Czeka Cię operacja zaćmy? Przygotuj się do niej bez stresu!

Zdecydowałeś się na operację zaćmy? Nie denerwuj się! Poczytaj o tym schorzeniu i metodach jego leczenia – kiedy człowiek wie, z czym się mierzy, przestaje się bać, a zaczyna… przygotowywać do zabiegu. Podpowiadamy jak zrobić to krok, po kroku. 

Krok pierwszy

Przyjdź na wizytę kwalifikacyjną. Lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad medyczny, a następnie zostaniesz poddany badaniom diagnostycznym. Badania mające na celu pełną diagnostykę oka i weryfikację parametrów potrzebnych do przeprowadzenia zabiegu usunięcia soczewki własnej i wszczepienie soczewki sztucznej (na tym polega operacja zaćmy) obejmują:

 • optyczną koherentną tomografię komputerową oka,
 • biometrię oka (pomiar długości gałki ocznej, głębokości komory przedniej, ocena jakości soczewki wewnątrzgałkowej, przekrój warstw rogówki),
 • specjalistyczną topografię i tomografię przedniego odcinka oka z rozróżnieniem warstw rogówki,
 • obrazowania dna oka za pomocą najnowsza generacja ultraszerokokątnego urządzenia Clarus 500.

Ceny badań znajdziesz tutaj

Krok drugi

W trakcie rozmowy z lekarzem dokonaj wyboru rodzaju sztucznych soczewek, które zostaną Ci wszczepione. Pamiętaj, że najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji zaćmy z jednoczesnym usunięciem astygmatyzmu oraz starczowzroczności (prezbiopii), a także krótko- i dalekowzroczności. Jeśli więc rozwijająca się zaćma stanowi jeden z Twoich kilku problemów z oczami, podczas tej jednej operacji masz okazję pozbyć się ich wszystkich!

Decydując się na zabieg usunięcia zaćmy w prywatnej placówce możesz wybrać dla siebie soczewki z grupy PREMIUM, które pozwalają na:

 • korekcję astygmatyzmu (soczewki toryczne)
 • korekcję starczowzroczności (soczewki multifokalne, czyli wieloogniskowe)
 • poprawę widzenia kontrastowego (soczewki asferyczne)
 • profilaktykę zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – AMD (soczewki z filtrem UV oraz filtrem światła niebieskiego)

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat soczewek wewnątrzgałkowych znajdziesz tutaj

Wszystko, co chcesz wiedzieć o soczewkach z grupy PREMIUM znajdziesz także w tym artykule

Podjęcie ostatecznej decyzji umożliwi Ci analiza naszego cennika. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z rozłożenia płatności na raty, dlatego warto zdecydować się na najlepsze możliwe dla siebie sztuczne soczewki – sztuczna soczewka zostaje w oku na zawsze! 

Krok trzeci

W dniu planowanego zabiegu:

 • weź wszystkie zażywane stale leki, chyba że ustaliłeś z lekarzem, że tego dnia z któregoś z nich powinieneś zrezygnować;
 • jeśli lekarz zalecił Ci używanie kropli do oczu na kilka dni przed zabiegiem, użyj ich;
 • 4-5 godzin przed zabiegiem wstrzymaj się od spożywania posiłków; UWAGA: jeśli masz cukrzycę,  trzymaj się ustalonego rytmu przyjmowanych posiłków i insuliny;
 • nie pij alkoholu;
 • nie nakładaj makijażu, nie stosuj kosmetyków do twarzy;
 • poproś, aby ktoś przywiózł Cię na zabieg, a po nim – odwiózł do domu.

Przed Tobą minimalnie inwazyjna operacja zaćmy. Nie bój się! Wszystko pójdzie zgodnie z planem. 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić