Co się stanie, jeśli poruszę oczami podczas laserowej korekcji wzroku?

Jedną z najpowszechniejszych obawy pacjentów przygotowujących się do laserowej korekcji wady wzroku jest ta, że nie uleżą w bezruchu i bez mrugania oczami, co zniweczy całą operację. To zbędna obawa!

Nowoczesne urządzenia laserowe mają funkcję śledzenia ruchów gałki ocznej (np. system Eye Tracker 6D lub 7D), dzięki czemu są bardzo precyzyjne. Pacjent nie musi się obawiać się, że drobne poruszenie jego oka sprawi, że zabieg się nie uda.  Nawet jeśli kaszlniesz czy kichniesz lub poruszysz oczami choćby o ułamek milimetra, system śledzenia wzroku zapanuje nad sytuacją. Także w przypadku oczopląsu zabieg laserem jest możliwy!

Skądinąd, mruganie podczas zabiegu nie jest możliwe, gdyż na zewnątrz oka włożona jest rozwórka zapobiegająca mimowolnym ruchom górnych powiek.

Niesamowite postępy w technologii laserowej oraz poszczególnych technikach operacyjnych oraz wspomaganie sztucznej inteligencji na każdym etapie procesu diagnostycznego oraz podczas operacji okulistycznej niewyobrażalnie ułatwiają, przyspieszają i zwiększają bezpieczeństwo każdego zabiegu laserowej korekcji wzroku

Na czym polega działanie systemu eyetracker

Dzięki technologii eyetracking możliwe jest wykonywanie nawet 500-1000 zdjęć Twojego oka na sekundę! Na podstawie tych zdjęć urządzenie laserowe jest w stanie określić, czy Twoje oko znajduje się we właściwej pozycji. Jeśli nie, następuje natychmiastowa kompensacja wszelkie ruchów, które mogłyby wpłynąć na architekturę zabiegu. Ta niesamowita technologia oznacza, że ​​nawet jeśli poruszysz okiem, mrugniesz, kichniesz, a nawet… spadniesz z łóżka albo zerwiesz się do ucieczki, nie wpłynie to na wynik operacji.

Innymi słowy: system eyetracker stosowany podczas laserowej korekcji wzroku na bieżąco, z niesamowitą częstotliwością (np. 1000 razy na sekundę) sprawdza pozycję gałki ocznej pacjenta i w razie wykrycia najmniejszego nawet ruchu natychmiastowo przerywa pracę lasera, eliminując tym samym ryzyko uszkodzenia oka.

Używany w klinice SwissLaser laser excimerowy AMARIS 1050 RS firmy Schwind ma, na przykład, niezwykle szybki siedmiowymiarowy system śledzenia oka 7D z kamerą wideo, która podczas laserowania monitoruje ruch oka bez opóźnienia czasowego. Dzięki Schwind AMARIS 1050 RS możliwe są zarówno zabiegi metodą Wavefront, jak i zabiegi spersonalizowane oparte o indywidualne dane rogówki (topo guided). 

Kombinacja wiodącego lasera excimerowego na świecie z wyjątkowo precyzyjnym systemem eye-tracking przyczyniają się do optymalnej poprawy jakości widzenia.

Nowoczesne urządzenia do śledzenia ruchu gałek ocznych są w stanie umieścić plamkę lasera z dokładnością do dziesiątej części milimetra. Różne lasery mają różne rozmiary plamki, więc wielkość plamki lasera użytego w laserze podczas zabiegu będzie zależała od wybranej kliniki. 

Czy wiecie, że…

Eyetracking, czyli technologia śledzenia wzroku, wykorzystywana jest nie tylko w chirurgii refrakcyjnej.

  • Badania wykazały, że eyetracking może być pomocny w diagnozowaniu autyzmu, a także rozmaitych zaburzeń na tle neurologicznym. Jest on również wykorzystywany w rozmaitych testach psychologicznych np. w teście utajonych skojarzeń (IAT) czy w badaniach pomagających zrozumieć jak działa nasza podzielność uwagi. 
  • Dzięki eyetrackerom możliwe jest porozumiewanie się osób z niepełnosprawnościami z osobami bez tychże: mogą one wykorzystać ruchy gałek ocznych do sterowania komputerem w sytuacji, gdy nie mają możliwości posługiwania się myszą, klawiaturą czy głosem.
  • Najbardziej znane jest zastosowanie technologii śledzenia wzroku w neuromarketingu. Dzięki eyetrackerowi można określić na co użytkownicy zwracają największą uwagę przeglądając strony www, reklamy czy opakowania produktów, a to umożliwia takie projektowanie treści na strony internetowe, żeby trafiały skutecznie do jak największej liczby konsumentów.
  • Eyetrackery wykorzystywane sę w okularach VR, czyli rozszerzonej rzeczywistości.
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić