Zaćma pęczniejąca jako powikłanie cukrzycy

Zaćma pęczniejąca nazywana jest także zaćmą cukrzycową. Pojawia się na skutek intensywnego wyrównywania długo trwającej hiperglikemii.

W warunkach hiperglikemii nadmiar glukozy może prowadzić do gromadzenia się produktów jej metabolizmu, mi.in. sorbitolu w soczewce oka, co nie tylko zaburza wewnątrzkomórkowe mechanizmy jego prawidłowej przemiany do fruktozy, ale wpływa też na zmiany w strukturze i funkcji soczewki, prowadząc do jej obrzęku i pęcznienia. Soczewka chłonie wodę, zwiększa swoją objętość przez co dochodzi do diametralnego pogorszenia widzenia.

Największe ryzyko w przypadku zaćmy pęczniejącej i zwiększenia objętości soczewki wiąże się z burzliwie przebiegającym ostrym zamknięciem kąta przesączania. Utrudnienie odpływu cieczy wodnistej z oka doprowadza wówczas do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego i efektem może być jaskra.

Jakie objawy mogą wskazywać na rozwój zaćmy pęczniejącej?

  • Stopniowe pogorszenie ostrości wzroku.
  • Problemy z widzeniem w ciemności lub przy słabym oświetleniu.
  • Trudności w rozróżnianiu niektórych kolorów.
  • Trudności w skupieniu wzroku podczas czytania.

Jak widać nie są to objawy specyficzne, dlatego każde wystąpienie zamglonego widzenia u pacjenta chorego na cukrzycę jest wskazaniem do konsultacji okulistycznej. Należy jednak mieć świadomość, że nagłe wystąpienie zmętnienia soczewki wpływające w istotny sposób na ostrość wzroku nie jest częstym powikłaniem cukrzycy. Może wystąpić przede wszystkim w przebiegu szybkiego wyrównywania stężenia glukozy we krwi oraz gwałtownych zmian w składzie osocza krwi. 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić