Laserowa chirurgia refrakcyjna, RLE (refrakcyjna wymiana soczewki) oraz wszczepienie soczewki fakijnej – różne rodzaje zabiegów i różne metody zabiegowe w zależności od wady wzroku

Współczesna chirurgia okulistyczna dysponuje wieloma możliwościami korekcji wzroku, a rodzaj zabiegu, konkretną metodę operacji czy konkretne implanty soczewkowe dobiera się zawsze mając na uwadze specyfikę wady, warunki anatomiczne oka, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz jego oczekiwania co do ostrości wzroku po leczeniu.

Jeden z możliwych podziałów metod laserowej korekcji wad wzroku to podział na metody powierzchniowe i głębokie. Wszystko, co chciałby wiedzieć na ten temat znajdziesz tutaj: https://swisslaser.pl/blog/powierzchniowe-i-glebokie-metody-laserowej-korekcji-wad-wzroku/

Jednak nie każdy pacjent kwalifikuje się do korekcji laserowej i wtedy proponuje mu się refrakcyjną wymianę soczewki albo wszczepienie soczewki fakijnej. 

Przyjrzymy się rodzajom zabiegów oraz metodom operacyjnym, które Swiss Laser oferuje pacjentom z poszczególnymi wadami wzroku i dysfunkcjami oczu. 

Krótkowzroczność

Wszystko, co chcesz wiedzieć o wadzie.

U osób o ustabilizowanej wadzie podczas leczenia krótkowzroczności laserem okulistycznym spłaszcza się środkową część rogówki w celu zmniejszenia siły załamywania. Lasery korygujące wzrok wykorzystywane są w następujących zabiegach:

LASEK/PRK: zabieg polega na odchyleniu (LASEK) albo usunięciu (PRK) górnej warstwy komórkowej rogówki (nabłonka), a następnie odpowiednim wymodelowaniu leżącej pod nią tkanki rogówki za pomocą lasera excimerowego. Celem zabiegu jest odpowiednie wymodelowanie promieniem lasera centralnej powierzchni rogówki tak aby ogniskowała ona obraz precyzyjnie na powierzchnię siatkówki.

LASIK: technika dwuetapowa; rogówka nacinana jest za pomocą skalpela (mikrokeratomu), a następnie powierzchni rogówki jest modelowana tak, aby mogła ona właściwie ogniskować obraz na siatkówkę.

Femto-LASIK: dzięki precyzyjnemu laserowi femtosekundowemu, chirurg wykonuje cięcie w rogówce, tworząc cienki płatek o grubości 0,1 mm – flap. Używa lasera excimerowego, by przez kilka sekund wymodelować odsłoniętą wcześniej rogówkę, następnie płatek jest z powrotem zamykany; przytwierdza się i tworzy ochronną barierę rogówki.

Trans-PRK smart surFace:  najmniej inwazyjna metoda leczenia krótkowzroczności laserem. Korekcja dioptrii odbywa się w pierwszym etapie zabiegu, podczas gdy chirurg korzysta z wysokoprecyzyjnego lasera excimerowego. PRK była kiedyś standardową metodą leczenia oczu laserem, a metoda LASIK ją zastąpiła, ponieważ wiązała się z mniejszym bólem. Jednak technika LASIK zawodziła u Pacjentów, u których rogówka była zbyt cienka lub nieregularna. Nowoczesne możliwości Trans-PRK przyczyniły się do optymalizacji zabiegu w najważniejszym punkcie.

Pacjenci niekwalifikujący się do laserowej korekcji wzroku – maksymalna krótkowzroczność poddawana leczeniu laserem to zazwyczaj do –10 dioptrii, choć w indywidualnych przypadkach granica ta może ulec przesunięciu – mogą poddać się refrakcyjnej wymianie soczewki RLE (refractive lens exchange) bądź CLE (clear lens extraction) albo doszczepieniu soczewki fakijnej.

Nadwzroczność (dalekowzroczność)

Wszystko, co chcesz wiedzieć o wadzie.

Podczas leczenia dalekowzroczności laserem okulistycznym tworzona jest większa krzywizna, która zwiększa siłę załamywania oka, a przez to poprawia komfort oraz ostrość widzenia.

Lasery korygujące wzrok wykorzystywane są w następujących zabiegach:

LASIK: technika dwuetapowa; rogówka nacinana jest za pomocą skalpela (mikrokeratomu), a następnie powierzchni rogówki jest modelowana tak, aby mogła ona właściwie ogniskować obraz na siatkówkę.

FemtoLASIK: dzięki precyzyjnemu laserowi femtosekundowemu, chirurg wykonuje cięcie w rogówce, tworząc cienki płatek o grubości 0,1 mm – flap. Używa lasera excimerowego, by przez kilka sekund wymodelować odsłoniętą wcześniej rogówkę, następnie płatek jest z powrotem zamykany; przytwierdza się i tworzy ochronną barierę rogówki.

W przypadku wysokiej nadwzroczności, która nie jest możliwa do skorygowania laserem, stosuje się refrakcyjnej wymianie soczewki RLE (refractive lens exchange). Metoda leczenia jest uzależniona od liczby dioptrii i jest ustalana indywidualnie podczas badania wstępnego i konsultacji z lekarzem. 

Astygmatyzm

Wszystko, co chcesz wiedzieć o wadzie znajdziesz tutaj.

Laserowa korekcja astygmatyzmu wykonywana jest następującymi metodami:

Femto-LASIK (All-Laser-LASIK): Dzięki precyzyjnemu laserowi femtosekundowemu, chirurg wykonuje cięcie w rogówce, tworząc cienki płatek o grubości 0,1 mm – flap. Używa lasera excimerowego, by przez kilka sekund wymodelować odsłoniętą wcześniej rogówkę, następnie płatek jest z powrotem zamykany; przytwierdza się i tworzy ochronną barierę rogówki.

LASIK (laser assisted in situ keratomileusis): technika dwuetapowa; rogówka nacinana jest za pomocą skalpela (mikrokeratomu), a następnie powierzchni rogówki jest modelowana tak, aby mogła ona właściwie ogniskować obraz na siatkówkę. LASEK/PRK: zabieg polega na odchyleniu (LASEK) albo usunięciu (PRK) górnej warstwy komórkowej rogówki (nabłonka), a następnie odpowiednim wymodelowaniu leżącej pod nią tkanki rogówki za pomocą lasera excimerowego. Celem zabiegu jest odpowiednie wymodelowanie promieniem lasera centralnej powierzchni rogówki tak aby ogniskowała ona obraz precyzyjnie na powierzchnię siatkówki.

LASEK/PRK: zabieg polega na odchyleniu (LASEK) albo usunięciu (PRK) górnej warstwy komórkowej rogówki (nabłonka), a następnie odpowiednim wymodelowaniu leżącej pod nią tkanki rogówki za pomocą lasera excimerowego. Celem zabiegu jest odpowiednie wymodelowanie promieniem lasera centralnej powierzchni rogówki tak aby ogniskowała ona obraz precyzyjnie na powierzchnię siatkówki. 

Starczowzroczność (prezbiopia)

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zespole zmian fizjologicznych, jakie zachodzą wraz z wiekiem w ludzkim oku znajdziesz tutaj.

W zależności od tego czy starczowzroczność jest jedyną dysfunkcją oka, czy towarzyszą jej wady wzroku, pacjent na do wyboru następujące metody laserowej korekty:

LASIK (laser assisted in situ keratomileusis): technika dwuetapowa; rogówka nacinana jest za pomocą skalpela (mikrokeratomu), a następnie powierzchnia wewnątrz rogówki jest modelowana tak, aby mogła ona właściwie ogniskować obraz na siatkówkę.

Femto-LASIK (All-Laser-LASIK): Dzięki precyzyjnemu laserowi femtosekundowemu, chirurg wykonuje cięcie w rogówce, tworząc cienki płatek o grubości 0,1 mm – flap. Używa lasera excimerowego, by przez kilka sekund wymodelować odsłoniętą wcześniej rogówkę, następnie płatek jest z powrotem zamykany; przytwierdza się i tworzy ochronną barierę rogówki. Metoda ta pozwala na korekcję multifokalną i monowizję.

W leczeniu starczowzroczności stosuje się także refrakcyjną wymianę soczewki RLE (refractive lens exchange). Stosujemy następujące rodzaje soczewek:

  • Soczewki wieloogniskowe najnowszej generacji (soczewki trójogniskowe, EDOF, do widzenia do bliży i dali oraz obszaru pośredniego)
  • Soczewki jednoogniskowe (znane również „soczewkami wzmacniającymi”, często używane w chirurgii zaćmy)
  • Soczewki toryczne (do korekcji astygmatyzmu)
  • Toryczne soczewki trójogniskowe (korygują starczowzroczność oraz astygmatyzm)

Możliwe jest także doszczepienie soczewki fakijnej.

Zaćma

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zaćmie, znajdziesz tutaj.

W SwissLaser usuwamy zaćmę następującymi metodami:

Fakoemulsyfikcja zaćmy: metoda polegająca na usunięciu zaćmy za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu powierzchniowym aplikowanym w postaci żelu lub kropli do worka spojówkowego. Na miejsce usuniętej soczewki wkłada się nową – elastyczną, zwijalną, akrylową, która sama rozwija się w torebce naturalnej soczewki i osadza we właściwym miejscu w gałce ocznej. Nacięcie jest minimalne (od 1,5 do 3 mm). Mamy wiele typów soczewek, które mogą przy okazji skorygować wady wzroku takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm.

Operacja wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym: metoda polegająca na wykonaniu mikronacięć (tzw. portów) w rogówce i usunięciu przez nie zmętniałej soczewki a następnie wprowadzeniu nowej. Zabieg trwa 10-15 minut.

Wszystko o najnowocześniejszych implantach soczewkowych stosowanych w chirurgii zaćmy przeczytasz tutaj.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić