LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis – ablacja za pomocą lasera wewnątrz tkanki rogówki) to typ refrakcyjnej operacji laserowej oczu. W odróżnieniu od PRK/ASA (Advanced Surface Ablation), czyli fotokeratektomii refrakcyjnej, podczas operacji metodą LASIK nie jest wymagane usunięcia nabłonka, co sprawia, że pacjent nie czuje bólu, a oczy goją się szybciej. Jeśli zależy nam na tym, żeby oboje oczu poddać operacji podczas tego samego zabiegu, LASIK jest metodą najwłaściwszą.

Wynalezienie metody LASIK przypisuje się kolumbijskiemu okuliście hiszpańskiego pochodzenia Jose Barraquerowi, który w latach ’50 XX wieku skonstruował mikrokeratom używany do wycinania wąskich płatków w rogówce i zmiany jej kształtu. Kolejne odkrycia Rosjan i Amerykanów doprowadziły do udoskonalenia metody.

adres:

SwissLaser (Horizon Plaza) ul. Domaniewska 39A, 02-672 Warszawa

telefon:

+48 221 201 690

Image module

Odmiany metody LASIK

W metodzie LASIK z mikrokeratomem (skalpelem) – metodzie tradycyjnej – nacięcie na rogówce jest wykonywane za pomocą mikroprecyzyjnego noża. Ultracienki płatek (noszący nazwę flap) jest starannie odchylany, a następnie wnętrze rogówki jest poddawane działaniu lasera excimerowego i modelowane na nowo w taki sposób, aby punkt ogniskowania znajdował się optymalnie na siatkówce. Potem płatek jest ponownie zamykany, a rogówka goi się w ciągu kilku dni.

FEMTO-LASIK (All-Laser-LASIK) to kolejny kroki na drodze rozwoju metody LASIK. W tradycyjnym sposobie leczenia laserowego LASIK, rogówka jest cięta za pomocą skalpela (mikrokeratomu), co niesie za sobą określone ryzyko. W nowoczesnej metodzie FEMTO-LASIK rogówka jest otwierana wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym.

SBK-LASIK to nowocześniejsza i delikatniejsza odmiana metody LASIK. W metodzie tradycyjnej odchylany płatek rogówki ma grubość 130 mikronów do 180 mikronów – w metodzie SBK-LASIK tylko 100 mikronów. To zaleta działania specjalnej głowicy mikrokeratomu Carriazo-Pendular. Dzięki tak precyzyjnej manipulacji na rogówce, z metody SBK-LASIK mogą skorzystać osoby, które do tej pory nie kwalifikowały się do laserowej korekcji wzroku ze względu na zbyt cienką rogówkę, zbyt dużą krótkowzroczność lub kombinację obu.

EPI-LASIK w tej odmianie metody chirurg posługuje się epikeratomem – narzędziem, które umożliwia korekcję laserem na samej powierzchni rogówki, bez ingerencji w głębsze warstwy. W odróżnieniu od tradycyjnej metody LASIK, nie odcina się tu płatka nabłonka, tym samym minimalizując traumatyzację zrębu rogówki. EPI-LASIK zalecany jest więc osobom, których tryb życia może wiązać się z podwyższonym ryzykiem doznania urazu oka – sportowcom, żołnierzom, policjantom, itd. Metoda ta jest bezpieczna dla pacjentów ze zbyt cienka rogówką, która dyskwalifikuje ich do innych metod laserowych.

EBK (Epi thelial Bowman’s Keratectomy) to nowoczesna metodą będąca alternatywą dla EPI-LASIKU oraz SBK-LASIKU. Zabieg, opatentowany przez firmę Orca Surgical, przeprowadzany jest za pomocą urządzenia EpiClear – pierwszego, dynamicznego epikeratomu. Umożliwia on chirurgom bezpieczne usunięcie warstwy nabłonka rogówki poprzez jego delikatne „zamiecenie”. W ten sposób usunięty nabłonek rogówki otwiera pole operacji dla lasera, który dopiero teraz dokonuje właściwej korekcji wzroku. Maksymalna precyzja urządzenia oraz fakt, że warstwa Bowmana (licząc od przodu ku tyłowi: druga warstwa rogówki) pozostaje nietknięta sprawiają, że czas rekonwalescencji po zabiegu jest ekstremalnie krótki.

Przebieg operacji

W metodzie LASIK z mikrokeratomem (skalpelem) nacięcie na rogówce jest wykonywane za pomocą mikroprecyzyjnego noża. Ultracienki płatek (noszący nazwę flapa) jest starannie odchylany, a następnie wnętrze rogówki jest poddawane działaniu lasera excimerowego i modelowane na nowo w taki sposób, aby punkt ogniskowania znajdował się optymalnie na siatkówce. Potem płatek jest ponownie zamykany, a rogówka goi się w ciągu kilku dni.

Mechaniczna metoda LASIK, w której płatek jest formowany skalpelem, jest coraz rzadziej stosowana ze względów bezpieczeństwa. Bardziej nowoczesna, Femto-LASIK polegająca na nacięciu wykonywanym laserem, a nie nożem, jest już u nas standardem.

 • Przygotowanie
  Przed rozpoczęciem zabiegu dokładnie dezynfekujemy obszar twarzy Pacjenta. Następnie podajemy Pacjentowi znieczulenie w formie kropel do oczu, a powieki unieruchamiamy rozwórkami. Podczas trwania zabiegu prosimy, by Pacjent patrzył na migające światło.
 • Cięcie skalpelem
  W pierwszej fazie zabiegu chirurg za pomocą mikro-precyzyjnego skalpela wykonuje cięcie w rogówce, tworząc cienki płatek o grubości 0,1 mm. Na tym etapie Pacjent może odczuwać nacisk na oko i widzieć ciemność przez krótką chwilę.
 • Korekta laserem excimerowym
  Odsłonięta wcześniej rogówka zostaje wymodelowana przy pomocy sterowanego komputerowo lasera w kilka sekund. Jest to całkowicie bezbolesne - Pacjent może jedynie słyszeć dźwięk lasera i ewentualny zapach rogówki. Chirurg przeprowadzający zabieg przez cały czas kontroluje użycie lasera za pomocą mikroskopu.
 • Zakończenie zabiegu
  W ostatniej fazie zabiegu stworzony wcześniej płatek rogówki jest z powrotem zamykany. Dla zabezpieczenia obszaru operacji chirurg zakłada na oczy Pacjenta specjalistyczne soczewki kontaktowe o wysokiej przepuszczalności tlenowej. Są one usuwane następnego dnia po zabiegu.

Laserowa korekcja wzroku metodą LASIK – wskazania

Metodzie LASIK najlepiej poddają się krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Najczęstszy zakres krygowanych wad:

 • krótkowzroczność od -0,75 do -13 dioptrii,
 • nadwzroczność od +0,75 do +6,0 dioptrii,
 • astygmatyzm do 6,0 cylindrów.

Podany zakres jest orientacyjny, decyzję o sensowności i bezpieczeństwie zabiegu zawsze podejmuje lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu i precyzyjnych badań wstępnych.

Przeciwwskazania do laserowej operacji oczu

 • nieustabilizowana wada wzroku – wiek powyżej 18 lub 21 lat w zależności od kliniki,
 • choroby oczu (jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, blizny i plamy na rogówce, stożek rogówki, patologiczne zmiany dna oka, stany zapalne oczu i inne),
 • choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
 • alergia i atopia,
 • schorzenia reumatyczne,
 • choroby z autoagresji przebiegające z dużym osłabieniem organizmu,
 • infekcje,
 • ciąża.

Powikłania po laserowej korekcji wad wzroku

Ryzyko powikłań po laserowej korekcji wzroku określane jest na poziomie około 2%. Im nowocześniejsza metoda, tym ryzyko ich wystąpienia jest niższe. Do najczęstszych powikłań należą:

 • obniżona ostrość wzroku przy optymalnym wyrównaniu wady,
 • zespół suchego oka,
 • efekt halo (głównie w nocy, zaleca się wówczas noszenie okularów ze szkłami antyrefleksyjnymi do jazdy samochodem),
 • zapalenie rogówki,
 • nadwrażliwość na światło.