Jak poprawić wzrok

Nie możesz powstrzymać, zahamować czy cofnąć rozwijającej się wady wzroku, ale możesz mieć wpływ na to jak szybko się rozwija. Masz też wpływ na zdrowie oczu!

Regularna kontrola okulistyczna

Nie ma takiej wady wzroku, z którą współczesna okulistyka nie mogłaby sobie poradzić w sposób zadowalający pacjenta. Jednak pierwszym i najważniejszym warunkiem jest udanie się do okulisty i zbadanie wzroku. Osobom dorosłym zaleca się standardowo, żeby kontrolowały wzrok raz na dwa lata.

Zalecenie to dotyczy osób, które nie mają problemów ze wzrokiem. Kto już nosi okulary albo soczewki kontaktowe, powinien pojawiać się u okulisty co najmniej raz w roku. 

Dieta dobra dla oczu

Nasza codzienna dieta ma wpływ na zdrowie oczu. Nie, nie da się powstrzymać, zahamować czy cofnąć rozwijającej się wady wzroku, ale dzięki obecności w diecie witamin, mikroelementów oraz innych składników działamy profilaktycznie i odsuwamy od siebie widmo chorób oczu oraz szybkiej degeneracji poszczególnych struktur naszego narządu widzenia w procesie starzenia się organizmu.

O tym, jaki wpływ na nasze oczy mają poszczególne witaminy, przeczytasz tutaj

Ergonomia stanowiska komputerowego

Jeśli chcemy utrzymać nasz wzrok w dobrym stanie, musimy zadbać o ergonomię stanowiska pracy. W przeciwnym razie narażamy się na CVS (Computer Vision Syndrome) czyli Syndrom Widzenia Komputerowego nazywany też Office-Eye-Syndrom –  Syndromem Oka Biurowego.

Objawia się on nie tylko osłabieniem ostrości wzroku, ale także pieczeniem i swędzeniem oczu czy bólami głowy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnych okularów do pracy przy komputerze.

Nie tylko likwidują one refleksy świetlne odbijające się od ekranu komputera, ale także powleczone są powłoką Blue Resistant (lub ukrytą pod inną nazwą) powłoką chroniąca oko przed szkodliwym światłem niebieskofioletowym.

Wszystko, co chcesz wiedzieć o pracy przy komputerze i jej wpływie na wzrok znajdziesz tutaj

Równie ważne jest to, żeby nie przesadzać z wpatrywaniem się w urządzenia o małych ekranach, np. w smartfon czy tablet. Oglądanie filmów na smartfonie wiąże się z tym, że trzymamy urządzenie blisko oczu, fundując im bardzo duży wysiłek akomodacyny – jeśli wysiłek ten wymuszamy na oczach zbyt często, może stać się on przyczyną rozwoju krótkowzroczności. 

Ćwiczenia dla krótkowidzów

Dzieciom i młodzieży, u których diagnozuje się tzw. krótkowzroczność szkolną (pojawiającą się w 10.-12. roku życia i mogącą się powiększać wskutek ciągłego napięcia akomodacyjnego i przy zbyt długiej pracy wzrokowej z bliska – kiedy dziecko zbyt dużo czyta, uczy się, patrzy w ekran telewizora, smartfona czy komputera) lekarz może zalecić rozmaite ćwiczenia i zmianę stylu życia. W grę wchodzą:

  • Częste przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna w świetle dziennym – wyniki badań wskazują, że 2-3 godziny przebywania na świeżym powietrzu dziennie przyczyniają się do spowolnienia progresji krótkowzroczności.
  • Przestrzeganie zasad higieny pracy wzrokowej: czytanie w pozycji siedzącej, trzymanie tekstu w odpowiedniej odległości, dobre oświetlenie miejsca pracy, stosowanie przerw podczas długotrwałej pracy z bliska.
  • Powtarzanie kilkanaście razy dziennie ćwiczeń rozluźniających akomodację, na przykład trwającego przez kilka minut luźnego patrzenia na odległy obrany obiekt.

Prawidłowy dobór okularów albo soczewek kontaktowych

Jeszcze do niedawna mówiło się, że przy niskiej krótkowzroczności (np. szkolnej) lepiej nie nosić okularów, żeby „oko się nie rozleniwiło i pracowało”. Dziś mamy już pewność, że niekorygowana krótkowzroczność postępuje, a nie zatrzymuje się czy cofa.

Współczesne podejście do leczenia krótkowzroczności zaleca pełną korekcję wady wzroku od razu w momencie zdiagnozowania, co nie wyklucza, oczywiście, wdrażania w/w ćwiczeń dla krótkowidzów. 

Dalekowzroczność jest wadą nieco bardziej skomplikowaną. Stwierdzenie, że „dalekowidz to ten, który dobrze widzi przedmioty położone daleko, a źle – położone blisko” to tylko część prawdy. Najczęściej ma problem z wyraźnym postrzeganiem przedmiotów z każdej odległości.

Trafny dobór okularów bywa więc trudny, ale dobre efekty przynoszą soczewki kontaktowe, które w przypadku dalekowidzów nie powodują zawężenia pola widzenia, co czynią okulary.

Laserowa korekcja wady wzroku

Laserowa korekcja wady wzroku to korekcja przy wykorzystaniu metod i technik laserowej chirurgii refrakcyjnej. To obecnie najbezpieczniejszy i dający największe możliwości sposób ingerowania w gałkę oczną. Polega on na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki.

Efektem jest poprawa ostrości widzenia u pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem.
Wszystko, co chcesz wiedzieć o korygowaniu wad wzroku laserem, znajdziesz tutaj.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić