Laserowa korekcja wzroku a aktywność fizyczna
Zastanawiając się nad wpływem laserowej korekcji wzroku na aktywność fizyczną musimy wziąć pod uwagę fakt, że w sformułowaniu tym zawiera się i nasze amatorskie uprawianie sportu, i sport zawodowy, wyczynowy. “Aktywność fizyczna” to także, a może przede wszystkim, zwykła codzienna aktywność – praca, sprzątanie, zakupy. Dla jednych powrotem do codziennej aktywności fizycznej będzie powrót do treningu na basenie albo do pracy w służbach mundurowych, dla innych – po prostu możliwość codziennego krzątania się koło domu.
Aktywne lato, a laserowa korekcja wzroku
Jeśli planujemy laserową korekcję wady wzroku, bo naszym celem jest nieograniczona aktywność fizyczna latem, trzeba zaplanować ją z wyprzedzeniem. Optymalną porą roku jest jesień, zima i wczesna wiosna. Dlaczego? Po korekcji wzroku laserem trzeba będzie powstrzymać się przed pływaniem, nurkowaniem, opalaniem oraz długimi forsownymi górskimi wyprawami.
Basen i sauna także odpadają. Oczy muszą być stale chronione przed wiatrem i słońcem. Gorące i suche powietrze oraz intensywne promieniowanie słoneczne nie wpływają dobrze na gojenie się oka, zatem należałoby wybrać raczej wczasy pod gruszą, niż urlop w tropikach.
Normalna codzienna aktywność fizyczna, czyli zwyczajne życie po laserowej korekcji wzroku
Większość pacjentów może wrócić do pracy i do normalnej codziennej aktywności już 24 godziny po zabiegu, ale jeśli obawiamy się, że w czasie rekonwalescencji nie będziemy w stanie skupić się na pracy, wystarczy wziąć kilka dni wolnego. Jeśli to konieczne i podejmujemy pracę już następnego dnia, należy bardzo intensywnie nawilżać oczy oraz chronić je okularami, aby żadne ciało obce nie dostało się do oka. Jeśli pracujemy przy komputerze, należy także pamiętać o robieniu przerw co pół godziny.
Jeżeli nasza praca wiąże się z koniecznością zachowania zasad dress codu, pamiętajmy, że przez około 2 tygodnie po zabiegu ważne jest, aby nie malować oczu – kosmetyki do makijażu twarzy nie mogą trafić do oka, np. naniesione na dłoniach, bo każdy pyłek, który się tam dostanie niesie to ryzyko zakażenia oraz infekcji, a co za tym idzie – powikłań pooperacyjnych.
Za kierownica usiąść można już po 24-48 godzinach od zabiegu, ale należy mieć świadomość, że w pierwszych dniach po zabiegu wzrok może się jeszcze stabilizować, zatem należy być bardziej ostrożnym – zwłaszcza w słońcu (trzeba sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne) oraz po zmierzchu (możemy mieć problemy z akomodacją).
Amatorskie uprawianie sportu
Drobne ćwiczenia o mniejszej intensywności można wykonywać już na kilka dni po zabiegu, pilnując jednak, aby pot nie dostał się do oczu i aby ich nie trzeć. W drugim tygodniu rekonwalescencji tkanka rogówki jest już zagojona na tyle, że można bezpiecznie uprawiać sporty, takie jak tenis, squash, pływanie, kolarstwo górskie i narciarstwo – wymagana jest adekwatna ochrona okularami/goglami, ale sporty siłowe (boks, sztuki walki, narty wodne i zapasy sumo) wymagają kolejnych dwóch tygodni regeneracji.
Powrót do sportu wyczynowego/zawodowego
Sportowcy zawodowi często muszą zdecydować się na laserową korekcję wzroku, bo to właśnie sokoli wzrok przesądza o zasadności uprawiania sportu w celu zdobywania trofeów – tak jest np. w strzelectwie, łucznictwie, czy choćby skokach narciarskich.
Wysoka krótkowzroczność to dla sportowca nie tylko dyskomfort związany z nieostrym widzeniem do dali, ale także ryzyko odwarstwienia siatkówki czy jej zmian zwyrodnieniowo-zanikowych. Osoby z wysoką krótkowzrocznością powinny unikać nadmiernych wysiłków fizycznych połączonych z wahaniami ciśnienia węwnątrzgałkowego lub oczopląsem optokinetycznym (powstaje podczas oglądania szybko poruszających się przedmiotów). Nic więc dziwnego, że sportowcy mający w planie karierę zawodową decydują się na laserową korekcję wzroku. Powrót do treningów jest uzależniony od tego, jaki rodzaj sportu uprawiasz.
- Lekkie ćwiczenia aerodynamiczne ćwiczenia (bieganie, aerobik) – powrót do ćwiczeń możliwy jest po około dwa tygodniach.
- Sporty wodne – powrót do ćwiczeń możliwy jest po około miesiącu.
- Sporty kontaktowe (sztuki walki, gry zespołowe) – należy ograniczyć na około dwa miesiące.
Sporty ekstremalne (skok na bungee, nurkowanie na dużych głębokościach) – należy ograniczyć na około trzy miesiące.
Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.