Retinopatia cukrzycowa to choroba, w przebiegu której następują zmiany naczyniowe w siatkówce oka. Zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych oraz wzrost ich przepuszczalności powodują m. in. przesięki płynowe lub niedotlenienia siatkówki. 

Retinopatia cukrzycowa spowodowana jest długotrwale podwyższonym poziomem glukozy we krwi (hiperglikemią). Cukrzycy często towarzyszą inne schorzenia, które także przyczyniają się do zmian naczyniowych w siatkówce oka. Są to:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej obejmujące nieprawidłowy poziom cholesterolu,
  • nefropatia cukrzycowa (podobnie jak w przebiegu retinopatii, na skutek hiperglikemii, uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne – tym razem w nerkach, co prowadzi do uszkodzenia całej ich struktury; w zaawansowanych stadiach nefropatii cukrzycowej może wystąpić niewydolność nerek, która wymaga leczenia dializami lub przeszczepu). 

Ponieważ retinopatia cukrzycowa rozwija się powoli, a jej pierwsze objawy nie są specyficzne i mogą sugerować np. rozwój krótkowzroczności, każdy pacjent, u którego zdiagnozowano cukrzycę powinien być pod stałą kontrolą okulistyczną. 

Także kobiety chorujące na cukrzycę, które zachodzą w ciążę, muszą być pod baczną obserwacją specjalisty, ponieważ ryzyko rozwoju i progresji zmian o charakterze retinopatii wzrasta w tym czasie znacząco. 

Rozwój retinopatii może trwać latami, a to nie jedyne schorzenie okulistyczne, na które narażeni są cukrzycy. Zwiększone jest u nich ryzyko zaćmy i jaskry, a nieleczona retinopatia może doprowadzić też do cukrzycowego obrzęku plamki (makulopatii cukrzycowej) spowodowanego nagromadzeniem się płynu w centralnej części siatkówki. 
Więcej o zwyrodnieniu plamki żółtej przeczytasz tutaj.