Czym femtoemulsyfikacja zaćmy różni się od fakoemulsyfikacji

Femtoemulsyfikacja zaćmy to zabieg jej usunięcia z zastosowaniem lasera femtosekundowego (ang. Femtosecond  Laser Assisted Cataract Surgery, FLACS). Laser femtosekundowy został wprowadzony do klinicznych operacji okulistycznych w 2001 roku, a pierwszy zabieg usunięcia zaćmy za jego pomocą przeprowadzono w Polsce w roku 2012. 

Początkowo laser femtosekundowy wykorzystywany był tylko do zabiegów chirurgii refrakcyjnej oraz wszczepów rogówkowych (systemy FEMTO LDV Z2, Z4 i Z6), obecnie stosuje się go także w bardziej wymagających procedurach, wśród których znalazła się właśnie operacja usunięcia zaćmy (system FEMTO LDV Z8). 

Lasery FEMTO LDV wyróżniają się najwyższą częstotliwością repetycji impulsów spośród wszystkich dostępnych na rynku – prędkość z jaką wypuszczane jest tu światło lasera (10-15 sekundy, a więc około 250-800 femtosekund – stąd nazwa technologii) eliminuje ryzyko uszkodzenia okolic nacięcia.

Pozwala też na zastosowanie niskiej energii z precyzyjnym nakładaniem się kolejnych spotów laserowych (overlapping). Kompaktowa konstrukcja w połączeniu z niewielką masą i wymiarami umożliwia pełną mobilność i pracę w pomieszczeniach o różnej wilgotności i temperaturze powietrza. 

FLACS (Femtosecond Laser Assisted Cataract Surgery) – usunięcie zaćmy laserem femtosekundowym 

Femtoemulsyfikacja zaćmy różni się od fakoemulsyfikacji  – metody uznawanej za złoty standard leczenia i polegającej na usunięciu zaćmy za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej – tym, że że zamiast manualnych narzędzi chirurgicznych, pozwalających na dostanie się do soczewki oka i bezpieczne jej usunięcie, chirurg stosuje wysokoprecyzyjny laserem femtosekundowy.

Metoda polega na wykonaniu mikronacięć (tzw. portów) w rogówce i usunięciu przez nie zmętniałej soczewki a następnie wprowadzeniu nowej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. 

https://www.youtube.com/watch?v=gHv8YrUspME

Do najważniejszych zalet użycia systemu FEMTO LDV Z8 zalicza się:

  • wyjątkową delikatność i bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu niskiej energii impulsu
  • precyzyjniejszy etap kapsuloreksji, czyli otwarcia soczewki 
  • łatwiejszy proces ułożenia wewnątrz oka sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej  
  • brak komplikacji związanych z mechanicznym nacięciem rogówki
  • mniejszy uraz dla komórek śródbłonka rogówki
  • zmniejszenie ryzyka astygmatyzmu pooperacyjnego 
  • szybszy proces gojenia
  • szybszą poprawę ostrości wzroku
  • lepszą centrację sztucznej soczewki

Lasery FEMTO LDV pracują z nieznaną wcześniej w okulistyce precyzją: kapsuloreksja może być tu wykonana dokładnie tam, gdzie chce tego chirurg. Operację za pomocą lasera femtosekundowego można porównać do chirurgii robotycznej – jej znaczna część zostaje wykonana w sposób automatyczny, bez udziału chirurga, któremu pozostaje tylko usunąć fragmenty jądra i wszczepić sztuczną soczewkę.

W Polsce wykonuje się około 3 tyś. operacji zaćmy, w przeliczeniu na milion mieszkańców, a femtoemulsyfikacja jest stosowana rzadziej niż fakoemulsyfikacja. Laser femtosekundowy stale zyskuje zwolenników, bo daje szansę na bezpieczniejsze i dokładniejsze zabiegi, których rezultaty cieszą pacjentów i satysfakcjonują okulistów. Najwyższa precyzja lasera FEMTO LDV Z8 pozwala na osiąganie doskonałych efektów operacji wzroku w sposób całkowicie bezpieczny i bezbolesny dla pacjentów, a dobre rezultaty zabiegów są widoczne bez względu na to w jak zaawansowanym stadium zaćmy się znajdują.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić