Objawy zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek może być wywołane przez wirusy, bakterie albo alergeny. Drażniąco działają też na spojówki chemikalia i dym papierosowy. Niezależnie od etiologii, objawy zawsze są bardzo dokuczliwe i potrafią naprawdę uprzykrzyć życie.
Wirusowe zapalenie spojówek – przyczyny i objawy
Najczęściej pojawia się jako efekt dodatkowy przy grypie lub infekcji grypopodobnej czy zwykłym przeziębieniu. Powinno więc minąć wraz z chorobą zasadniczą, ale jeśli tak się nie dzieje, trzeba wykonać dodatkowe badania, żeby stwierdzić, czy stan zapalny nie ma charakteru bakteryjnego lub innego – niezwiązanego z infekcją wirusową.
Osoby noszące soczewki kontaktowe oraz korzystające z basenów publicznych także narażone są na wirusowe zakażenie spojówek. Zarówno w przebiegu infekcji układu oddechowego, jak i np. w czasie niewłaściwej pielęgnacji soczewek może dojść do zakażenia adenowirusami. Adenowirusowe zapalenie spojówek daje takie objawy, jak:
- przekrwienie spojówki (zaczerwienione spojówki),
- obrzęk powiek,
- wodnista, surowicza wydzielina z oka,
- światłowstręt oraz silne łzawienie.
Objawem, który upewnia nas, że mamy do czynienia ze stanem, zapalnym, a nie zwykłym podrażnieniem jest wspomniana wydzielina z oka.
Wirusowym zapaleniem spojówek można się zarazić, dlatego należy także unikać bliskiego kontaktu z osobami, które mają jego objawy oraz unikać używania kosmetyków do oczu innych osób.
Bakteryjne zapalenie spojówek – przyczyny i objawy
Za bakteryjne zapalenia spojówek odpowiadają gronkowce, paciorkowce oraz bakterie atypowe. Najczęściej trafiają do oka na skutek zatarcia go brudnymi rękami. Objawy są takie same jak w przypadku zakażenia wirusowego, ale z jednym wyjątkiem: wodnistą, surowiczą wydzielinę z oka zastępuje wydzielina ropna.
Alergiczne zapalenie spojówek – objawy
Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej występuje równocześnie z alergicznym nieżytem nosa, czyli tzw. katarem siennym. Zapalenie spojówek w przebiegu alergii może mieć charakter ostry, nagły i trwać dobę czy dwie, ale często przechodzi też w stan przewlekły i trwa kilka miesięcy, czyli przez np. przez cały okres wiosenno-letni, jeśli mamy alergię na pyłki roślin. Podobnie jest, gdy alergik ma stały kontakt z alergenem, czyli np. osoba uczulona “na kota” (uczula białko Fel d1 zawarte w jego ślinie, moczu czy łuszczącym się naskórku) jest jego właścicielem.
Objawy alergicznego zapalenia spojówek przybierają zazwyczaj łagodniejszą formę niż w zapaleniu bakteryjnym, czy też wirusowym, ale długotrwały i uporczywy świąd uniemożliwia alergikom np. zakładanie soczewek kontaktowych. Leczenie wymaga wizyty u alergologa oraz aplikowania kropli, które zawierają substancję czynną blokującą receptory histaminowe i tym samym hamującą uwalnianie histaminy – jednego z głównych mediatorów reakcji alergicznej, np. cetyryzynę, loratadynę czy feksofenadynę.