Czy zaćmę można wyleczyć farmakologicznie?

Leki w postaci kropli przepisywane w początkowej fazie zaćmy nie sprawią, że skutki choroby się cofną, nie zatrzymują też jej rozwoju. Krople na zaćmę mogą jedynie nieznacznie, chwilowo poprawić ostrość widzenia oraz działać jako środek nawilżający i ochronny, który będzie zapobiegał uszkodzeniom oka i urazom soczewki w oczekiwaniu na zabieg jej usunięcia.

Na zaćmę nie działają żadne tabletki czy suplementy na wzmocnienie oczu (np. luteina). Testowane już na zwierzętach, którym wcześniej podano roztwór wywołujący objawy choroby, amidy N-acetylocysteiny (przeciwutleniacza) spowolniły w nich rozwój zaćmy, ale niestety nie spowodowały cofnięcia się choroby.

Kampania edukacyjna przeprowadzona w 2017 roku przez firmę Alcon w celu promowania wiedzy i negowania mitów na temat zaćmy pokazała, że nawet 40% osób zagrożonych bądź już cierpiących na zaćmę w dalszym ciągu wierzy w istnienie alternatywnych, pozaoperacyjnych sposobów leczenia zaćmy. 

Tymczasem jedynym skutecznym sposobem wyeliminowania zaćmy jest operacja jej usunięcia. Jeszcze do niedawna operowano jedynie zaćmę dojrzałą, obecnie okuliści stoją na stanowisku, że operacja zaćmy jest wskazana nawet w stadium początkowym, jeśli tylko upośledzenie widzenia jest na tyle duże, że utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Zabieg, zwany „usunięciem” lub „zdjęciem” zaćmy,  polega po prostu na usunięciu z oka nieprzeziernej soczewki własnej pacjenta i wszczepieniu soczewki sztucznej. Usunięcie to może się odbyć metodą fakoemulsyfikacji albo femtoemulsyfikacji. O różnicy między zabiegami przeczytasz tutaj.

W prywatnej klinice, obok bezwzględnych wskazań medycznych, w kalkulacji soczewki wszczepialnej podczas planowania operacji zaćmy zawsze brane są pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. Podczas operacji zaćmy skorygować można nie tylko krótko- czy dalekowzroczność, ale też astygmatyzm oraz starczowzroczność. W przypadku wyboru soczewek PREMIUM oprócz usunięcia zaćmy pacjent może więc liczyć na bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej  (60-90 cm).

https://www.youtube.com/watch?v=2jWUDfXWhiw

W placówkach przeprowadzających operację zaćmy w ramach NFZ oferowane są tylko standardowe soczewki jednoogniskowe.

Czy po operacji usunięcia własnej zmętniałej soczewki zaćma może nawracać?

Usunięta soczewka własna nie odrasta, nie ma więc ryzyka, że zaćma powróci. Dość często jednak występuje stan mętnienia torebki tylnej, w której umieszcza się sztuczną soczewkę i powstaje tzw. zaćma wtórna. Ta torebka tylna to nic innego jak pozostałość soczewki własnej, która z czasem może zrobić się mniej przezierna. Problem można usunąć robiąc szybki i bezbolesny zabieg laserowy, po którym wraca widzenie takie jak tuż po operacji zaćmy. 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić