Jak często powinno się badać wzrok

Wiele osób odkłada badanie wzroku do czasu, aż nie zauważy znaczącej zmiany w swoim widzeniu. To zupełnie jak z wizytą u stomatologa – w obu przypadkach nie wierzymy w moc profilaktyki. Tymczasem kłopoty ze wzrokiem to jedna z plag trapiących współczesne społeczeństwa.  

Jeśli nie ma wcześniejszych wskazań, pierwsze profilaktyczne badanie wzroku dziecko powinno przejść pomiędzy 2-3 rokiem życia. Kolejne badania wzroku powinno przeprowadzać się każdorazowo podczas tzw. bilansu. 

Osobom dorosłym zaleca się standardowo, żeby kontrolowały wzrok raz na dwa lata. Zalecenie to dotyczy osób, które nie mają problemów ze wzrokiem. Kto już nosi okulary albo soczewki kontaktowe, powinien pojawiać się u okulisty co najmniej raz w roku. Także wtedy, kiedy nie odczuwa żadnych dolegliwości ani pogorszenia ostrości widzenia. Jeśli wada wzroku jest ustabilizowana, wizytę taką należy traktować jako profilaktyczną – szczególnie, jeśli mamy  w wywiadzie rodzinnym takie choroby oczu jak jaskra, zaćma, dystrofia rogówki czy stożek rogówki. Podczas rutynowego badania wzroku należy poinformować o tym okulistę i umówić się także na bardziej szczegółowe badania (badanie ciśnienia śródgałkowego, badanie dna oka i inne). 

Również raz do roku sprawdzać powinny swój wzrok osoby po 40. roku życia. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze symptomy prezbiopii czyli starczowzroczności. Starczowzroczność jest związana z postępującym zesztywnieniem soczewki i osłabiającą się zdolnością akomodacji oka (mięśnie akomodacyjne robią się coraz słabsze). Zmianom tym nie da się zapobiec – wynikają z naturalnego zużycia naszego organizmu. Nawet najzdrowszy tryb życia nie spowoduje, że nas ominą.

Wiele osób unika badania wzroku ze strachu przed stwierdzeniem, że potrzebuje okularów.

To zupełnie irracjonalne podejście. Współczesna okulistyka ma pacjentom do zaoferowania nie tylko okulary, ale także soczewki kontaktowe oraz liczne metody laserowej korekcji wad wzroku oraz możliwość refrakcyjnej wymiany soczewki albo doszczepienia soczewki fakijnej.

Można powiedzieć, że nie ma takiej wady wzroku, z którą współczesna okulistyka nie mogłaby sobie poradzić w taki sposób, żeby pacjent uzyskał maksymalnie zadowalający komfort widzenia. Pierwszym i najważniejszym warunkiem jest udanie się do okulisty i zbadanie wzroku.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić