Pokonaj zaćmę!

Postawmy sprawę jasno: zaćma to choroba zwyrodnieniowa, której nie umiemy zatrzymać ani wyleczyć farmakologicznie. Możemy jednak wykonać zabieg okulistyczny, szybki, bezpieczny i skuteczny, który przywróci nam komfort widzenia. Zaćmy nie trzeba się bać – o zaćmie trzeba wiedzieć tyle, żeby w porę wyłapać zwiastujące ją objawy, udać się do lekarza i usunąć mętniejącą soczewkę raz na zawsze. Wszczepiona sztuczna soczewka nie będzie mętniała – usunięta soczewka własna nie odrośnie. Nie ma więc ryzyka, że zaćma powróci.

…o zaćmie trzeba wiedzieć tyle

Zaćma może pojawić się jako choroba wrodzona albo nabyta. Co ważne, zachorować można bez względu na wiek, a tzw. zaćma starcza, czyli zaćma  degeneracyjna (łac. cataracta acquisita) to tylko jedna z jej postaci – to o niej mówi się i pisze najczęściej.

Bez względu na to, czy zaćma pojawia się jako choroba wrodzona i diagnozowana jest u niemowlęcia, czy jako efekt starzenia się organizmu i towarzyszących temu procesowi zaburzeń metabolicznych (oraz jako powikłanie po innej chorobie oczu lub chorobie ogólnoustrojowej czy jako “towarzysz” dużych wad wzroku), zawsze wiąże się z mętnieniem soczewki, którego nie da się zahamować lekami. 

Nie trzeba jednak czekać, aż soczewka osiągnie jakiś konkretny poziom zmętnienia – operację usunięcia soczewki można przeprowadzić nawet w początkowym stadium choroby, jeśli tylko upośledzenie widzenia jest na tyle duże, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Im wcześniej interweniujemy, tym lepiej. Dlaczego? 

Kiedy zaćma wejdzie w stadium dojrzałe a potem przejrzałe, można stracić wzrok – włókna soczewki ulegają stopniowemu upłynnianiu, powodując przesunięcie się jej jądra w dół, co w dalszej kolejności może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty. Co równie ważne, kiedy mętnienie obejmuje coraz większą powierzchnię soczewki, staje się ona twarda, gruba i sztywna. Ta zdegenerowana struktura rozpiera się w oku, powodując wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i narażając nas na atak jaskry.

Ale uwaga: jeśli decyzja o zabiegu usunięcia zaćmy zapadnie szybko –  specjaliści oceniają, że maksymalny spadek ostrości widzenia, przy którym konieczna jest operacja zaćmy to 30-40% – możesz uratować swój wzrok. Czyli możesz poddać się operacji wymiany własnej soczewki na sztuczną soczewkę wszczepialną, z gwarancją zachowania pozostałych struktur oka bez zniszczeń, na jakie naraziłaby je twarda, gruba i sztywna albo już upłynniająca się soczewka. 

Wiesz już, że zaćmę można pokonać. Sprawdź, jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę.

Pierwsze objawy zaćmy 

Kiedy soczewka zaczyna mętnieć, doświadczamy takich objawów, jak:

  • pogorszenie widzenia na odległość,
  • problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw,
  • lepsze widzenie w pochmurne dni,
  • widzenie przedmiotów „jak przez brudną szybę”,
  • pogorszenie się samoobsługi w związku z zaburzeniami widzenia. 

Próba wyeliminowania tych objawów poprzez wymianę okularów czy soczewek kontaktowych nie przynosi jednak efektu. Wówczas konieczna jest wizyta u okulisty i diagnostyka w kierunku zaćmy. Doświadczonemu lekarzowi wystarczy, że obejrzy zmętniałą soczewkę przy poszerzonych źrenicach. Badanie dna oka ma już na celu oszacowanie ryzyka zabiegu jakie niesie on dla siatkówki oraz jakości widzenia po jego wykonaniu. Bo bez zabiegu się nie obędzie. Więcej o pierwszych objawach zaćmy przeczytasz na naszym blogu.

Pokonaj zaćmę, korzystając z nowoczesnych zabiegów usunięcia nieprzeziernej soczewki własnej i wszczepienia soczewki sztucznej 

Metoda polegająca na usunięciu zaćmy za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej nazywana jest fakoemulsyfikcją zaćmy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu powierzchniowym (do worka spojówkowego aplikowany jest znieczulający żelu lub krople). Na miejsce usuniętej soczewki wkłada się nową – elastyczną, zwijalną, akrylową, która sama rozwija się w torebce naturalnej soczewki i osadza we właściwym miejscu w gałce ocznej. 

Operacja wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym, czyli femtoemulsyfikacja, to metoda polegająca na wykonaniu mikronacięć (tzw. portów) w rogówce i usunięciu przez nie zmętniałej soczewki a następnie wprowadzeniu nowej. 

Oba zabiegi są krótkie (kilkanaście minut do pół godziny) i bezbolesne. 

Soczewki STANDARD czy PREMIUM? 

Decydując się na operację usunięcia zaćmy w ramach ubezpieczenia (na NFZ) można otrzymać wyłącznie standardowe soczewki jednoogniskowe, które gwarantują, że wyraźnie widzi się tylko w jednej odległości albo soczewki toryczne, które pozwalają na jednoczesne usunięcie zaćmy i korekcję astygmatyzmu (refundowane są wyłącznie toryczne soczewki jednoogniskowe, a mogą je dostać tylko osoby z zaćmą i astygmatyzmem równym lub przewyższającym dwie dioptrie). 

Zabieg w placówce prywatnej to możliwość wyboru sztucznej soczewki z grupy PREMIUM – perfekcyjnie dobranej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Najnowocześniejsze implanty (sztuczne soczewki) z grupy PREMIUM pozwalają dodatkowo na:

  • korekcję krótkowzroczności i nadwzroczności, czyli dalekowzroczności,
  • korekcję astygmatyzmu (soczewki toryczne),
  • korekcję starczowzroczności (soczewki multifokalne, czyli wieloogniskowe),
  • poprawę widzenia kontrastowego (soczewki asferyczne),
  • profilaktykę zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – AMD (soczewki z filtrem UV oraz filtrem światła niebieskiego).

Pokonaj zaćmę, zanim ona pokona Ciebie – obecnie zabieg usunięcia zmętniałej soczewki jest szybki, bezbolesny i niemal w 100% kończy się sukcesem.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić