Autorefraktometria (autorefrakcja, refrakcja obiektywna) czyli “komputerowe badanie wzroku”. Do badania służą specjalne listwy (linijki) lub koło Hessa z osadzonymi w nich soczewkami o różnej mocy. Aby przeprowadzić badanie koniecznie należy farmakologiczne porazić mięsień rzęskowy odpowiadający za akomodację. W przypadku autorefraktometrii wykorzystywanej w rutynowym badaniu wzroku przed doborem okularów korekcyjnych/soczewek kontaktowych najczęściej nie podaje się leków znoszących akomodację, ale jeśli jest taka potrzeba, można to zrobić.

Autorefraktometria wykonywana jest nie tylko część rutynowego badania okulistycznego, ale także wchodzi w skład “pakietów diagnostycznych” dla takich wad i schorzeń jak zez i duża niezborność (astygmatyzm). Badanie przeprowadza się także przed zabiegami korekcji wad wzroku (laserowymi, chirurgicznymi).

Zasada działania autorefraktometru polega na całkowicie bezbolesnym i nieszkodliwym wpuszczeniu wiązki promieniowania podczerwonego do oka i analizie refleksów tej wiązki odbitych od jego struktur. Refleksy są przetwarzane przez procesor komputera, który generuje dane mówiące o wadzie refrakcji u pacjenta. Badanie jest bardzo komfortowe: pomiar dla każdego oka trwa zaledwie kilka sekund, a badany musi jedynie patrzeć przez mały otwór, w którym widzi fotografię przedstawiającą jakiś oddalony przedmiot.

Wynik badania, co ważne, ma charakter orientacyjny, co oznacza, że nie wolno wystawić recepty na okulary korekcyjne albo korekcyjne soczewki kontaktowe wyłącznie po “komputerowym badaniu wzroku”. Może to prowadzić do całkowitego odrzucenia korekcji przez oko: może pojawić się wrażenie lekkiego zniekształcenia przestrzeni (szczególnie widoczne pod nogami w postaci pochyłej podłogi) czy pływania obrazu a także zawroty i bóle głowy, bóle oczu a nawet nudności, które nie mijają po kilku dniach – a tyle czasu mózg potrzebuje, żeby przyzwyczaić się do nowych okularów.

W przypadku pomiaru wady wzroku w kwalifikacji do laserowej korekcji istotne jest wykonanie pomiaru autorefraktometrem po podaniu pacjentowi kropli poszerzających źrenicę i porażających (wyłączających) akomodację. Pozwala to na porównanie wady pacjenta po wyłączeniu akomodacji z wadą uzyskaną subiektywnie w pełnym badaniu refrakcji. Nie jest to, oczywiście, jedyne badanie wykonywane w ramach diagnostyki przed laserową korekcją wady wzroku. Więcej o badaniach diagnostycznych przeczytasz tutaj i tutaj: https://swisslaser.pl/blog/diagnostyka-przed-laserowa-korekcja-wzroku-lub-implantacja-soczewek/