szwajcarskiego producenta OERTLI).

Następnie wprowadza się nową, sztuczną soczewkę, która jest optymalnie dopasowana do oka pacjenta i wymaganej ostrości widzenia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich soczewek wymiana soczewek metodą Clear Lens Extraction umożliwia również skorygowanie astygmatyzmu.

Po zabiegu oko jest chronione opaską na oczy przed działaniem czynników zewnętrznych środowiska, takich jak brud i kurz, tak aby nacięcie mogło się dobrze goić w ciągu kilku następnych dni.

 • Przygotowanie
  Refrakcyjna wymiana soczewki to około 20-minutowa procedura przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych. Oko Pacjenta znieczulane jest poprzez aplikację specjalnych kropel do oczu.
 • Cięcie
  W pierwszej fazie zabiegu wykonuje się małe nacięcie na krawędzi rogówki. Pozwala to na rozpuszczenie i odessanie naturalnej soczewki.
 • Wstawienie sztucznej soczewki
  W kolejnej fazie zabiegu wszczepia się nową soczewkę, która jest optymalnie dostosowana do oka Pacjenta i pożądanego efektu końcowego. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala również na rozwiązanie problemów z astygmatyzmem.
 • Faza pooperacyjna
  Po zabiegu oko Pacjenta chronione jest za pomocą specjalnego płatka. Pozwala to na zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak brud i kurz.

Ważne informacje

Szanse powodzenia zabiegu wymiany soczewki metodą Clear Lens Extraction są bardzo wysokie, a sam zabieg jest niezawodny. Niemniej jednak istnieją ogólne zagrożenia chirurgiczne, o których wszyscy Pacjenci są informowani podczas osobistej rozmowy.