Refrakcyjna wymiana soczewki (RLA) to metoda, która jest stosowana przede wszystkim u Pacjentów z zaćmą, ale także u osób z silną krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, starczowzrocznością i astygmatyzmem.

Przez małe nacięcie w rogówce, naturalna soczewka (w zaćmie mętna) jest zasysana, a w jej miejsce wstawia się soczewkę wykonaną z kompatybilnego tworzywa sztucznego (akrylatu). Dobór metody chirurgii soczewki odpowiedniej dla pacjenta następuje podczas osobistej konsultacji z badaniem okulistycznym przez lekarza specjalistę.

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Przebieg operacji

Wymiana soczewki metodą Clear Lens Extraction to szybki, około 20-minutowy, nieskomplikowany zabieg. Rozpoczyna się od podania Pacjentowi znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu.

Kolejnym etapem jest wykonanie małego nacięcia na krawędzi oka. Umożliwia to rozpuszczenie i odessanie soczewki naturalnej za pomocą nowoczesnego i bardzo precyzyjnego narzędzia (maszyna fakoemulsyfikator szwajcarskiego producenta OERTLI).

Następnie wprowadza się nową, sztuczną soczewkę, która jest optymalnie dopasowana do oka pacjenta i wymaganej ostrości widzenia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich soczewek wymiana soczewek metodą Clear Lens Extraction umożliwia również skorygowanie astygmatyzmu.

Po zabiegu oko jest chronione opaską na oczy przed działaniem czynników zewnętrznych środowiska, takich jak brud i kurz, tak aby nacięcie mogło się dobrze goić w ciągu kilku następnych dni.

 • Przygotowanie
  Refrakcyjna wymiana soczewki to około 20-minutowa procedura przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych. Oko Pacjenta znieczulane jest poprzez aplikację specjalnych kropel do oczu.
 • Cięcie
  W pierwszej fazie zabiegu wykonuje się małe nacięcie na krawędzi rogówki. Pozwala to na rozpuszczenie i odessanie naturalnej soczewki.
 • Wstawienie sztucznej soczewki
  W kolejnej fazie zabiegu wszczepia się nową soczewkę, która jest optymalnie dostosowana do oka Pacjenta i pożądanego efektu końcowego. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala również na rozwiązanie problemów z astygmatyzmem.
 • Faza pooperacyjna
  Po zabiegu oko Pacjenta chronione jest za pomocą specjalnego płatka. Pozwala to na zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak brud i kurz.

Ważne informacje

Szanse powodzenia zabiegu wymiany soczewki metodą Clear Lens Extraction są bardzo wysokie, a sam zabieg jest niezawodny. Niemniej jednak istnieją ogólne zagrożenia chirurgiczne, o których wszyscy Pacjenci są informowani podczas osobistej rozmowy.