Laserowe lęki. Podczas laserowej korekcji wzroku cały czas będę przytomny i świadomy tego, co się ze mną dzieje

Wielu pacjentów czuje lęk, by nie rzec – przerażenie, na samą myśl o tym, że laserowa korekcja wzroku nie odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a jedynie miejscowym. Jak to, pytają, to ja cały czas będę przytomny i świadomy tego, co się ze mną dzieje? Odpowiedź twierdząca jest dla nich nie do przyjęcia. 

Kiedy już przezwyciężą lęk związany z samą nazwą zbiegu – zapewne wyobrażają sobie, że tego rodzaju interwencji chirurgicznej towarzyszy, niczym a filmie akcji, wiązka czerwonego światła, która pali wszystko na swojej drodze… – pojawia się kolejny: lekarz będzie “majstrował” przy moich oczach, a ja będę wszystko czuł i będzie bolało. 

Tymczasem laserowa operacja oczu jest bezpieczna, bezbolesna i niezwykle szybka, a bycie w pełni świadomym podczas zabiegu nie naraża pacjenta na żadne ryzyko. Podczas laserowej operacji oka pacjent nie jest poddawany znieczuleniu ogólnemu, bo to byłoby zbędne obciążenie organizmu. Laserowa korekcja wzroku przebiega w znieczuleniu miejscowym (do oczu wkrapla się znieczulające krople) w warunkach ambulatoryjnych.

Kolejną kwestią, która przyczynia się do powstania tej najpowszechniejszej obawy, jest fakt, że pacjenci boją się, iż nie uleżą w bezruchu i bez mrugania oczami, co zniweczy całą operację. Tymczasem nowoczesne urządzenia laserowe mają funkcję śledzenia ruchów gałki ocznej (np. system Eye Tracker 6D lub 7D), dzięki czemu są bardzo precyzyjne, a pacjent nie musi się obawiać się, że drobne poruszenie jego oka sprawi, że zabieg się nie uda. Mruganie jest niemożliwe, gdyż na zewnątrz oka włożona jest rozwórka uniemożliwiająca ruchy górnymi powiekami. Także w przypadku oczopląsu zabieg laserem jest możliwy!

Pamiętaj: nawet jeśli mrugniesz, kaszlniesz, kichniesz lub poruszysz oczami choćby o ułamek milimetra, system śledzenia wzroku zapanuje nad sytuacją. 

I ostatnia sprawa:  lęk przed bólem. Wielu pacjentów jest przekonanych, że laserowa korekcja wzroku wiąże się z silnymi doznaniami bólowymi, ale tak nie jest. Żadna z metod laserowej korekcji wzroku nie wiąże się z doznaniami bólowymi PODCZAS operacji. Już po zabiegu może wystąpić dyskomfort do 3-4 godzin (w przypadku tzw. metod głębokich) lub do 3-4 dni po użyciu metod PRK/LASEK/TransPRK

Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa od kilku do kilkunastu minut – krócej, niż przygotowanie do niego. W czasie jego trwania chirurg przez cały czas jest z Tobą w kontakcie i może, krok po kroku, wyjaśniać ci co właśnie robi i co dzieje się z twoimi oczami.

https://www.youtube.com/watch?v=PPDcp22J3Xs

Jeśli trafiłeś na gadatliwego lekarza, możesz nawet nie zorientować się, że już po wszystkim… 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić