Witaminy na wzrok i oczy

Witaminy mają wpływ na nasz wzrok. Oto lista tych, które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie, a jeśli ich brakuje, należy sięgnąć po suplementy.

Witamina A (retinol) i prowitamina A (beta-karoten)

Odpowiada za dobre widzenie w dzień i w nocy. Witamina A znajduje się w produktach zwierzęcych, a prowitamina A – w produktach roślinnych. Najczęściej spotykaną formą prowitaminy A jest beta-karoten, którego nie wolno zażywać nałogowym palaczom. Bezpieczną dawkę witaminy A w każdej postaci powinien ustalić lekarz.

Witaminę A znajdziemy w: podrobach, jajach, mleku i rybach, a prowitaminę A w marchewce, czerwonej papryce, tłuszczach roślinnych, pomidorach, szpinaku, szczawiu i innych.

  • Skutki niedoboru: tzw. kurza ślepota.
  • Skutki spożywania w nadmiarze: witamina A spożywana w nadmiarze może być szkodliwa, ponieważ stanowi element budulcowy dla lipofuscyny, tworzącej druzy (złogi produktów przemiany materii siatkówki, pojawiające się w okolicy plamkowej i powodujące gorsze widzenie przy słabym oświetleniu, wrażenie krzywienia liter lub ich pogrubiania w trakcie czytania). Może też powodować obrzęki powiek, przyczyniać się do powstawania zespołu suchego oka, owrzodzeń i blizn rogówki, a w skrajnych przypadkach może spowodować nawet ślepotę.

Witaminy B1, B2, B3 (PP), B6

Niektóre badania dowodzą, że mogą pomagać w zapobieganiu zaćmie. Usprawniają pracę komórek nerwowych, zapobiegają wysychaniu oczu, pieczeniu, swędzeniu i nadwrażliwości na światło.

Znajdziemy je m.in. w nasionach słonecznika, suszonych owocach czy warzywach strączkowych, mleku, drożdżach.

  • Skutki niedoboru: drżenie i napięcie powiek.
  • Skutki spożywania w nadmiarze: przyjmowanie bardzo wysokich dawek witaminy B3 może doprowadzić do powstania zmian w obrębie plamki żółtej i siatkówki oka oraz stopniowego pogarszania się, a nawet utraty wzroku

Witamina C (kwas askorbinowy)

Wzmacnia naczynia krwionośne oczu i umożliwia odpowiednie działanie fotoreceptorów. Dzięki jej silnemu działaniu antyoksydacyjnemu na soczewkę oka, zmniejsza ryzyko pojawienia się zaćmy. Bierze udział w procesie syntezy kolagenu, który zapewnia odpowiednią trwałość naczyń krwionośnych oka. Reguluje proces wytwarzania filmu łzowego.

Witaminę C znajdziemy ją w pomidorach, kiszonej kapuście, owocach cytrusowych, jabłkach, brokułach i natce pietruszki, czarnej porzeczce, papryce, brukselce czy jarmużu.

  • Skutki niedoboru: krwotoki podspojówkowe, przyspieszony rozwój zaćmy.
  • Skutki spożywania w nadmiarze: większość kwasu askorbinowego wydalana jest wraz z moczem, dlatego bardzo trudno o przedawkowanie witaminy C. 

Witamina D3

Bierze udział w regulacji ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. 

Witaminę D znajdziemy w rybach (tuńczyku, łososiu, dorszu, śledziu, makreli, sardynkach), tranie i w nabiale.

  • Skutki niedoboru: szybszy rozwój krótkowzroczności, zaćmy, jaskry, nawracające stany zapalne spojówek, zwyrodnienia w obrębie plamki żółtej
  • Skutki spożywania w nadmiarze: bóle oczu 

Witamina E

Chroni soczewkę przed mętnieniem, a plamkę żółtą przed zwyrodnieniem. Spowalnia procesy starzenia. Chroni naczynia krwionośne. Zwiększa wchłanianie beta-karotenu.

Witaminę E znajdziemy w rybach, tłuszczach i orzechach, pomidorach, botwinie, suszonych morelach czy szpinaku.

  • Skutki niedoboru: zaburzenia widzenia
  • Skutki spożycia w nadmiarze: pogorszenie widzenia; do przedawkowania witaminy E może dojść jedynie na skutek długotrwałego przyjmowania dawki wynoszącej powyżej 1000 mg/dobę
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić