Witaminy na wzrok i oczy
Witaminy mają wpływ na nasz wzrok. Oto lista tych, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie, a jeśli ich brakuje, należy sięgnąć po suplementy.
Witamina A (retinol) i prowitamina A (beta-karoten)
Odpowiada za dobre widzenie w dzień i w nocy. Witamina A znajduje się w produktach zwierzęcych, a prowitamina A – w produktach roślinnych. Najczęściej spotykaną formą prowitaminy A jest beta-karoten, którego nie wolno zażywać nałogowym palaczom. Bezpieczną dawkę witaminy A w każdej postaci powinien ustalić lekarz.
Witaminę A znajdziemy w: podrobach, jajach, mleku i rybach, a prowitaminę A w marchewce, czerwonej papryce, tłuszczach roślinnych, pomidorach, szpinaku, szczawiu i innych.
- Skutki niedoboru: tzw. kurza ślepota.
- Skutki spożywania w nadmiarze: witamina A spożywana w nadmiarze może być szkodliwa, ponieważ stanowi element budulcowy dla lipofuscyny, tworzącej druzy (złogi produktów przemiany materii siatkówki, pojawiające się w okolicy plamkowej i powodujące gorsze widzenie przy słabym oświetleniu, wrażenie krzywienia liter lub ich pogrubiania w trakcie czytania). Może też powodować obrzęki powiek, przyczyniać się do powstawania zespołu suchego oka, owrzodzeń i blizn rogówki, a w skrajnych przypadkach może spowodować nawet ślepotę.
Witaminy B1, B2, B3 (PP), B6
Niektóre badania dowodzą, że mogą pomagać w zapobieganiu zaćmie. Usprawniają pracę komórek nerwowych, zapobiegają wysychaniu oczu, pieczeniu, swędzeniu i nadwrażliwości na światło.
Znajdziemy je m.in. w nasionach słonecznika, suszonych owocach czy warzywach strączkowych, mleku, drożdżach.
- Skutki niedoboru: drżenie i napięcie powiek.
- Skutki spożywania w nadmiarze: przyjmowanie bardzo wysokich dawek witaminy B3 może doprowadzić do powstania zmian w obrębie plamki żółtej i siatkówki oka oraz stopniowego pogarszania się, a nawet utraty wzroku
Witamina C (kwas askorbinowy)
Wzmacnia naczynia krwionośne oczu i umożliwia odpowiednie działanie fotoreceptorów. Dzięki jej silnemu działaniu antyoksydacyjnemu na soczewkę oka, zmniejsza ryzyko pojawienia się zaćmy. Bierze udział w procesie syntezy kolagenu, który zapewnia odpowiednią trwałość naczyń krwionośnych oka. Reguluje proces wytwarzania filmu łzowego.
Witaminę C znajdziemy ją w pomidorach, kiszonej kapuście, owocach cytrusowych, jabłkach, brokułach i natce pietruszki, czarnej porzeczce, papryce, brukselce czy jarmużu.
- Skutki niedoboru: krwotoki podspojówkowe, przyspieszony rozwój zaćmy.
- Skutki spożywania w nadmiarze: większość kwasu askorbinowego wydalana jest wraz z moczem, dlatego bardzo trudno o przedawkowanie witaminy C.
Witamina D3
Bierze udział w regulacji ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.
Witaminę D znajdziemy w rybach (tuńczyku, łososiu, dorszu, śledziu, makreli, sardynkach), tranie i w nabiale.
- Skutki niedoboru: szybszy rozwój krótkowzroczności, zaćmy, jaskry, nawracające stany zapalne spojówek, zwyrodnienia w obrębie plamki żółtej
- Skutki spożywania w nadmiarze: bóle oczu
Witamina E
Chroni soczewkę przed mętnieniem, a plamkę żółtą przed zwyrodnieniem. Spowalnia procesy starzenia. Chroni naczynia krwionośne. Zwiększa wchłanianie beta-karotenu.
Witaminę E znajdziemy w rybach, tłuszczach i orzechach, pomidorach, botwinie, suszonych morelach czy szpinaku.
- Skutki niedoboru: zaburzenia widzenia
- Skutki spożycia w nadmiarze: pogorszenie widzenia; do przedawkowania witaminy E może dojść jedynie na skutek długotrwałego przyjmowania dawki wynoszącej powyżej 1000 mg/dobę