W jakim wieku najlepiej poddać się laserowej korekcji wady wzroku

Wiek pacjenta jest jedną ze zmiennych wpływających na to, czy można u niego przeprowadzić laserową korekcję wady wzroku. Dlaczego? Ponieważ nasze oczy rosną, zużywają się jak wszystkie inne organy oraz chorują. Okulista jest w stanie wychwycić optymalny czas na przeprowadzenie operacji, tak aby jej skutki były trwałe i nie zachodziła potrzeba dokorekcji.

Przed ukończeniem 18. roku życia

Zwykle lekarze podejmują się przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku, kiedy pacjent skończy 18 lat, ale są i tacy, którzy wolą poczekać do ukończenia przez niego 21. roku życia. Dopóki gałka oczna jest w fazie wzrostu a wada wzroku pogłębia się, przeprowadzanie laserowej korekcji wzroku nie ma sensu – byłby to zabieg “na chwilę”, a konieczność dokorekcji byłaby nieunikniona. Każde wydłużenie gałki ocznej o 1 milimetr indukuje wadę wzroku rzędu -3.00 dioptrii!

W wieku 19-40 lat

Kiedy mamy od 19 do 40 lat, jesteśmy w najlepszym wieku do poddania się laserowej korekcji wady wzroku. Wada jest ustabilizowana, oko osiągnęło swój docelowy rozmiar, a grubość, stopień uwodnienia oraz sprężystość rogówki są optymalne. W tym okresie cieszymy się także zwykle najlepszym stanem zdrowia, co sprawia, że przeciwwskazania bezwzględne do laserowej korekcji wzroku często nas po prostu nie dotyczą, a z względnymi jesteśmy się w stanie uporać. 

Po czterdziestce

Po 40. roku życia pojawiają się pierwsze objawy starczowzroczności. Jest ona związana z postępującym zesztywnieniem soczewki i osłabiającą się zdolnością akomodacji oka (mięśnie akomodacyjne robią się coraz słabsze). Zmianom tym nie da się zapobiec – wynikają z naturalnego zużycia naszego organizmu. Nawet najzdrowszy tryb życia nie spowoduje, że nas ominą. Niektóre choroby, jak cukrzyca, czy zażywanie leków antyhistaminowych albo antydepresantów mogą przyspieszyć rozwój starczowzroczności. 

Jeśli masz wadę wzroku, do której teraz właśnie dołącza starczowzroczność bądź zaćma – poczytaj o możliwych rozwiązaniach tego złożonego problemu tutaj.

Po pięćdziesiątce

Wielokrotnie spotkamy się ze sformułowaniem: „operujemy osoby do 55/60/65 roku życia”. O tym, czy pacjent jest za stary na operację w każdym przypadku decyduje lekarz. A jeśli odmawia interwencji laserowej to dlatego, że w grę wchodzi stan oka pacjenta – w tym grubość, stopień uwodnienia oraz  sprężystość rogówki – oraz ogólny stan zdrowia, które z wiekiem mogą się znacznie pogorszyć. Często jednak u osób starszych (po pięćdziesiątce, a nawet po sześćdziesiątce i później) przeprowadza się operację refrakcyjnej wymiany soczewki w związku ze starczowzrocznością i/albo zaćmą.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić