Bezwzględne okulistyczne przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Aby poddać się laserowej korekcji wzroku, pacjent musi spełnić wiele warunków. O tym, czy nasze oczy mogą zostać poddane operacji laserem decyduje rodzaj wady wzroku, stan anatomiczny oczu, wiek oraz ewentualne choroby oczu, a także ogólny stan zdrowia. Liczą się także bezwzględne i względne przeciwwskazania do zabiegu. 

W poniższym artykule skupimy się wyłącznie na bezwzględnych okulistycznych przeciwwskazaniach do zabiegu laserowej korekcji wzroku. 

  • Zbyt wysoka wada wzroku (krótkowzroczność powyżej -10 dioptrii i dalekowzroczność powyżej +5 dioptrii) oraz trudny w leczeniu nieregularny astygmatyzm, zwłaszcza współwystępujący z inną wadą wzroku, są przeciwwskazaniami do korekcji laserowej wykonywanej metodą LASIK. Pacjenci, którzy nie kwalifikują się do tej metody, mogą skorzystać z metod powierzchniowych z całkowitym usunięciem nabłonka rogówki (PRK, LASEK). Cienka rogówka może też zostać zoperowana laserowo którąś z nowszych metod, w tym EPI-LASIK lub EBK. Pacjentom z silną dalekowzrocznością, astygmatyzmem, a w niektórych przypadkach także z krótkowzrocznością można zalecić także RLE (refractive lens exchange) bądź CLE (clear lens extraction) czyli refrakcyjną wymianę soczewki, polegającą na usunięciu własnej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej zaawansowaną technologicznie sztuczną soczewką korygującą wadę wzroku albo wszczepienie soczewek fakijnych.
  • Grubość rogówki (a także jej elastyczność i stan nawilżenia). O tym, czy  korekcja jest możliwa przesądza proporcja korygowanych dioptrii do grubości rogówki. Zbyt cienka rogówka może być efektem wysokiej krótkowzroczności, chorób rogówki (stożek rogówki, wrodzone patologie rogówki, choroby dystroficzne, blizny rogówki) albo po prostu cechą osobniczą zdrowego oka. W metodach, w których chirurg zużywa rogówkę do stworzenia tzw. płatka rogówki (flap), np. LASIK, nie jest on w stanie opracować tzw. architektury zabiegu, czyli zaplanować operacji w taki sposób, żeby uzyskać optymalny dla pacjenta efekt. Ale nowoczesna chirurgia refrakcyjna to nie tylko LASIK. Pacjenci, którzy nie kwalifikują się do tej metody, mogą skorzystać z metod powierzchniowych z całkowitym usunięciem nabłonka rogówki (PRK, LASEK). Cienka rogówka może też zostać zoperowana laserowo którąś z nowszych metod, w tym EPI-LASIK lub EBK. 

Więcej o powierzchnowych i głebokich metodach laserowej korekcji wad wzroku znajdziesz tutaj: https://swisslaser.pl/blog/powierzchniowe-i-glebokie-metody-laserowej-korekcji-wad-wzroku/

  • Ostry zespół suchego oka (ZSO)  (ang. Dry Eye Disease, DED). Nieprawidłowy skład albo zbyt szybkie parowanie płynu łzowego prowadzą do nadmiernego wysychania rogówki i spojówki. U chorych często stwierdza się punktowe ubytki nabłonka w dolnej części rogówki lub w obrębie szpary powiekowej. Zmiany występują obuocznie i mają charakter bardzo przewlekły. Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia zespołu suchego oka. Objawy choroby zazwyczaj utrzymują się przez całe życie. Wyjątek stanowi tzw. wtórny zespół suchego oka, związany ze stosowaniem leków, którego objawy mogą się cofnąć lub ulec osłabieniu po ich odstawieniu. Wszystko, co chcesz o nim wiedzieć, znajdziesz tutaj:  https://swisslaser.pl/blog/zespol-suchego-oka-przyczyny-objawy-diagnostyka-i-leczenie/
  • Jaskra. Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe u osób cierpiących na jaskrę może fałszować pomiary wykonywane podczas kwalifikacji. Jeśli pojawiły się zmiany w nerwie wzrokowym osoby chorej, będą one powodowały pogorszone widzenie niezależnie od wady wzroku i wykonywanie zabiegu laserowego nie przyniesie zadowalających rezultatów. Więcej informacji i jaskrze znajdziesz tutaj: https://swisslaser.pl/blog/jaskra-przyczyny-objawy-rokowania/
  • Jednooczność. W przypadku gdy pacjent widzi tylko jednym okiem lub używa tylko jednego oka, bądź posiada jedno oko, nie podejmuje się ryzyka zabiegowego na zdrowym oku.
  • Skłonność do tworzenia bliznowców, czyli zgrubiałej skóry, która wytwarza się w miejscu dawnego zranienia lub innego przerwania ciągłości tkanek, np. cięcia operacyjnego i przybiera rozmiary wykraczające poza granice pierwotnego uszkodzenia, a dodatkowo boli, swędzi, utrudnia ruchy i powoduje znaczny dyskomfort. 
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić