Soczewki fakijne lub wszczepialne soczewki kontaktowe (ICL / IPCL)

Pacjentom, którzy nie chcą być dłużej skazani na noszenie soczewek kontaktowych, ale też nie kwalifikują się z różnych względów do laserowej korekcji wzroku współczesna medycyna oferuje wszczepienie soczewek fakijnych. 

Wszczepiane soczewki kontaktowe czyli soczewki fakijne są implantowane (wszczepiane lub jak mawiają okuliści – „doszczepiane”) pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę. Obrazowo rzecz ujmując, są to „wewnętrzne soczewki kontaktowe” umieszczane między rogówką a soczewką własną pacjenta.

Korygują krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm a nawet prezbiopię – w przypadku prezbiopii dostępne są soczewki wieloogniskowe/EDOF.

Wszczepialne soczewki kontaktowe ICL, takie jak EVO + Visian ICL ™, mogą znacznie poprawić jakość widzenia. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu ICL, EVO + mają większą zonę/sferę optyczną, co gwarantuje mniejszey światłowstręt oraz lepszą jakości widzenia (optical quality) i widzenie po zmroku.

Nowoczesne soczewki EVO + Visian ICL ™ wykonane są z materiału o właściwościach bardzo zbliżonych do naturalnej soczewki oka, co sprawia, że są bardzo dobrze tolerowane. 

Podczas zabiegu “doszczepiania” soczewek fakijnych żadna tkanka rogówki nie jest usuwana, a samą soczewkę można usunąć w dowolnym momencie, jeśli tylko zajdzie potrzeba. 

https://www.youtube.com/watch?v=LiaclC7mCoc

Soczewki przednio- i tylnokomorowe

Wśród soczewek fakijnych wyróżnia się soczewki komory przedniej i tylnej. Chirurgiczna korekcja wady wzroku metodą doszczepienia soczewki fakijnej przednio- lub tylnokomorowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych, u których przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku nie jest wskazane lub nie jest możliwe.

Tylnokomorowe soczewki EVO + Visian ICL ™ 

Dużą zaletą tylnych soczewek komorowych jest to, że nie są one widoczne dla innych osób. Ponadto nie muszą być mocowane, ale są po prostu wkładane do tylnej komory – wszczepiane są za tęczówkę, do torebki soczewki własnej pacjenta. Niewidoczna tylna komora EVO + Visian ICL ™ wykonana jest z tworzywa Collamer® – biokompatybilnego materiału stworzonego na bazie kolagenu. Jest on bardzo dobrze tolerowany przez oko.

Przedniokomorowe soczewki Artisan/Artiflex

Soczewki przedniokomorowe Artisan i Artiflex doszczepiane są do komory przedniej oka i fiksowane/mocowane na tęczówce  (pomiędzy rogówką, a tęczówką). Zaletą tego typu zabiegu jest jego odwracalność – soczewkę w każdej chwili można usunąć bez potencjalnie trwale zmienionych struktur oka.

Soczewki Artisan zbudowane są ze sztywnego materiału zwanego PMMA, a Artiflex ze zwijalnego silikonu. Soczewka zwijalna może być wszczepiona do oka przez mniejsze cięcie, gojenie rany pooperacyjnej i rehabilitacja wzroku odbywają się więc bardzo szybko.

Soczewki Artisan dostępne są w mocach -3 do -23,5 dioptrii, a soczewka Artiflex w mocach -3 do – 14,5 dioptrii. 

Warto wiedzieć, że najnowocześniejsze soczewki fakijne wszczepiane były amerykańskim żołnierzom i sprawdzały się w najtrudniejszych warunkach!

IPCL – soczewka wieloogniskowa do korekcji starczowzroczności

Tylnokomorowa soczewka jest odpowiednia nie tylko dla młodszych pacjentów w celu korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu, ale także jest interesującą alternatywą dla pacjentów z prezbiopią, których naturalna soczewka jest nadal przezroczysta (tzn. nie jest zmętniała, jak np. w zaćmie, i zachowuje swoje fizjologiczne właściwości) i którzy chcą cieszyć się komfortem widzenia niezależnie od okularów do czytania lub soczewek kontaktowych. 

Jeśli u pacjenta pojawi się zaćma, naturalną soczewkę można usunąć w dowolnym momencie. Alternatywnie, tylko wnętrze naturalnej soczewki oka można zastąpić sztuczną soczewką jednoogniskową, aby pajent mógł nadal korzystać z wieloogniskowej soczewki IPCL.

Podsumowując, soczewki wszczepialne (doszczepialne) zalecane są w następujących przypadkach korekcji wady wzroku:

  • kiedy nie zgadza się proporcja dioptrii do wady i pacjent ma za cienką rogówkę
  • kiedy okazuje się, że rogówka ma nieregularną budowę i korekcja laserem mogłaby zagrozić stabilności tkanki rogówki 
  • w uzasadnionych przypadkach podczas leczenia stożka rogówki
  • w wyjątkowych indywidualnych przypadkach, kiedy wymiana soczewki albo korekcja laserowa nie jest wskazana
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić