Retinopatia cukrzycowa – przyczyny i przebieg

Retinopatia cukrzycowa to choroba, w przebiegu której następują zmiany naczyniowe w siatkówce oka. Zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych oraz wzrost ich przepuszczalności powodują m. in. przesięki płynowe lub niedotlenienia siatkówki. 

Retinopatia cukrzycowa spowodowana jest długotrwale podwyższonym poziomem glukozy we krwi (hiperglikemią). Cukrzycy często towarzyszą inne schorzenia, które także przyczyniają się do zmian naczyniowych w siatkówce oka. Są to:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej obejmujące nieprawidłowy poziom cholesterolu,
  • nefropatia cukrzycowa (podobnie jak w przebiegu retinopatii, na skutek hiperglikemii, uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne – tym razem w nerkach, co prowadzi do uszkodzenia całej ich struktury; w zaawansowanych stadiach nefropatii cukrzycowej może wystąpić niewydolność nerek, która wymaga leczenia dializami lub przeszczepu). 

Ponieważ retinopatia cukrzycowa rozwija się powoli, a jej pierwsze objawy nie są specyficzne i mogą sugerować np. rozwój krótkowzroczności, każdy pacjent, u którego zdiagnozowano cukrzycę powinien być pod stałą kontrolą okulistyczną. 

Także kobiety chorujące na cukrzycę, które zachodzą w ciążę, muszą być pod baczną obserwacją specjalisty, ponieważ ryzyko rozwoju i progresji zmian o charakterze retinopatii wzrasta w tym czasie znacząco. 

Rozwój retinopatii może trwać latami, a to nie jedyne schorzenie okulistyczne, na które narażeni są cukrzycy. Zwiększone jest u nich ryzyko zaćmy i jaskry, a nieleczona retinopatia może doprowadzić też do cukrzycowego obrzęku plamki (makulopatii cukrzycowej) spowodowanego nagromadzeniem się płynu w centralnej części siatkówki. 
Więcej o zwyrodnieniu plamki żółtej przeczytasz tutaj.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić