Czy trzeba czekać aż zaćma dojrzeje?

W żadnym wypadku nie należy czekać aż zaćma przejdzie w stadium dojrzałe (cataracta matura). To pogląd, który przez współczesną medycynę został raz na zawsze zdyskwalifikowany. Dlaczego? 

Po pierwsze dlatego, że zaćma dojrzała to stan, w którym zmętniała soczewka jest już na tyle gruba i sztywna, że może powodować wzrost ciśnienia śródgałkowego oraz prowadzić do zamknięcia kąta rogówkowo-tęczówkowego, co może skutkować jaskrą. 

https://www.youtube.com/watch?v=inqQsBVnfpA

Po drugie, dlatego że usunięcie takiej twardej grubej i sztywnej soczewki nie jest łatwe i nie pozostaje obojętne dla całej gałki ocznej: stare metody usuwania zmętniałej soczewki (która w procesie usuwania przywierała do narzędzia i była po prostu wyrywana ze struktur oka) powodowały często uszkodzenia w obrębie torebki wewnątrzgałkowej. Taka inwazyjna metoda usuwania zmętniałej soczewki nie skutkowała wszczepieniem pełnowartościowego implantu, bo kiedyś takich po prostu nie było. Pacjent skazany był więc nie tylko na ból oka/oczu po zabiegu, ale także na noszenie grubych i ciężkich szkieł okularowych, jednych do dali a drugich do bliży. 

Czekając aż zaćma dojrzeje można było też przegapić stosowny do operacji moment (albo po prostu nie wstrzelić się w terminarz zabiegów…) i dotrwać do chwili, w której zaćma przechodziła już w stadium przejrzałe, w którym włókna soczewki ulegają stopniowemu upłynnianiu, powodując przesunięcie się jądra soczewki w dół, co w dalszej kolejności może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty. 

Dziś zabieg usunięcia zaćmy jest szybki, bezbolesny i niemal w 100% kończy się sukcesem. Nikt nie czeka aż zaćma dojrzeje – specjaliści oceniają, że maksymalny spadek ostrości widzenia, przy którym konieczna jest operacja to 30-40%. Czyli im wcześniej, tym lepiej. Operacja jest wskazana nawet w stadium początkowym, jeśli tylko upośledzenie widzenia jest na tyle duże, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Aby zdiagnozować zaćmę, doświadczonemu lekarzowi wystarczy obejrzenie zmętniałej soczewki przy poszerzonych źrenicach.

Współczesne metody usuwania zaćmy

Fakoemulsyfikcja zaćmy – metoda polegająca na usunięciu zaćmy za pomocą ultradźwiękowej końcówki i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu powierzchniowym aplikowanym w postaci żelu lub kropli do worka spojówkowego. Na miejsce usuniętej soczewki wkłada się nową – elastyczną, zwijalną, akrylową, która sama rozwija się w torebce naturalnej soczewki i osadza we właściwym miejscu w gałce ocznej. Nacięcie jest minimalne (od 1,5 do 3 mm).

Operacja wysokoprecyzyjnym laserem femtosekundowym – metoda polegająca na wykonaniu mikronacięć (tzw. portów) w rogówce i usunięciu przez nie zmętniałej soczewki a następnie wprowadzeniu nowej. Zabieg trwa 10-15 minut.

Po usunięciu zmętniałej soczewki, pacjenta czeka wszczepienie soczewki sztucznej. 

Wybierając operację zaćmy w ramach NFZ możemy otrzymać wyłącznie standardową soczewkę jednoogniskową. Refundowana soczewka jednoogniskowa oznacza dla pacjenta, że będzie widział wyraźnie albo z bliska, albo z daleka –  np. będzie mógł bez okularów prowadzić samochód, ale już do czytania będzie ich potrzebował. 

Decydując się na zabieg w placówce prywatnej, obok bezwzględnych wskazań medycznych, w kalkulacji soczewki wszczepialnej podczas planowania operacji zaćmy zawsze brane są pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta, który ma do wyboru cały garnitur soczewek PREMIUM, w przypadku których może liczyć na bardzo dobrą ostrość wzroku do dali, bliży (35-40 cm) oraz odległości pośredniej  (60-90 cm). W leczeniu zaćmy postaw na soczewki PREMIUM – pozbądź się okularów do dali jak do czytania!

Wszystkie rodzaje soczewek PREMIUM mogą być wyposażone w filtry UV i/lub filtr światła niebieskiego (blue light filter) – eliminują wtedy szkodliwą część wiązki światła, chronią na nabłonek barwnikowy siatkówki i zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), czyli najczęstszej przyczyny nieodwracalnej ślepoty u pacjentów po 60. roku życia.

Należy pamiętać, że Podczas operacji zaćmy skorygować można równocześnie nie tylko krótko- czy dalekowzroczność, ale też astygmatyzm oraz starczowzroczność. 

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić