Czym femtoemulsyfikacja zaćmy różni się od fakoemulsyfikacji
Femtoemulsyfikacja zaćmy to zabieg jej usunięcia z zastosowaniem lasera femtosekundowego (ang. Femtosecond Laser Assisted Cataract Surgery, FLACS). Laser femtosekundowy został wprowadzony do klinicznych operacji okulistycznych w 2001 roku, a pierwszy zabieg usunięcia zaćmy za jego pomocą przeprowadzono w Polsce w roku 2012.
Początkowo laser femtosekundowy wykorzystywany był tylko do zabiegów chirurgii refrakcyjnej oraz wszczepów rogówkowych (systemy FEMTO LDV Z2, Z4 i Z6), obecnie stosuje się go także w bardziej wymagających procedurach, wśród których znalazła się właśnie operacja usunięcia zaćmy (system FEMTO LDV Z8).
Lasery FEMTO LDV wyróżniają się najwyższą częstotliwością repetycji impulsów spośród wszystkich dostępnych na rynku – prędkość z jaką wypuszczane jest tu światło lasera (10-15 sekundy, a więc około 250-800 femtosekund – stąd nazwa technologii) eliminuje ryzyko uszkodzenia okolic nacięcia.
Pozwala też na zastosowanie niskiej energii z precyzyjnym nakładaniem się kolejnych spotów laserowych (overlapping). Kompaktowa konstrukcja w połączeniu z niewielką masą i wymiarami umożliwia pełną mobilność i pracę w pomieszczeniach o różnej wilgotności i temperaturze powietrza.
FLACS (Femtosecond Laser Assisted Cataract Surgery) – usunięcie zaćmy laserem femtosekundowym
Femtoemulsyfikacja zaćmy różni się od fakoemulsyfikacji – metody uznawanej za złoty standard leczenia i polegającej na usunięciu zaćmy za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej – tym, że że zamiast manualnych narzędzi chirurgicznych, pozwalających na dostanie się do soczewki oka i bezpieczne jej usunięcie, chirurg stosuje wysokoprecyzyjny laserem femtosekundowy.
Metoda polega na wykonaniu mikronacięć (tzw. portów) w rogówce i usunięciu przez nie zmętniałej soczewki a następnie wprowadzeniu nowej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.
Do najważniejszych zalet użycia systemu FEMTO LDV Z8 zalicza się:
- wyjątkową delikatność i bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu niskiej energii impulsu
- precyzyjniejszy etap kapsuloreksji, czyli otwarcia soczewki
- łatwiejszy proces ułożenia wewnątrz oka sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej
- brak komplikacji związanych z mechanicznym nacięciem rogówki
- mniejszy uraz dla komórek śródbłonka rogówki
- zmniejszenie ryzyka astygmatyzmu pooperacyjnego
- szybszy proces gojenia
- szybszą poprawę ostrości wzroku
- lepszą centrację sztucznej soczewki
Lasery FEMTO LDV pracują z nieznaną wcześniej w okulistyce precyzją: kapsuloreksja może być tu wykonana dokładnie tam, gdzie chce tego chirurg. Operację za pomocą lasera femtosekundowego można porównać do chirurgii robotycznej – jej znaczna część zostaje wykonana w sposób automatyczny, bez udziału chirurga, któremu pozostaje tylko usunąć fragmenty jądra i wszczepić sztuczną soczewkę.
W Polsce wykonuje się około 3 tyś. operacji zaćmy, w przeliczeniu na milion mieszkańców, a femtoemulsyfikacja jest stosowana rzadziej niż fakoemulsyfikacja. Laser femtosekundowy stale zyskuje zwolenników, bo daje szansę na bezpieczniejsze i dokładniejsze zabiegi, których rezultaty cieszą pacjentów i satysfakcjonują okulistów. Najwyższa precyzja lasera FEMTO LDV Z8 pozwala na osiąganie doskonałych efektów operacji wzroku w sposób całkowicie bezpieczny i bezbolesny dla pacjentów, a dobre rezultaty zabiegów są widoczne bez względu na to w jak zaawansowanym stadium zaćmy się znajdują.