Efekt halo – kiedy powstaje, co sygnalizuje

Efekt halo to aberracja polegająca na dostrzeganiu świetlistych aureoli wokół źródeł światła.

Może się on pojawić w następujących sytuacjach:

  • Jako zwiastun choroby oka: tak dzieje się np. w podczas rozwijającej się zaćmy, jaskry czy stożka rogówki. Jeśli pogarszaniu się ostrości wzroku towarzyszą właśnie objawy takie jak efekt halo i rozmywanie się obrazu, należy jak najszybciej udać się do okulisty.
  • Jako objaw dodatkowy w takich wadach wzroku jak nadwzroczność czy astygmatyzm. Jeśli nie są one poddawane korekcji okularowej albo soczewkami kontaktowymi, w efekcie ciągłego mrużenia oczu i ponawiania prób złapania optymalnej ostrości widzenia przedmioty znacznie oddalone od oka widzi się nie tylko jako niewyraźne, rozmazane, ale zachowanie takie prowadzi też do powstawania efektu halo. 
  • Jako efekt przejściowy w procesie powrotu do zdrowia po laserowej operacji oka. Bez względu na metodę operacyjną, Pacjent musi liczyć się z tym, że przez pierwsze 24 godziny po zabiegu może też pojawić się efekt glare (efekt olśnienia) czy właśnie halo. Szczególnie nasilony efekt halo pojawia się po zabiegu LASIK – trapi on pacjentów głównie w nocy, zaleca się wówczas noszenie okularów ze szkłami antyrefleksyjnymi do jazdy samochodem. 
  • Jako skutek uboczny wszczepienia niektórych rodzajów sztucznych soczewek. Tak dzieje się np. w przypadku soczewek refrakcyjnych, które wykorzystują zjawisko refrakcji, polegające na załamaniu światła po przejściu przez ośrodek optyczny. Do ich istotnych wad zalicza się właśnie wzrost aberracji wyższego rzędu i niepożądane zjawiska fotooptyczne typu glare i halo, nasilające się zwłaszcza w warunkach skotopowych (czyli w nocy). Na drugim biegunie, jeśli chodzi o efekt halo, mamy np. soczewki EVO Visian ICL (soczewki fakijne wykonane są z materiału o właściwościach bardzo zbliżonych do naturalnej soczewki oka), które gwarantują mniejszy efekt halo dzięki mniejszej liczbie aberracji indukowanych i większej strefie optycznej.
  • Jako jedna z najczęstszych niedogodności pooperacyjnych po usuwaniu blizn rogówki: nadmierna wrażliwość na światło i powstawanie poświat wokół źródeł światła (efekt halo) mogą trwać do kilku miesięcy.

Warto wiedzieć, że jednym z badań podczas diagnostyki przed laserową korekcją wzroku jest pomiar szerokości źrenicy. Wykonuje się go dlatego, że standardowo korekcję laserową przeprowadza się na obszarze nieco większym, niż źrenica oka w ciemności.

Gwarantuje to po laserowej korekcji wady wzroku oko będzie równie dobrze widziało w każdych warunkach oświetleniowych. Zbyt małe pole operacyjne skutkowałoby silnymi efektami halo i glare oraz kiepskim widzeniem po zmroku i w nocy.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić