Minimalnie inwazyjna operacja zaćmy

W Polsce wykonuje się rocznie około 3 tysiące operacji zaćmy w przeliczeniu na milion mieszkańców. Na całym świecie choruje na nią 20 mln ludzi w różnym wieku i jest ona najczęstszą przyczyną – odwracalnej na szczęście – ślepoty (ok. 48%). Natomiast w Polsce liczbę chorujących szacuje się na około 800 tys. osób 

Szacuje się, że około 35-40% pacjentów zgłaszających się na operację zaćmy ma współistniejący astygmatyzm od 0,75 do 3,0 dioptrii, a u 15-29% pacjentów astygmatyzm jest większy niż 1,5 dioptrii. Połączenie zaćmy (choroby oka) oraz astygmatyzmu (wady wzroku) jest dla pacjentów w podeszłym wieku bardzo trudnym doświadczeniem. Mają oni znacząco utrudnione codzienne funkcjonowanie: nawet poruszanie się po najbliższym otoczeniu jest wyzwaniem. 

Ograniczenia przy zabiegach refundowanych przez NFZ

Z punktu widzenia pacjentów ważne jest więc to, że w ramach zabiegów refundowanych przez NFZ nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu premium czyli wszczepienia sztucznych soczewek, które równocześnie korygują cała wadę wzroku. Dlatego pacjenci często wybierają zabieg w placówce prywatnej, gdzie mają taką możliwość.

https://www.youtube.com/watch?v=2jWUDfXWhiw

Podczas operacji zaćmy skorygować można nie tylko krótko- czy dalekowzroczność, ale  astygmatyzm oraz starczowzroczność . Wszczepienie soczewek torycznych, tzn. takich, które prócz wady sferycznej (krótko-/dalekowzroczność) wyrównają też niezborność (astygmatyzm) umożliwia usunięcie zaćmy oraz korekcję wady wzroku w czasie jednego zabiegu.

Operacja zaćmy jest jedynym sposobem jej leczenia

Podczas operacji zaćmy usuwa się mętną soczewkę naturalną oka i wszczepia się nowoczesną sztuczną soczewkę. Soczewka wewnątrzgałkowa jest wszczepiana raz na całe życie, dlatego jej odpowiedni wybór ma kluczowy wpływ na jakość widzenia po operacji. 

Jedną z nowoczesnych metod leczenia zaćmy jest jej fakoemulsyfikacja.

Im dokładniejsze badanie wstępne, tym lepszy wynik operacji. Duży wpływ ma przebieg zabiegu ma dokładna diagnoza oka. Dokonuje się jej metodą obrazowania poszczególnych struktur oka m.in. siatkówki i nerwu wzrokowego czyli przy użyciu tomografu ocznego OCT. Rozdzielczość OCT jest 10 razy większa niż w badaniu USG. Jest to wynik, który można porównać z obrazem histologicznym siatkówki. Badanie jest bezdotykowe, wykonywane ambulatoryjnie. Trwa kilka minut, ale do prawidłowej oceny wyników niezbędne jest duże doświadczenie lekarza oceniającego.

Zaleca się, aby przed badaniem osoby noszące soczewki kontaktowe zrobiły sobie przerwę w ich aplikacji na dwa tygodnie. 

W dniu operacji zaćmy pacjent otrzymuje krople dezynfekujące do oczu, włosy i ciało zostają zakryte, a skóra wokół oka, na którym będzie wykonywana operacja, zostaje zdezynfekowana. Oko jest unieruchamiane przy użyciu specjalnej rozwórki. Używając mikroskopu chirurgicznego lekarz wykonuje małe nacięcie na zewnętrznej krawędzi oka, aby uzyskać dostęp do naturalnej soczewki. 

Soczewka jest umiejscowiona w torebce soczewki, którą chirurg otwiera okrągłym nacięciem (kapsulotomia). Aby usunąć naturalną soczewkę oka, najpierw się ją rozbija ultradźwiękami a następnie wysysa. Na miejsce usuniętej soczewki wkłada się nową – elastyczną, zwijalną, akrylową, która sama rozwija się w torebce naturalnej soczewki i osadza we właściwym miejscu w gałce ocznej. Nacięcie jest minimalne (od 1,5 do 3 mm).

Pamiętajmy: w ramach leczenie w placówce prywatnej pacjenci mają do wyboru wiele typów soczewek, które mogą przy okazji skorygować wady wzroku takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, a także starczowzroczność.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić