Marzysz o laserowej korekcji wady wzroku? Krótki poradnik dla niezdecydowanych

Co tak naprawdę powstrzymuje Cię przed laserową korekcją wady wzroku? Strach przed bólem? Obawa, że operacja się nie uda i będziesz widział gorzej, zamiast lepiej? A może przeraża cię sama wizja tego, że ktoś będzie operował laserem? I jeszcze pieniądze – pewnie sądzisz, że zabieg jest tak drogi, że będziesz musiał się zapożyczyć i tkwić w długach do końca życia. Dość! Wygląda na to, że twoja wiedza na temat laserowej korekcji wzroku jest lekko przeterminowana…

Kwalifikacja do zabiegu

Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku obejmuje wywiad medyczny oraz naprawdę długą listę badań. Nikt nie podejmie się operacji, nie mając stuprocentowej pewności, że się do niej kwalifikujesz! Wszystko o kwalifikacji do zabiegu znajdziesz tutaj.

Pamiętaj też, że jeśli lekarz stwierdził istnienie przeciwwskazań względnych, czyli np. tych związanych z Twoją chorobą autoimmunologiczną, oznacza to, że trzeba objawy choroby ustabilizować, sprawić, by weszła w stan remisji i wtedy operacja może okazać się możliwa! 

Przebieg laserowej korekcji wady wzroku

Bez względu na to, na jaką metodę lekarz zdecyduje się w twoim przypadku, musisz wiedzieć, że żadna z metod laserowej korekcji wzroku nie wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Po prostu bierzesz jeden dzień wolnego, przychodzisz do kliniki i – po krótkich przygotowaniach – poddajesz się zabiegowi w warunkach ambulatoryjnych wyłącznie znieczuleniu miejscowym.

Zabieg trwa kilkanaście do dwudziestu minut. Potem chwilę odpoczywasz w sali pozabiegowej, otrzymujesz wszystkie wytyczne do co dalszej pielęgnacji oczu i wizyt kontrolnych i… idziesz do domu. Bezpośrednio po korekcji wzroku nie jest wskazane prowadzenie auta, jeśli więc czeka cię dalsza droga, dobrze, żeby ktoś przywiózł i odwiózł cię z kliniki. 

Bezpieczeństwo laserowych procedur korekcji wad wzroku

Szybki rozwój technik okulistycznych sprawia, że laserowa operacja oczu jest zabiegiem maksymalnie bezpiecznym. Liczba powikłań to poniżej 1% przypadków. W przypadku wszelkich zabiegów medycznych nie używa się pojęcia „gwarancji”, a „skuteczności zabiegu”. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 95%. Statystyki dotyczące laserowej korekcji wzroku podają, że ok. 95 % operowanych osób osiąga po zabiegu jakość widzenia bezpieczną do prowadzenia samochodu. 

Czy podczas laserowej korekcji wady wzroku można ten wzrok stracić? Jak czytamy w źródłach brytyjskich: Realistycznie szansa na utratę widzenia w wyniku laserowej korekty wzroku wykonanej przez doświadczonego chirurga jest zbyt mała, by ją zmierzyć – wynosi blisko 1 na 5 milionów.

Możliwość skorygowania dwóch lub więcej wad wzroku podczas jednego zabiegu 

Najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji krótko-/daleko-/starczowzroczności z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu. Jeśli więc twoje obawy wiązały się też z faktem, że twoja sytuacja wzrokowa jest skomplikowana, uświadom sobie, że to także nie jest przeszkoda!

Trwałe skutki laserowej korekcji wady wzroku

Jeśli laserowa korekcja wady wzroku zostanie, zgodnie ze złotym standardem medycznym, przeprowadzona na ustabilizowanej wadzie, będzie trwała i nie zajdzie konieczność ponowienia operacji w przyszłości. Innymi słowy: pozbędziesz się wady wzroku raz na zawsze. 

Zawsze jednak należy mieć na uwadze, że tkanka żyje – oznacza to, że zmiany są możliwe. Jeśli zajdzie potrzeba, także po latach można dokonać dokorekty (laserowych poprawek po pierwszej operacji) lub doszczepić implant wewnątrzgałkowy. Przebyta wcześniej laserowa korekcja wady wzroku nie jest  przeciwwskazaniem do wykonania operacji zaćmy, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.  

A cena? 

Zabiegi nie są tanie, ale laserowa korekcja wady wzroku to wydatek jednorazowy i niwelujący wszystkie inne wydatki związane z okularami i/lub soczewkami kontaktowymi do końca życia. Można go ponadto finansować w systemie ratalnym. Sprawdź cennik laserowej korekcji wzroku naszej kliniki.

NFZ nie refunduje zabiegów laserowej korekcji wzroku, uznając je za zabiegi… kosmetyczne.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić