Najczęściej zadawane pytania na temat koronawirusa w okulistyce

Czy istnieje większe ryzyko zarażenia koronawirusem po operacji laserowej oka lub zabiegu na soczewce? 

Nie, przeprowadzona w ostatnim czasie laserowa korekcja wzroku albo refrakcyjna wymiana soczewki nie sprawiają, że stajemy się bardziej podatni na zakażenie koronawirusem. Należy pamiętać, że musimy myć ręce przed każdą aplikacją zaleconych przez okulistę kropli.

Pod żadnym pozorem nie wolno sięgać do twarzy rękami, które uprzednio nie zostały starannie umyte lub zdezynfekowane zgodnie z zaleceniami na czas pandemii.

Jakkolwiek nie udowodniono, że kontakt ze śluzówką oka może sprawić, że koronawirus dostanie się do naszego organizmu, sięganie do oka (tym bardziej – świeżo operowanego) może prowadzić do zakażenia jakimkolwiek innym patogenem. 

Czy można zakazić się koronawirusem przez łzy?

Nie mamy dowodów na to, że koronawirus może dostać się do naszego organizmu bezpośrednio przez śluzówkę oka. Teoretycznie jest to możliwe, dlatego powinniśmy zachować wszelkie możliwe środki ostrożności. 

Niedawno poddałem się zabiegowi laserowemu lub wymianie soczewki, a następnie zaraziłem się koronawirusem. Czy zakażenie będzie miało wpływ na gojenie się oka?

Nie, koronawirus nie wpływa na gojenie się oczu. Wywołuje chorobę układu oddechowego i powoduje objawy podobne do objawów przeziębienia lub grypy, w ciężkich przypadkach wywołuje zapalenie płuc, szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym.

Czy zapalenie spojówek jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem?

Raporty z Chin i całego świata pokazują, że około 1–3% osób z Covid-19 miało także zapalenie spojówek. Niepokój powinien jednak wzbudzać nie sam stan zapalny spojówki, ale sytuacja, w której obok niego pojawią się inne objawy Covid-19, takie jak gorączka, bóle mięśniowe, zmęczenie, kaszel lub duszność.

Termin laserowej korekcji wzroku/refrakcyjnej wymiany soczewek przypada u mnie na czas pandemii. Czy operacja się odbędzie? 

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce, biorąc pod uwagę nasze wspólne zdrowie i szybki powrót do codzienności, postanowiliśmy odwołać i wstrzymać wszelkie konsultacje przeprowadzane w gabinecie – także planowe zabiegi operacyjne.

Nadal pozostajemy do Twojej dyspozycji (umów wizytę lub skonsultuj się z nami), jednak prosimy o kontakt e-mailowy (info@swisslaser.pl) lub telefoniczny (+48 221 201 690).  

Jakie zasady higieny stosować w życiu codziennym?

  • Należy bezwzględnie myć ręce w sposób zalecany przez specjalistów. Pomoże to uniknąć nie tylko transmisji koronawirusa, ale też wszystkich innych patogenów, które u pacjentów po zabiegach operacyjnych wykonywanych na oku/oczach mogłyby doprowadzić do zbędnych powikłań. 
  • Unikaj, jeśli to możliwe, dotykania klamek, drzwi itp. Jeśli nie możesz umyć rąk natychmiast po ich dotknięciu, używaj żeli dezynfekcyjnych na bazie alkoholu.
  • Pamiętaj o dezynfekowaniu smartfona, bo podczas rozmowy przykładasz go do ucha. Możesz też skorzystać z opcji głośnika  i w ogóle nie zbliżać smartfona do twarzy.
  • Podczas kaszlu lub kichania zakryj nos i usta chusteczką lub użyj zgiętego łokcia. Jednorazowe chusteczki jednorazowe natychmiast wyrzucić do zamkniętego pojemnika na odpady.
  • Unikaj bliskiego kontaktu fizycznego – przestrzegaj zasad izolacji społecznej.

Czy w czasie pandemii koronawirusa lepiej nosić soczewki kontaktowe czy okulary?

Specjaliści sugerują, że w czasie pandemii koronawirusa lepiej zaniechać używania soczewek kontaktowych i wrócić do korzystania z okularów. Zakładanie soczewek wiąże z koniecznością dotykania twarzy rękami, a także – a może przede wszystkim – manewrowania bezpośrednio przy śluzówce oka, co może wydatnie wpłynąć na przeniesienie na nią rozmaitych patogenów właśnie z rąk.

Okuliści są zdania, że noszenie okularów pomaga utrzymać ręce z dala od twarzy, co jest rekomendowane przez epidemiologów na całym świecie.

Lekarze podkreślają też, że noszenie okularów stanowić może czysto fizyczną barierę przed koronawirusem, który może unosić się w powietrzu po kichnięciu czy kaszlnięciu osoby zakażonej. 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić