Wszystko, co chcecie wiedzieć o laserowej korekcji starczowzroczności i metodzie PresbyMAX, ale boicie się zapytać

Technika ablacji rogówki PresbyMAX (bi-asferyczna, multifokalna ablacja rogówki) została opracowana przez J. Alio w 2006 r. i polegała na wymodelowaniu centralnego pola stromej asferycznej rogówki.  Metoda została wprowadzona na rynek w 2009 roku. Ten maksymalnie zindywidualizowany profil laserowej korekcji wzroku w przypadku starczowzroczności ze współwystępującymi wadami wzroku (zakresie od – 7,0 dioptrii do +3 dioptrii oraz do 4,0 cylindrów) albo bez tych wad  jest dziś najmniej inwazyjną i skutkująca najmniejszą liczbą możliwych powikłań metodą leczenia prezbiopii

PresbyMAX zakłada symetryczny udział obojga oczu w widzeniu do dali i do bliży oraz podział aktywności wzrokowej do bliży, odległości pośredniej i dali, wynoszący odpowiednio: 35%, 15% i 50%. 

W centralnej części rogówki jest rodzaj wysepki. Ta centralna część rogówki odpowiada za ostre widzenie do bliży, zaś obwodowa część rogówki pozwala na ostre widzenie do dali. Podczas zabiegu metodą PresbyMAX rogówka modelowana jest laserem w taki sposób, że jej nowa krzywizna pozwala pacjentowi na widzenie z różnych odległości. Centralna część rogówki umożliwia widzenie z bliskiej odległości, a obwodowa ułatwia widzenie z odległości pośrednich i z daleka. 

Do zabiegów wykorzystywany jest laser excimerowy Schwind Amaris. Laser ten ma specjalne algorytmy, dzięki którym precyzyjnie korygujemy wadę wzroku w oparciu o szerokość źrenicy pacjenta. Schwind AMARIS 1050 RS firmy Schwind jest laserem okulistycznym z grupy premium wśród laserów excimerowych chirurgii refrakcyjnej. Posiada niezwykle szybki siedmiowymiarowy system śledzenia oka 7D z kamerą wideo, która podczas laserowania monitoruje ruch oka bez opóźnienia czasowego. 

https://www.youtube.com/watch?v=tNbZfdRdbyc

Zabieg PresbyMAX wykonywany jest wyłącznie metodą FemtoLASIK.

Jednym z warunków poddania się zabiegowi PresbyMAX jest przezierna soczewka własna pacjenta. Oznacza to, że jeśli lekarz zauważa choćby najmniejsze zmętnienie soczewki, zwiastujące początki zaćmy, nie wykona zabiegu PresbyMAX i wtedy zalecana jest refrakcyjna wymiana soczewki lub operacja zaćmy z wszczepieniem nowoczesnych implantów umożliwiających dalsze czytanie. Jeśli wybór padnie na soczewkę wieloogniskową (trifokalną, multifokalną lub EDOF) umożliwi ona bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej  (60-90 cm).

Metoda PresbyMAX jest dostępna w trzech wariantach, które różnią się jedynie głębią ostrości w oku dominującym – tj. oku, którym głównie patrzymy w dal. 

  • PresbyMAX μ-Monovision wytwarza tę samą głębię ostrości w obu oczach, przy czym jedno oko jest zoptymalizowane pod kątem odległości, a drugie oko pod kątem bliskości. Ta procedura koncentruje się na dobrym widzeniu obuocznym w pobliżu i na obszarze pośrednim.
  • PresbyMAX Hybrid używa tych samych wartości docelowych jak dla monowizji μ, ale w oku dominującym i niedominującym generowana jest inna głębia ostrości. Pacjenci bardzo szybko przyzwyczajają się do tego wrażenia wzrokowego i korzystają z dobrego widzenia na wszystkich odległościach.
  • PresbyMAX Monocular nie ma głębi ostrości w oku dominującym, niedominujące oko otrzymuje taką samą głębię pola jak w przypadku innych metod PresbyMAX. To sprawia, że ​​jakość widzenia na odległość jest szczególnie dobra.

Aby poddać się zabiegowi metodą PresbyMax, pacjent musi mieć przezierną soczewkę własną. Oznacza to, że jeżeli lekarz zauważy u pacjenta choćby najmniejsze zmętnienie soczewki, zwiastujące początki zaćmę, zanim podejmie się leczenia starczowzroczności (i ewentualnej wady refrakcji), najpierw zaordynuje refrakcyjną wymianę soczewki lub operację zaćmy z wszczepieniem nowoczesnych implantów umożliwiających dalsze czytanie.

Obok zaćmy, przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu PresbyMAX są:

  • jaskra, stany zapalne oka, stożek, dystrofie i inne nieprawidłowości rogówki
  • choroby z autoagresji (autoimmunologiczne)
  • zaburzenia hormonalne
  • niekorzystne parametry optyczne oka takie jak np. cienka rogówka, zbyt szerokie źrenice, zbyt stroma lub płaska krzywizna rogówki, nasilony zespół suchego oka

W celu uzyskania optymalnych efektów leczenia zabieg musi być wykonany w obu oczach. W nielicznych przypadkach, przy słabym oświetleniu pacjenci po zabiegu muszą używać małych dodatnich mocy szkieł do bliży. J

Ponieważ na efekt korekcji w każdym indywidualnym przypadku wpływają różne czynniki, w razie konieczności zabieg PresbyMAX można powtórzyć po co najmniej po 6 miesiącach. Dokorekcja jest równie mało inwazyjna i bezpieczna.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić