Laserowa korekcja wzroku – inwestycja, której na pewno nie będziesz żałował

Mimo tego, że wiele osób chciałoby szybko poprawić swój wzrok, wciąż istnieje duży opór przed inwestowaniem w chirurgię laserową oka. Nie bez powodu używamy słowa “inwestowanie” – Polacy rzadko postrzegają leczenie się i poprawę swojego komfortu życia jako inwestycję. Jeśli już mowa o pieniądzach (choć przecież w przypadku zdrowia słowo inwestycja ma o wiele szersze znaczenie), to wydatki na leczenie postrzegany raczej jako stratę, wyrwę w domowym budżecie, a nie jako długoterminową inwestycję o dużej, często nawet stuprocentowej, stopie zwrotu. 

Laserowa korekcja wzroku należy właśnie do takich inwestycji o dużej stopie zwrotu.

Pacjenci wskazują dwa zasadnicze powody, które powstrzymują ich przed operacją laserem: koszty zabiegu oraz strach przed samą operacją i powikłaniami.

Rzeczywiście, laserowa korekcja wzroku nie jest tania. Trudno się dziwić: to przecież szereg procedur i metod, które odbywają się przy użyciu najnowocześniejszego, bardzo skomplikowanego technologiczne sprzętu. Nikt z nas nie chciałby, żeby procedura polegająca na skorygowaniu/leczeniu jednego z najbardziej skomplikowanych organów w ciele, który jest również jednym z naszych najcenniejszych zmysłów, odbywało się przy pomocy byle jakiego urządzenia. Jeśli liczysz na zabieg maksymalnie komfortowy, bezpieczny i skuteczny, rozumiesz, że tylko doskonale wykształcony i doświadczony chirurg refrakcyjny używający najnowocześniejszego sprzętu jest w stanie zoperować twoje oczy tak, że wszystko będzie dobrze. Jeśli ktoś oferuje zabiegi w podejrzanie niskich cenach, powinno to wzbudzić twoją czujność. Może to oznaczać, że np. używa przestarzałego sprzętu.

Choć dla wielu pacjentów ceny zabiegów są zaporowe, należy pamiętać, że w wielu przypadkach istnieje możliwość skorzystania z płatności ratalnych.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że laserowa korekcja wzroku to wydatek jednorazowy. Tylko w naprawdę niewielu wypadkach zachodzi potrzeba dokorygowania wady i zrobienia operacji jeszcze raz. Np. w sytuacji, kiedy zdecydowałeś się na laserową korekcję wady wzroku podczas gdy twoja wada nie była jeszcze ustabilizowana.

A tak przy okazji, właśnie się dowiedziałeś, że w wielu metodach laserowych istnieje możliwość ponownej interwencji chirurgicznej gdyby coś poszło niezgodnie z planem. Nie ma więc obawy, że zostaniesz pozostawiony sam sobie ze źle zoperowanym okiem! Mało tego: jeśli w młodości zdecydujesz się na laserową korekcję wady wzroku, po latach będziesz mógł bez przeszkód skorzystać z leczenia laserem starczowzroczności czy zaćmy.

Ryzyko powikłań podczas i po laserowej korekcji wzroku jest niższe niż kiedy nosi się na co dzień soczewki kontaktowe – liczba powikłań to poniżej 1% przypadków. 

Przebieg samej operacji także nie ma nic wspólnego z potocznymi wyobrażeniami. Lasery excimerowe oraz lasery femtosekundowe, które odpowiadają za korekcję wad wzroku, należą do grupy laserów nietermicznych. Dostarczają one energii niezbędnej do rozerwania wiązań molekularnych, dzięki temu tkanka skutecznie odparowuje – pozbywamy się jej poprzez ablację, a nie palenie. Jeśli więc samo słowo laser budziło strach, możesz już przestać snuć przerażające wizje.

Laserowa korekcja wzroku to operacja krótka (od kilku do kilkunastu minut) i nie wiążąca się z doznaniami bólowymi. W zależności od wybranej metody pacjent może odczuwać mniejszy lub większy, ale krótkotrwały dyskomfort. Żadna z metod laserowej korekcji wzroku nie wiąże się z doznaniami bólowymi PODCZAS operacji. W przypadku metod FemtoLASIK oraz SMILE (tzw. metod głębokich) może wystąpić dyskomfort do 3-4 godzin, może wystąpić łzawienie spowodowane faktem, że nabłonek został nacięty. W metodzie PRK/LASEK/TransPRK dyskomfort może trwać do 3-4 dni. 

Rekonwalescencja po operacji metodą FemtoLASIK także nie trwa długo. Większość pacjentów może wrócić do pracy i do normalnej codziennej aktywności już 24 godziny po zabiegu, ale jeśli obawiamy się, że w czasie rekonwalescencji nie będziemy w stanie skupić się na pracy, wystarczy wziąć kilka dni wolnego. 

Podsumowując: laserowa korekcja wzroku to naprawdę sensowna inwestycja we własne zdrowie i komfort codziennego funkcjonowania. Zyskuje się nie tylko wolność od okularów i soczewek kontaktowych, ale też możliwość uprawiania sportów, prowadzenia samochodu po zmroku czy uprawiania hobby wymagającego sokolego wzroku albo… wstąpienia do służb mundurowych.

Tak, decyzja o laserowej korekcji wzroku może być trudna, ale kiedy już się ją podejmie, wszystko staje się proste – także znalezienie dobrego chirurga.

author image

Autor:

Dr. Victor Derhartunian

Dr Victor Derhartunian od 2012 roku z sukcesem prowadzi własną klinikę EyeLaser we Wiedniu (Austria), zaś od 2016 roku – Centrum Chirurgii Laserowej w Zurychu (Szwajcaria). Obie te placówki należą do wysoko ocenianych przez Pacjentów klinik w tej części Europy, a wszystko to dzięki umiejętnemu wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zastosowaniu absolutnie wysokich standardów w pracy z Pacjentami.

Zapisz się na niezobowiązująca wizytę i konsultację, na której dowiesz się, jak możemy poprawić Twój wzrok.

Zobacz jak się umówić