Laserowa korekcja wzroku – jak przygotować się do zabiegu?

Bezwzględnym warunkiem zakwalifikowania się do operacji oczu laserem jest stabilizacja wady. Oznacza to, że na rok przed podjęciem badań kwalifikacyjnych wada powinna utrzymywać się na stałym poziomie. Złamanie tej zasady może skutkować powrotem i pogłębianiem się wady wzroku już po laserowej korekcji oka.

Wśród przeciwwskazań do zabiegu laserowej korekcji wzroku istnieją przeciwwskazania bezwzględne i względne. Do pierwszych, uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu laserem, zalicza się np.:

  • niektóre zmiany w rogówce (stożek rogówki, zbyt cienka rogówka, wrodzone patologie rogówki, choroby dystroficzne, blizny rogówki)
  • zbyt wysoka wada wzroku: krótkowzroczność powyżej – 10 dioptrii i dalekowzroczność powyżej +5 dioptrii, ale UWAGA: tutaj często możemy użyć alternatyw laserowej korekcji wzroku, czyli wszczepienia soczewek fakijnych lub refrakcyjnej wymiany soczewki.
  • trudny w leczeniu nieregularny astygmatyzm.

Do przeciwwskazań względnych zalicza się m.in.: ciążę, zażywanie niektórych leków, choroby z autoagresji. Oznacza to, że kiedy ciąża zostanie rozwiązana, zażywanie leków czasowo przerwane, a choroba autoimmunologiczna wejdzie w stan remisji albo stabilizacji (np. w przypadku zaburzeń hormonalnych), lekarz może dać zielone światło dla przeprowadzenia zabiegu.

Kolejną przesłanką do wykonania zabiegu jest wiek pacjenta. Przyjmuje się, że do 18. roku życia oczy nie powinny być poddawane operacji z uwagi na zachodzące w nich zmiany rozwojowe, choć w uzasadnionych przypadkach wykonuje się zabiegi laserowej korekty wad wzroku u osób, które ukończyły 18. rok życia.

Przygotowując się do zabiegu trzeba uwzględnić wszystkie powyższe zmienne.

Dlatego to ważne, żeby doświadczony okulista, w ramach przygotowań pacjenta do zabiegu przeprowadził najpierw pogłębiony wywiad, a potem kompleksowe badanie okulistyczne zawierające precyzyjne techniczne, optyczne i medyczne pomiary, wstępne badania kwalifikujące oraz szczegółowe omówienie wybranego dla pacjenta rodzaju zabiegu.

Kiedy lekarz zdecyduje, że pacjent kwalifikuje się do zabiegu i umówiony zostanie termin jego wykonania, należy podjąć następujące kroki:

  1. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, na pewno jeszcze przed badaniami kwalifikacyjnymi byliśmy proszeni przez lekarza o zaniechanie ich zakładania i powrót do noszenia okularów. Dlaczego? Soczewki powodują tymczasową zmianę kształtu rogówki, co wpływa na dokładność istotnych pomiarów dokonywanych podczas badania okulistycznego. Zabieg jest skuteczny w ok. 99%, co oznacza, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż zdejmując soczewki przed badaniem – użytkownicy miękkich soczewek powinni zaprzestać ich noszenia na około tydzień przed badaniem, a użytkownicy  soczewek twardych, około miesiąc – zdjęliśmy je raz na zawsze. UWAGA: użytkownicy soczewek ortho-K (nosi się je w nocy) powinni rozstać się z nimi nawet na 3 miesiące przed badaniem.
  2. Choć większość pacjentów może wrócić do pracy i do normalnej codziennej aktywności już 24 godziny po zabiegu, dobrze wziąć kilka dni wolnego. Chodzi nawet nie o możliwe powikłania, które w przypadku laserowej korekcji wzroku to mniej niż 1 promil przypadków, ale o zwykłą rekonwalescencję. Zaleca się, żeby przez kilka dni po zabiegu nie pracować przy komputerze, nosić okulary przeciwsłoneczne, uważać na wszelkie gwałtowne ruchy dłonią w okolicy oka. UWAGA: jeśli to konieczne, można pracować już następnego dnia lecz należy bardzo intensywnie nawilżać oczy oraz chronić je okularami, aby żadne ciało obce nie dostało się do oka.
  3. Co najmniej 24 godziny przed zabiegiem należy zrezygnować z makijażu oczu (tuszu do rzęs, kredki do oczu, cieni do powiek). Najlepiej zmyć go wieczorem w dniu przed zabiegiem  i jeszcze raz rano w dniu zabiegu. Podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku cała twarz powinna być wolna od jakiegokolwiek makijażu, kremu, balsamu – wszelkich kosmetyków używanych „od szyi w górę”. O stosowanie kosmetyków PO zabiegu, koniecznie trzeba zapytać lekarza.
  4. Podczas badań kwalifikacyjnych, 24 godziny przed zabiegiem organizm pacjenta powinien być wolny od alkoholu, kawy i napojów energetycznych. Warto także zrezygnować czasowo z  używania perfum czy wód kolońskich o dużym stężeniu alkoholu. Dlaczego? Wszystkie wymienione płyny nasilają suchość oczu.  Mogą też zaburzać wiązkę lasera.
  5. W dniu zabiegu ktoś powinien podwieźć pacjenta do kliniki i odebrać go, kiedy tylko będzie to możliwe. W dniu zabiegu należy unikać prowadzenia samochodu – operowane oko jest nadwrażliwe na światło (wrażliwość ta może być tylko tymczasowa lub utrzymać się na stałe), może łzawić, piec.
  6. Odbywanie długich podróży zaraz po operacji nie jest wskazane.
  7. Dzień po zabiegu należy stawić się na badanie kontrolne.

Jak przygotować się do zabiegu?

https://www.youtube.com/watch?v=MpS7Wmlwk5Y

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bolesny?

https://www.youtube.com/watch?v=irtqwz1SUfQ

 Co wpływa na wybór odpowiedniego zabiegu dla naszych pacjentów?

https://www.youtube.com/watch?v=iJKqN6dLxvw
author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić