Jak dbać o oczy po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku

Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku trwają 15-20 minut, a w ciągu kilku godzin do kilku dni – w zależności od metody jaką wykonywany jest zabieg – pacjenci odzyskują optymalne widzenie. W metodach powierzchniowych to 3-4 miesiące, w metodach inwazyjnych (LASIK, FemtoLASIK, mikrosoczewkowa korekcja wzroku) – jeden dzień do kilku dni.

Przygotowanie się do operacji jest równie ważne, jak rekonwalescencja. Tuż po laserowej korekcji wady wzroku pacjent odpoczywa w sali pozabiegowej około 2-3 godziny. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, może iść do domu. Pełną listę zaleceń pooperacyjnych lekarz przekazuje pacjentowi podczas kontroli pooperacyjnej.

Bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza gwarantuje szybki powrót do pełnej sprawności oraz minimalizuje ryzyko powikłań.

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku zaleca się:

  • W dniu zabiegu oraz przez kilka dni po nim unikać prowadzenia samochodu (wyjątek stanowi FemtoLASIK – można prowadzić od razu po zabiegu) – operowane oko jest nadwrażliwe na światło (wrażliwość ta może być tylko tymczasowa lub utrzymać się na stałe), może łzawić, piec. O ile pacjent może na zabieg przyjechać własnym samochodem, o tyle po zabiegu za kierownicę wsiadać nie może. W pierwszych dniach po laserowej operacji oczu wzrok dopiero się stabilizuje. Możemy mieć problemy z akomodacją, a wahania ostrości widzenia wykluczają bezpieczne prowadzenie samochodu.
  • Przez kilka dni po zabiegu ograniczać pracę przy komputerze. Nawet zdrowe oczy mogą być przemęczone i przestymulowane, kiedy nadmiernie długo wpatrujemy się w monitor. Praca przy komputerze a wada wzroku], co może w niektórych przypadkach prowadzić do rozwoju wady wzroku. Zbyt częsty lub długotrwały wytężony wysiłek akomodacyjny może  być przyczyną powstania i rozwoju krótkowzroczności. Oko po operacji laserem jest czasowo nadwrażliwe i nie wolno męczyć go promieniowaniem (każdy monitor komputerowy emituje 4 różne rodzaje promieniowania) ani narażać na wysychanie śluzówki. Co ważne, także mózg musi przyzwyczaić się do nowych wrażeń wzrokowych – dajmy mu trochę czasu.
  • Przez kilka dni nosić okulary przeciwsłoneczne. Nie należy nie tylko wystawiać oczu na promieniowanie słoneczne, ale także powstrzymać się od korzystania z solarium. Okulary powinny mieć dobry filtr UV, chroniący przed nadmiernym przedostawaniem się promieni UV w głąb oka. Warto pamiętać, że brązowe lub bursztynowe szkła okularowe najlepiej zatrzymują światło niebieskie, odpowiedzialne za najintensywniejsze odczucie olśnienia. Jeśli preferujemy szkła czarne, odstawmy je na czas rekonwalescencji – czerń sprawia, że źrenica oka rozszerza się tak bardzo, że do oka wpada znacznie więcej promieni UV.
  • Uważać na oko podczas kąpieli. To ważne, żeby do oka nie dostała się woda ani mydło czy szampon. Chodzi nie tylko o ewentualne szkodliwe działanie samych kosmetyków, ale także o fakt, że wtedy odruchowo moglibyśmy trzeć oczy, a podczas rekonwalescencji należy uważać na wszelkie gwałtowne ruchy dłonią w okolicy oka – nie pocierać, nie przyciskać powiek.
  • Unikać basenów publicznych, zakurzonych i zadymionych pomieszczeń. Przez jakiś czas oko będzie nadreaktywne  i wszelkie niekorzystne warunki będą indukowały reakcje obronne – łzawienie, pieczenie, uczucie pisaku pod powiekami – a w dalszej kolejności, chęć pocierania oka.
  • Unikać kontaktu z osobami chorymi na infekcje typu katar, grypa, czy choroby zakaźne. Oko po operacji, jak każdy inny organ naszego ciała w podobnej sytuacji, wymaga całkowitego wygojenia się w możliwie bezpiecznych warunkach.
https://www.youtube.com/watch?v=JeD1WwclcYE

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, bólu czy pojawienia się stanu zapalnego, pacjent powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić