Operacja zaćmy po laserowej korekcji wady wzroku – czy to możliwe?

Wśród osób zgłaszających się na operację zaćmy coraz częściej są pacjenci, którzy wcześniej przeszli laserową korekcję wady wzroku. Zabieg taki nie tylko likwiduje (albo bardzo zmniejsza) wadę wzroku, ale także powoduje zmianę kształtu rogówki – u krótkowidzów rogówka staje się bardziej płaska (spłaszcza się środkową część rogówki), u dalekowidzów bardziej stroma (tworzona jest większa krzywizna). 

Wykonana wcześniej laserowa korekcja wady wzroku nie jest przeciwwskazaniem do wykonania kolejnej operacji oka – operacji zaćmy. 

Trzeba jednak pamiętać, że koniecznie musimy poinformować lekarza o przebytym wcześniej zabiegu. Dlaczego? Bo w kalkulacji mocy soczewki optycznej, która zostanie nam wszczepiona podczas operacji zaćmy, lekarz wykorzysta wyniki badań pacjenta z czasu przed laserową korekcją wzroku oraz te, które przeprowadzi na okoliczność teraz planowanego zabiegu. Gdyby lekarz nie wiedział, że nasze oko było już “naprawiane” laserem, wykorzystałby tylko badania, które sam przeprowadzi przed zabiegiem. Jednak przyrządy do pomiaru kształtu rogówki, z których korzysta, zawierają współczynniki kształtu i przybliżenia charakterystyczne dla rogówek standardowych, czyli takich, które nie były wcześniej w żaden sposób modyfikowane laserem. Dlatego pomiar na oku, które przeszło laserową korekcję, mógłby być obarczony błędem.  

Porównanie badań sprzed laserowej korekcji wzroku oraz aktualnych pozwoli na dokładniejsze dopasowanie soczewki do naszych indywidualnych potrzeb. Szczególnie istotne są badania dotyczące powierzchni rogówki: keratometria i topografia rogówki (mapy rogówki). Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że wykorzystanie danych sprzed zabiegu pomoże nam pozostać osobami bez wady wzroku – a teraz na dodatek także bez zaćmy.

Systemy pomagające dobrać optymalną soczewkę dla oka z zaćmą

Istnieją różne systemy pomagające dobrać optymalną soczewkę dla oka obarczonego zaćmą, które już wcześniej było operowane laserem. Do najnowocześniejszych równań służących prawidłowej kalkulacji mocy soczewki wszczepialnej należą:

  • Double-K
  • Hoffer Q
  • Haigis-L
  • Masket
  • Koch and Wang

Z kolei system Verion (Alcon) umożliwia kalkulację mocy soczewki wszczepialnej z uwzględnieniem przebytych zabiegów, czy istniejących patologii układu wzrokowego bez konieczności dostarczania przedzabiegowych danych dotyczących rogówki. Zawsze jednak warto porównać wyniki kalkulacji przeprowadzonych kilkoma różnymi metodami. Wykorzystując wszystkie dane łatwiej dobrać najlepszą możliwą soczewkę dla oka, które było już “naprawiane”. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, specjalista ma więc do dyspozycji:

  • wyniki badań pacjenta z czasów, kiedy jego oko było badane w ramach przygotowania do laserowej korekcji wzroku
  • bieżące wyniki badań pacjenta przeprowadzone w ramach przygotowania do operacji zaćmy
  • nowoczesny topograf rogówkowy
  • system Verion (Alcon)
  • wiedzę o formułach kalkulacyjnych i równaniach służących prawidłowej kalkulacji mocy soczewki

Uzbrojony w tak dużą liczbę narzędzi, lekarz na pewno poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanym przypadkiem.

Soczewki dla najbardziej wymagających

W ogóle warto mieć świadomość, że moc soczewki wszczepialnej jest w planowaniu operacji zaćmy elementem kluczowym.

Kiedy pacjent nie ma wyboru, bo decyduje się na soczewkę refundowaną w ramach NFZ, czyli soczewkę jednoogniskową, oznacza to dla niego, że będzie widział wyraźnie albo z bliska, albo z daleka –  np. będzie mógł bez okularów prowadzić samochód, ale do czytania książki dalej będzie potrzebował korekcji wzroku za pomocą okularów. 

Jeśli pacjent decyduje się na zabieg w placówce prywatnej i wszczepienie soczewki premium – wieloogniskowej (trifokalnej/multifokalnej lub EDOF- extended depth of focus) – oprócz usunięcia zaćmy może liczyć na bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej  (60-90 cm). W prywatnej klinice specjalista zrobi wszystko, żeby po operacji zaćmy pacjentowi nie były potrzebne już żadne okulary (wyjątek stanowią pacjenci uprawiający zawody, które wymagają naprawdę sokolego wzroku do bliży – np. zegarmistrz, krawiec czy elektronik, a którzy w swojej pracy nie sięgają po lupy i szkła powiększające lub do dali np. kierowcy zawodowi, piloci itd.). 

Obok bezwzględnych wskazań medycznych, w kalkulacji soczewki wszczepialnej podczas planowania operacji zaćmy zawsze brane są pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. Dlatego im więcej informacji Twój lekarz zbierze podczas wywiadu i badań, tym trafniej dobierze soczewkę do Twoich potrzeb. Tylko tyle i aż tyle… 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić