Kępki żółte, czyli żółtaki – nie tylko dyskomfort estetyczny

Kępki żółte (łac. corpora amylacea) to złogi związków polisacharydowych takich jak glikogen, białka, lipidy (np. cholesterol). Mogą pojawić się ciele, a także na organach wewnętrznych. Kiedy rosną na powiekach albo w kącikach między okiem, a nasadą nosa, utrudniają mruganie a często także ograniczają pole widzenia.

Czy kępki żółte mogą samoczynnie zniknąć?

Kępki żółte nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie bolą. Kiedy jednak sytuują się w okolicy oka, pacjenci często decydują się na ich usunięcie. Rosną wprawdzie powoli, ale systematycznie i nie ma możliwości aby samoczynnie zniknęły.

Laserowe, chirurgiczne lub inne (krioterapia, elektrokoagulacja) usunięcie kępek żółtych to zabieg z dziedziny okuloplastyki, która łączy w sobie okulistykę i medycynę estetyczną. Wszystkie metody są bezpieczne i skuteczne, choć należy pamiętać, że w przypadku tradycyjnej interwencji chirurgicznej będzie konieczność założenia szwów, a po wygojeniu ran zostaną niewielkie blizny.

Zabiegi usunięcia kępek żółtych są krótkie (trwają ok. 30-60 minut) i bezbolesne. Przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu, zmiany najczęściej poddaje się badaniu histopatologicznemu. Żółtaki nie mają tendencji do przeradzania się w nowotwór złośliwy, mogą za to pojawić się ponownie.

Kto jest szczególnie narażony na powstawanie kępek żółtych?

Żółtaki częściej pojawiają się u osób mających podwyższony poziom lipidów, a także borykających się z niektórymi chorobami:  

  • cukrzycą;
  • miażdżycą;
  • marskością wątroby;
  • zaburzeniami funkcji nerek;
  • przewlekłym zapaleniem trzustki.

Statystycznie częściej kępki żółte pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, zwykle między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. 

Co zrobić, żeby w miejsce usuniętych kępek żółtych nie pojawiły się nowe

Kluczowej jest wyleczenie lub ustabilizowanie schorzenia mogącego je powodować. Konieczna może być, np. zmiana diety, zwłaszcza u osób, które mają podwyższony poziom cholesterolu albo zdiagnozowaną chorobę metaboliczną. Przejście na niskotłuszczową dietę oraz obniżenie poziomu cholesterolu jest ważne przede wszystkim z uwagi na ryzyko zawału serca czy miażdżycy. Przy okazji odsuwamy od siebie widmo tworzenia się kolejnych żółtaków, które tym razem mogą pojawić się nie tylko w okolicy oczu, ale także m.in. na dłoniach, stopach oraz w zgięciach stawów. 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić