Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek może być wywołane przez wirusy, bakterie albo alergeny. Drażniąco działają też na spojówki chemikalia i dym papierosowy. Niezależnie od etiologii, objawy zawsze są bardzo dokuczliwe i potrafią naprawdę uprzykrzyć życie.

Wirusowe zapalenie spojówek – przyczyny i objawy

Najczęściej pojawia się jako efekt dodatkowy przy grypie lub infekcji grypopodobnej czy zwykłym przeziębieniu. Powinno więc minąć wraz z chorobą zasadniczą, ale jeśli tak się nie dzieje, trzeba wykonać dodatkowe badania, żeby stwierdzić, czy stan zapalny nie ma charakteru bakteryjnego lub innego – niezwiązanego z infekcją wirusową.

Osoby noszące soczewki kontaktowe oraz korzystające z basenów publicznych także narażone są na wirusowe zakażenie spojówek. Zarówno w przebiegu infekcji układu oddechowego, jak i np. w czasie niewłaściwej pielęgnacji soczewek może dojść do zakażenia adenowirusami. Adenowirusowe zapalenie spojówek daje takie objawy, jak:

  • przekrwienie spojówki (zaczerwienione spojówki), 
  • obrzęk powiek, 
  • wodnista, surowicza wydzielina z oka,
  • światłowstręt oraz silne łzawienie.

Objawem, który upewnia nas, że mamy do czynienia ze stanem, zapalnym, a nie zwykłym podrażnieniem jest wspomniana wydzielina z oka. 

Wirusowym zapaleniem spojówek można się zarazić, dlatego  należy także unikać bliskiego kontaktu z osobami, które mają jego objawy oraz unikać używania kosmetyków do oczu innych osób. 

Bakteryjne zapalenie spojówek – przyczyny i objawy

Za bakteryjne zapalenia spojówek odpowiadają gronkowce, paciorkowce oraz bakterie atypowe. Najczęściej trafiają do oka na skutek zatarcia go brudnymi rękami. Objawy są takie same jak w przypadku zakażenia wirusowego, ale z jednym wyjątkiem: wodnistą, surowiczą wydzielinę z oka zastępuje wydzielina ropna.

Alergiczne zapalenie spojówek – objawy

Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej występuje równocześnie z alergicznym nieżytem nosa, czyli tzw. katarem siennym. Zapalenie spojówek w przebiegu alergii może mieć charakter ostry, nagły i trwać dobę czy dwie, ale często przechodzi też w stan przewlekły i trwa kilka miesięcy, czyli przez np. przez cały okres wiosenno-letni, jeśli mamy alergię na pyłki roślin. Podobnie jest, gdy alergik ma stały kontakt z alergenem, czyli np. osoba uczulona “na kota” (uczula białko Fel d1 zawarte w jego ślinie, moczu czy łuszczącym się naskórku) jest jego właścicielem.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek przybierają zazwyczaj łagodniejszą formę niż w zapaleniu bakteryjnym, czy też wirusowym, ale długotrwały i uporczywy świąd uniemożliwia alergikom np. zakładanie soczewek kontaktowych. Leczenie wymaga wizyty u alergologa oraz aplikowania kropli, które zawierają substancję czynną blokującą receptory histaminowe i tym samym hamującą uwalnianie histaminy – jednego z głównych mediatorów reakcji alergicznej, np. cetyryzynę, loratadynę czy feksofenadynę.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić